">Göbek Yağı Eritmek İçin 20 İpucu - bilgepanda

Göbek Yağı Eritmek İçin 20 İpucu

Göbek Yağı Eritmek İçin 20 İpucu

Göbek yağı, giysilerin dar gelmesi hissinden daha sıkıntılıdır. Ciddi derecede zararlı olan göbek yağı eritmek için, 20 adet ipucu bu yazımızda. Viseral yağ olarak adlandırılan göbek yağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet için risk oluşturduğundan, acil çözülmesi gereken sağlık sorunlarındandır.

Göbek Yağı Eritmek için 20 İpucu

1. Çözünür Lif Tüketin

Çözünür lif suyu emerek sindirim sistemindeki yiyeceklerin yavaşlamasını sağlayan bir jel oluşturur. Çözünür lifler,  tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermeye teşvik ettiğinden az yemek yersiniz.

İşte size göbek yağı eritmek için çözünür lif içeren besinler:

 • Keten tohumu
 • Brüksel lahanası
 • Avokado
 • Bakliyat
 • Çilek, böğürtlen

2. Trans Yağları Tüketmeyin

Trans yağlar, bazı margarin ve genellikle paketlenmiş gıdalarda bulunur. Bu yağlar, kalp rahatsızlığı, iltihaplanma, göbek yağı oluşmasına neden olur.

Göbek yağını eritmek ve sağlığınızı korumak için satın aldığınız besinlerin etiketlerini okuyun. Trans yağ veya hidrojene yağlar olarak belirtilirler.

3. Alkolden Uzak Durun

Alkol kullanmak, obezite gelişme riskini artırarak göbek ve bel bölgesinde aşırı yağlanmaya neden olur. Alkol kullanımı bitirilirse bel bölgesi büyüklüğünün azalması sağlanabilir.

4. Yüksek Protein Alın

Göbek yağı eritmek için, protein oldukça önemli bir besindir. Yüksek protein, iştah azaltır ve tok hissettiren hormonların salgılanmasını artırır. Metabolizma hızını artırır ve kilo verme sırasında kas kütlenizi korumaya yardımcı olur.

Protein kaynakları:

 • Et
 • Balık
 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Peynir altı suyu

5. Stresten Uzak Durun

Stres, kortizol olarak bilinen stres hormonlarının üretilmesini tetikler ve göbek yağı oluşmasına sebep olur. Yüksek kortizol seviyeleri iştah artmasına sebep olur.

Göbek yağını eritmek için yoga, meditasyon veya eğlenceli aktivitelere katılın.

6. Şekerli Besinleri Azaltın

Şeker tüketimi, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve yağlı karaciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca bilimsel araştırmalar, yüksek şeker tüketenlerde göbek yağının fazla olduğunu göstermektedir.

İşlenmiş olanların yanı sıra, doğal olan gerçek bal bile az miktarda tüketilmelidir. Şeker ve şekerli gıda tüketiminizi azaltın.

7. Aerobik Egzersiz Yapın

Aerobik egzersiz, sağlıklı kalmak ve kalori yakmak için etkili bir yoldur. Ayrıca göbek yağı eritmek için en etkili egzersiz biçimidir.

Egzersiz yaparken, ağır ve yoğun olmasından ziyade, sürekliliğe önem vermelisiniz.

8. Karbonhidratı Azaltın

Karbonhidrat alımını azaltırsanız, göbek yağı dahil olmak üzere yağ kaybetmek için çok yararlı olabilir. Günde en fazla 50 gram karbonhidrat almaya özen gösterin.

Karbonhidratları tamamen kesmek zorunda değilsiniz. İşlenmiş ve nişastalı karbonhidratlar yerine düşük karbonhidrat içeren sebzeler ile beslenerek göbek yağı eritebilirsiniz.

Düşük karbonhidrat içeren besinler makalemizi okumak için buraya tıklayın.

9. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, yiyebileceğiniz en sağlıklı yağlardan biridir. İçerdiği sağlıklı yağlar, yüksek kalori alınsa bile metabolizma hızını artırır ve yağ depolanmasını azaltır.

Hindistan cevizi yağı fazla kalori içerdiğinden, aşırı tüketmek yerine kullandığınız diğer yağlarla değiştirin.

10. Ağırlık Kaldırma

Kas kütlesi kazanmak ve korumak için ağırlık kaldırmak önemlidir. Araştırmalara göre, ağırlık kaldırma ve aerobik egzersiz beraber yapıldığında göbek yağı eritmek için oldukça faydalıdır.

Ağırlık kaldırmaya karar verirseniz, sertifikası olan bir antrenörden tavsiye almanız önerilir.

11. Şekerli İçecekleri Azaltın

Şekerli içeceklere eklenen sıvı fruktoz, göbek yağı oluşmasına sebep olur. Ayrıca karaciğerdeki yağlanmanın da artmasına sebep olur. Şekerli içeceklerin zararları, şekerli besinlerden bile fazladır.

Göbek yağı eritmek için, şekerli içecekler, şeker içeren alkol ve şekerli çay tüketmemeye özen gösterin.

12. Düzenli Uyku

Uyku, kilo verme ve sağlığın birçok yönüyle alakalı olarak önemlidir. Yeterli ve düzenli uyku almayanlar , daha fazla kilo alma eğiliminde olduğundan göbek yağı oluşması kaçınılmazdır.

Uyku apnesi olarak bilinen ve aralıklarla nefes almanın durmasına neden olan rahatsızlık, araştırmalara göre viseral yağ ile bağlantılıdır.

Göbek yağı eritmek için olmasa bile, uyku apnesi veya başka bir uyku probleminden şüpheleniyorsanız, mutlaka bir doktora başvurun.

13. Yiyecek Günlüğü Tutun

Göbek yağı eritmek için kilo vermek, daha az kalori tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Yiyecek günlüğü tutmak, ne kadar kalori aldığınızı izlemek ve takip etmenizi sağlar. Bu strateji kilo verme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

Yiyeceklerin ne kadar kalori, protein, karbonhidrat ve yağ içerdiği hakkında bilgi almanızı ve kaydetmenizi sağlayan programlar kullanabilirsiniz. Kullandığınız tablet veya telefonun mağazasına giderek, örneğin yiyecek takip programı yazarak ücretsiz programlar edinebilirsiniz.

14. Yağlı Balık Tüketin

Doğal olduğundan yağlı balık tüketmek inanılmaz faydalıdır. Sizi hastalıklardan korumak için yüksek protein ve omega-3 yağ bakımından zengindirler.

Bazı araştırmalara göre, göbek yağı eritmek için omega-3’ün faydalı olacağı yönündedir. Balık yağı takviyeleri, karaciğer yağlanmasını azaltmak ve göbek yağını eritmek için önemli ölçüde fayda sağlar.

 • Somon
 • Sardalya
 • Hamsi

15. Meyve Suyunu Azaltın

Vitamin ve mineral açısından zengin olmasına rağmen, şeker içerdikleri için azaltmaya özen gösterin. Aşırı meyve suyu tüketmek, göbek yağı oluşmasına sebep olabilir.

Göbek yağı eritmek için su, şekersiz soğuk çay veya limonlu maden suyu tercih edebilirsiniz.

16. Elma Sirkesi Kullanın

Elma sirkesi, kan şekeri düşürmenin yanında sağlık için çok faydalıdır. Göbek yağı depolanmasını azaltan asetik asit içerir.

Elma sirkesini direk içmek yerine salata ve soslarda kullanın. Elma sirkesini içmeyi tercih ederseniz mutlaka su ile seyrelttiğinizden emin olun.

17. Probiyotik

Probiyotikler, bazı gıdalar ve takviyeler yolu ile vücuda alınması gereken sağlıklı bakterilerdir. Bağırsak sağlığını iyileştirmek ve bağışıklık güçlendirmeye yardımcı olan bakteriler.

Probiyotikler, kilo düzenlenmesi ve doğru dengeyi sağlayarak göbek yağı eritmek için faydalıdır.

18. Oruç Tutun

Aralıklı olarak oruç tutmak, son zamanların kilo verme konusunda oldukça popüler yollarından biridir.

Haftada 1 veya 2 gün 24 saat yemek yemeden gerçekleşir. Diğeri ise günde 16 saat oruç tutmak ve 8 saat içerisinde yemek yemek.

Bazı araştırmalar faydalı olduğunu söylemekte ancak herhangi bir rahatsızlık hissederseniz hemen sonlandırmayı ihmal etmeyin.

19. Yeşil Çay

Kafein ve antioksidan içeren yeşil çay sağlıklı bir içecektir. Yeşil çay, kateşin adı verilen antioksidan sayesinde göbek yağı eritmek için faydalıdır. Yeşil çay tüketimini egzersizler ile birleştirerek etkili sonuçlar alabilirsiniz.

20. Yaşam Tarzı

Paylaştığımız listedeki 19 ipucunu yapmak için bu yönteme ihtiyacınız var. Tek başına etkisi düşük olacağından, 19 adet ipucundan birkaç tanesini birleştirerek yaşam tarzınızı değiştirin.

Aslında sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme ile alakalı olduğundan, göbek yağı eritmek ve sağlıklı kalmak için yaşam tarzınıza bu değişiklikleri uygulayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir