">Kilo Vermek için Doğru Yöntemler Nedir? - bilgepanda

Kilo Vermek için Doğru Yöntemler Nedir?

Kilo Vermek için Doğru Yöntemler Nedir?

Kilo vermek istiyorsanız, doğru şekilde yapın

Dünyada giderek artan sayıda insan kilo vermek için uğraşırken, ana akım medya aracılığıyla çok fazla fad diyetinin teşvik edilmesi şaşırtıcı değildir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun yaklaşık % 52’si aşırı kilolu veya obezdir. Bu insanların birçoğu hayatlarının en azından bir noktasında kilo vermeye çalıştı ve hatta bazıları fad diyetlerini takip ederek aşırı diyetle denemeler yaptı.

Ancak araştırmaların gösterdiği gibi, aşırı kilo kaybı diyeti sadece uzun vadeli bir çözüm olarak etkisiz değildir, aynı zamanda sağlığınıza son derece zarar verebilir.

Aşırı diyet kas kaybına yol açar

Aşırı kilo kaybı diyetleri genellikle mümkün olan en kısa sürede çok miktarda kilo vermek amacıyla ciddi kalori kısıtlaması içerir. Bu diyetler ilk birkaç hafta içinde kaçınılmaz olarak büyük kilo kaybına yol açacak olsa da, yağ yakma şansı elde etmeden önce kas dokusunu kaybetme riskini aklınızda bulundurmanız gerekir.

Tıp uzmanlarına göre, aşırı diyet ilk önce su kilo kaybına, daha sonra kas atrofisine ve son aşamada yağ kaybına yol açacaktır. Araştırmacı GL Thorpe, bunu çok uzun zaman önce, daha az yediğimizde vücudumuzun seçici olarak yağ yakmadığını belirtti. Daha ziyade, kaslar ve kemikler de dâhil olmak üzere tüm vücut dokusunu boşa harcar.

Kas kaybı metabolizmanızı yavaşlatır

Aç olduğunuzda vücudunuzun ilk önce kas dokusunu hedeflemesinin nedeni, gıda seyrekken enerjiyi korumayı amaçlamasıdır. Bunu daha da açıklamak için – vücudunuzun kas dokusunu korumak için yağ korumak için olduğundan daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.

Aşırı diyet durumlarında olduğu gibi gıdalardan enerji sıkıntısı olduğunda, vücudunuz vücudun en büyük enerji tüketicilerinden birini – kasları çıkarmaya çalışacaktır.

Bu, daha fazla kas geliştirmeye yardımcı olabileceğini düşünebileceğiniz kilo kaybı egzersizleri yapsanız bile olacaktır. Ama kötü haber burada bitmiyor.

Unutmayın daha düşük bazal metabolizma hızı ve daha düşük metabolizma hızı uçlarına kas kütlesi potansiyel müşteri kaybı, bunu tahmin ettik – daha kilo artışı. Bu gerçekler, birçok insanın neden aşırı bir diyetten sonra yo-yo etkisini yaşadığını açıklıyor.

Gerontoloji Dergilerinde yayınlanan bir araştırma, kalori kısıtlamasının enerji tüketimini azalttığını buldu. Bunun anlamı, aşırı düşük kalorili bir diyette yer almanın, daha yavaş bir metabolizmaya yol açması, imkânsız olmasa da gelecekteki kilo kaybını zorlaştırmasıdır.

Sosyal Olarak Uzaklaşırken Aktif Olun

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, popüler diyetlerde mikro besin eksikliğinin yaygınlığı incelendi ve sonuçlar çarpıcıydı.

Çalışma, En İyi Yaşam Diyeti adı verilen kısıtlayıcı bir kilo verme diyetinin günlük mikro besin gereksinimlerinin sadece% 55’ini karşıladığını, çok popüler South Beach Diyeti mikro besinlerin günlük gereksinimlerinin sadece% 22’sini karşıladığını buldu. Çarpışma diyetlerinin ve diğer oldukça kısıtlayıcı diyetlerin diğer olumsuz sonuçları arasında osteoporoz, depresyon, böbrek taşları ve ciddi durumlarda diyet C vitamini eksikliği olduğunda iskorbüt vardır.

Doğru şekilde kilo vermek

Öncelikle, başarılı kilo kaybının her zaman kademeli olarak ortaya çıktığını unutmayın. Bu, gelecek yıllar boyunca takip edebileceğiniz ve haftalık egzersiz yaparak sağlıklı bir beslenme alışkanlığına geçmek anlamına gelir.

Kilo kaybının gerçekleşmesi için genellikle yaptığınızdan daha az kalori almanız gerekir. Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde çok uzun zaman önce yayınlanan bir araştırmaya göre, özellikle düşük GI ve orta derecede yağ alımı ile birleştirildiğinde daha az kalori tüketmek en etkili kilo verme stratejisidir. Harvard Health Publications tarafından önerilen kalori alımınızı 300-500 kalori azalttığınızdan emin olun.

Zihinsel Sağlığı Korumak İçin Egzersiz Yapın!

Zayıf zihinsel sağlık, fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

Örneğin, normal diyetiniz 2500 kaloriden oluşuyorsa, 2200 kalori yemeye başlayın. Vücudunuz bu mütevazı kalori açığına uyum sağlamak için zaman alacaktır, ancak bir süre sonra kaloriyi daha da düşürebilirsiniz.

Sadece bir kadınsanız 1200’den az veya mikro besin eksikliklerini önlemek için bir erkek iseniz 1500’den az bir yerde yemediğinizden emin olun. Kilo vermenize yardımcı olacak diğer şeyler arasında, devam etmenize yardımcı olmak için günlük kilo verme isteklendirme ipuçları bulmak ve altta yatan sağlık koşullarının kilo kaybınızı durdurup durdurmadığını görmek için doktorunuzla sağlığınızı kontrol etmektir.

Diyetler işe yaramaz, ancak sağlıklı beslenme işe yarar

Beslenme uzmanları, ince ünlüler tarafından tanıtıldığını düşündüğünüz soluk diyet trendlerini takip etmek yerine sağlıklı beslenmeyi izlemenizi önerir.

İşe yaramayan düşük karbonhidratlı bir diyet yerine sağlıklı beslenmeye geçerek, yavaşça kilo verebilir ve vücudunuzun temel besin gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Vücudunuz sağlıklı olduğunda ve organınız iyi beslendiğinde, başarılı uzun süreli kilo kaybı yaşamanız daha olasıdır. Bunun böyle olmasının bir başka nedeni, sağlıklı beslenmenin uzun vadede imkânsız ve kısıtlayıcı diyetlerle karşılaştırıldığında çok daha kolay olmasıdır.

İskandinav Gıda ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir girişe göre, sağlıklı beslenmeye geçmek, büyük yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı, gıda kalitesine odaklanmayı ve besinlerinizi dengelemeyi içerir.

Aynı giriş, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kanser ve elbette gelişmiş bir vücut kompozisyonu riskini içeren sağlıklı beslenmenin sağlık yararlarını listeler.

Temellere dönüş. Hemen Kilo Kaybını Unutun 

İmkânsız diyetleri takip ederek çok miktarda kilo veren insanların hikâyelerini duyabilirsiniz. Bu hikâyeler genellikle kilo verme ürünleri ve diyet kitaplarına sağlığınız için zararlı olabilecek pazarlama kampanyalarının bir parçasıdır. Kanıtlanmış gerçeklere bağlı kalmak, başarılı ve güvenli bir şekilde kilo vermenin tek yoludur.

Kilo kaybı, sağlığınızı tehlikeye atmadan kalorilerinizi yavaş yavaş azaltmanızı gerektirir. Ayrıca enerji tüketimini artırmak ve daha fazla kas dokusu oluşturmak için düzenli egzersiz yapmayı da içerir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir