">Hızlı Kilo Vermek için Yapılması Gerekenler - bilgepanda

Hızlı Kilo Vermek için Yapılması Gerekenler

Hızlı Kilo Vermek için Yapılması Gerekenler

Hızlı kilo vermek için yapılması gereken birçok pratik yol vardır. Birçok diyet programı var olmasına rağmen bunlar sizi aç bırakabilir veya tatmin etmeyebilir. Ancak düşük karbonhidratlı diyetler, kilo vermek için etkili ve idealdir. Düşük karbonhidratlı diyetler sayesinde, iştahınız azalır, metabolizmanız iyileşir ve hızlı kilo verirsiniz.

1. Karbonhidratı Azaltın

Hızlı kilo vermek için ilk yapılması gereken; şeker, nişasta ve karbonhidratları azaltmaktır. Bu sayede iştahınız azalır ve genellikle daha az kalori tüketirsiniz. Vücudunuz enerji için olmayan karbonhidratların yerine vücutta depolanan yağı yakmaya başlar. Karbonhidrat  azaltmanın bir diğer faydası ise insülin seviyesini düşürerek, böbreklerin fazla su ve sodyum atmasına yardımcı olur. Gereksiz şişkinlik ve su ağırlığının gitmesi demektir.

Bazı diyetisyen uzmanlarına göre, düşük karbonhidrat diyeti ile ilk hafta içerisinde bile bazen 10 kilo, bazen 10 kilodan fazla verebilirsiniz. Haftada 10 kilo vermek için düşük karbonhidratlı sebzeler ile beslenin. Hem vücut yağı, hem de su ağırlığının gitmesi ile ilk hafta 10 kilo vermek oldukça muhtemel.

Bazı araştırmalar da ise obezite olan kadınlar ile yapılan çalışmalar sonucunda, düşük karbonhidrat diyetinin, düşük yağ diyetinden daha olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

 

2. Protein, Sağlıklı Yağ ve Sebze Tüketin

Hızlı kilo vermek için yemeklerinizde mutlaka protein, yağ ve düşük karbonhidratlı sebzelere yer açın. Gün içerisinde 2 veya 3 öğün olarak yemek yemeyi kural edinin. Eğer öğleden sonra aç hissederseniz, 4. bir öğün ekleyebilirsiniz. Öğünlerinizi bu şekilde ayarlamak, günlük karbonhidrat alımınızı 20-50 gram aralığında tutar.

Protein

Bol miktarda protein ile beslenmek, hızlı kilo vermek için planımızın bir parçası olmalıdır. Hızlı kilo vermek söz konusu olduğunda, protein mutlaka tercih edilmesi gereken bir besindir. Protein tüketmenin, günde 80-100 kalori yakmanıza yardımcı olduğunu gösteren birçok bilimsel kanıt bulunmakta. Yüksek protein ile beslenmek, tok hissetmenizi sağlar ve gece geç saatlerde yiyecek tüketme ihtimalini azaltır. Hızlı kilo vermek için yüksek protein ile beslenirseniz, günlük 400 kalori daha az tüketirsiniz.

Sağlıklı protein kaynakları şunlardır:

 • Et: Sığır eti, kuzu eti ve tavuk
 • Balık: Karides, somon ve alabalık
 • Yumurta: özellikle sarısı olmak üzere tüm yumurtalar
 • Bitki: Fasulye, baklagiller ve soya

Sağlıklı yağlar

Hızlı kilo vermek için sağlıklı yağ tüketmekten korkmayın. Diyet için hem düşük karbonhidratlı, hem de az yağlı beslenmek oldukça zordur. Kendinizi zorlamadan diyet programınıza sadık kalmak için mutlaka sağlıklı yağ tüketin.

Hızlı kilo vermek için sağlıklı yağ kaynakları şunlardır:

 • Avokado yağı
 • Zeytinyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Terayağı

Düşük karbonhidratlı sebzeler

Hızlı kilo vermek için öğünlerinizde tabağınızı düşük karbonhidratlı sebzeler ile doldurun. Düşük karbonhidratlı sebzeler, besin kaynağı açısından oldukça zengindir. Günde 20 gram ile 50 gram arasında karbonhidrat almanız önerilir. Yağsız protein ve düşük karbonhidratlı sebzeler ile, vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin, lif ve mineralleri alabilirsiniz.

Sebzelerin az karbonhidrat içerenleri şunlardır:

 • Brokoli
 • Ispanak
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Pazı
 • Marul
 • Salatalık
 • Domates

 

3. Ağırlık Kaldırma

Hızlı kilo vermek için önerdiğimiz planda, zorunlu olmamasına rağmen ağırlık kaldırmayı tercih edebilirsiniz. Haftada en az 3 gün ağırlık kaldırma egzersizleri yapmak oldukça etkili fayda sağlar. Ağırlık kaldırarak, metabolizmanızı hızlandırmanın yanı sıra, çok fazla kalori yakacaksınız. Düşük karbonhidrat diyetlerinde yağ yakarken, egzersizler ile vücudunuz kas kazanacak.

Ağırlık kaldırmak için spor salonları da tercih edilebilir ve bir eğitmenden destek alabilirsiniz. Eğer zor yapamam düşünceniz varsa, açık havada yürüme, koşmak, bisiklete binmek ve yüzmek gibi diğer egzersizleri yapabilirsiniz.

 

Sevdiğinizi Yemeklerden Mahrum Kalmayın

Eğer çok gerekiyorsa, kendinize haftanın 1 gününü bayram günü olarak belirleyin ve o gün dilediğiniz gibi beslenin. Sağlıklı besinlere bağlı kalmanız gerekse de, eğer sevdiğiniz ama sağlıksız bir besin yemek istiyorsanız belirlediğiniz 1 gün içerisinde yapın. Kilo vermek için çaba vermeniz gerekiyor ancak kendinize işkence etmeyin.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN 10 YÖNTEM

İşte size hızlandırılmış kurs olarak nitelendirebileceğiniz, 10 adet yöntem:

 1. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapınYüksek proteinli bir kahvaltı ile beslenmek, gün boyunca açlık hissini ve kalori alımını azalttığından, hızlı kilo vermek için idealdir.
 2. Şekerli içeceklerden ve meyve suyundan kaçının. Şekerli içecekler, vücudunuza koyabileceğiniz en şişman şeyler arasındadır.
 3. Yemeklerden önce su için. Bir araştırma, yemeklerden yarım saat önce su içmenin, 3 ay boyunca kilo kaybını % 44 oranında artırdığını gösterdi.
 4. Kilo verme dostu yiyecekleri seçin. Bazı gıdalar kilo vermek için diğerlerinden daha iyidir. Somon balığı, ton balığı, tüm baklagiller, tam tahıllılar, yumurta, avokado ve yeşil yapraklı tüm sebzeler.
 5. Çözünür lif yiyin. Araştırmalar, çözünür liflerin hızlı kilo vermek için faydalı olduğunu söylemektedir. Bazı lif takviyeleri de yardımcı olabilir.
 6. Kahve veya çay için. Kahve içerisindeki kafein metabolizmanızı % 3-11 oranında artırır. Ayrıca yeşil çay içerdiği kafein ve antioksidan sayesinde vücudun yağ yakmasına yardımcı olur.
 7. Diyetinizde tüm gıdalara yer verin. İşlenmiş gıdalar ve sağlıksız yağlardan uzak durun. Tahıllar, baklagiller, sebzeler ve deniz ürünleri gibi tüm sağlıklı besinleri tüketmeye özen gösterin. Örneğin brokoli hızlı kilo vermek için faydalıysa, sabah akşam brokoli tüketmeyin. Sağlıklı gıdaların her birinden, farklılık açısından zengin öğünler tüketmeye özen gösterin.
 8. Yavaş yiyin. Hızlı yemek yiyorsanız eğer, kilo almak sizin için zor değildir. Yavaş yemek yiyerek daha dolu hisseder ve kilo verdiren hormonları artırabilirsiniz.
 9. Kendinizi her gün tartın. Araştırmalar, her gün kendilerini tartan kişilerin, hızlı kilo verme ve kilo almaktan kaçınma olasılığını artırdığını söylemekte.
 10. Sağlıklı Uyuyun. Düzenli uyku uyumak birçok sebepten dolayı önemlidir ve düzensiz ve yarım uyku, kilo alımı için en büyük risk faktörlerinden biridir.

Yapılan Yorumlar

 1. kilo vermek çok zor geliyor. keten tohumu gibi tok tutan şeyleri yiyorum

 2. 7 ay önce

  kilo vermek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir