">Lahana Turşusu Faydaları ve Zararları Nelerdir? - bilgepanda

Lahana Turşusu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Lahana Turşusu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Lahana mayalanması ile elde edilen lahana turşusu, taze lahananın çok ötesinde beslenme ve sağlık yararları sunar. Sağlık için 8 önemli faydası bulunan lahana turşusu, bazı durumlarda sağlığınıza zarar verebilir.

LAHANA TURŞUSU FAYDALARI

1. Besleyici

Sağlık için elverişli birçok besin açısından zengindir. 140-150 gram lahana turşusu içerisinde:

 • Kalori: 27
 • Yağ: 0
 • Karbonhidrat: 6 gram
 • Lif: 4 gram
 • Protein: 1 gram bulunur.

Ayrıca vücudun günlük ihtiyacı vitamin ve mineralleri belirli oranda karşılar:

 • Sodyum: Günlük ihtiyacın %41
 • C vitamini: %23
 • K1 vitamini: %15
 • Demir: %12
 • Manganez: %9
 • B6: %11
 • B9 (Folat): %9
 • Bakır: %15
 • Potasyum: %5 kadarını karşılar.

Yoğurt ve kefir ile alınan yararlı bakteriler olan probiyotiklerin büyümesini sağlar. Probiyotikler, sağlık için yararlı ve yiyeceklerin sindirimini kolaylaştıran, bağırsakların vitamin ve mineralleri emmesini kolaylaştıran bakterilerdir.

 

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Bağırsakların, vücuttaki hücrelerin 10 katından fazla, yani 100 trilyondan fazla mikroorganizma içerdiği söylenir. Lahana turşusu, toksinlere ve zararlı bakterilere karşı savunma görevi üstlenen probiyotikler içerir. Sindirim sağlığı ve genel sağlığı iyileştirir.

Özellikle antibiyotik kullanımı sonrası bakteri dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Antibiyotik kaynaklı ishali önleme ve azaltmaya yardımcı olur.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Hasta olunduğunda probiyotik açısından zengin gıdalar tüketmek iyileşmenize yardımcı olur. Soğuk algınlığı veya idrar yolu enfeksiyonları gibi sağlık problemlerinin oluşmasını engeller.

Lahana turşusu, bağışıklığı güçlendiren C vitamini ve demir açısından zengindir. Özellikle C vitamini alımını artırmak, soğuk algınlığı gibi durumlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Düzenli olarak lahana turşusu tüketmek, kilo vermek ve kilonuzu kontrol altında tutmak için faydalıdır. Çünkü çoğu sebze gibi kalorisi düşük ve lif açısından zengindir.

Ayrıca bazı bilimsel araştırmalar, lahana turşusundaki probiyotiklerin, vücudun besinlerden emdiği yağ miktarını azalttığını söylemektedir.

5. Stresi Azaltır

Ruh sağlığı, yediklerinizi etkilerken, tam tersi yediklerinizin de ruh sağlığını etkilediği düşünülür. Çok sayıda yeni bilimsel araştırma, beyin ve bağırsakların arasında bağlantı olduğunu söylüyor.

Lahana turşusundaki probiyotikler, sağlıklı bağırsak mikroorganizmaları oluşmasına katkı sağlar. Bu da araştırmaların stresi azaltmaya ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olacağını göstermektedir. Probiyotiklerin, hafıza geliştirmek, depresyon ve otizm gibi sağlık sorunları için faydalı olduğu bilinmektedir.

6. Kanser Riskini Azaltır

Lahana, kanser riskini azaltan bazı antioksidan ve bitki bileşenleri açısından zengindir. Bu bileşenler, DNA hasarını azaltmak, hücre mutasyonlarını önlemek ve tümor oluşumuna sebep olan hücre büyümesini engellemektedir.

7. Kalp Sağlığını Geliştirir

Lahana turşusu, probiyotik ve lif içerdiğinden dolayı kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca probiyotikler, hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncının biraz düşmesine yardımcı olur.

Az miktar K2 vitamini içeren lahana turşusu, arterlerde kalsiyum birikmesini önleyerek kalp hastalığı riskini azaltmayı sağlar.

8. Güçlü Kemikler

Lahana turşusu kemik sağlığında önemli rol oynayan K2 vitamini içerir. K2 vitamini kemiklerin ana maddesi kalsiyuma bağlanan 2 proteini aktifleştirir.

Yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan kemik erimesi gibi durumlarda, K2 vitamini takviyesi alanlarda kemik mineral kayıplarında azalma görülmüştür. Ayrıca bazı araştırmalar, K2 vitamini takviyesi ile kalça ve omurga için kırık riskini %60-80 arasında engellediği yönündedir.

Ancak bu araştırmalar yüksek oranda K2 vitamini takviyesi ile yapılmıştır. Lahana turşusundan alınan K2 vitamininin aynı faydaları sağlamak için yeterli olup olmayacağı bilinmemektedir.

LAHANA TURŞUSU ZARARLARI

Belirli sağlık zararları olmamasına rağmen bazı durumlarda lahana turşusu tüketmek için dikkat etmek gereken hususlar vardır.

 • Fazla tüketmek şişkinlik ve yoğun gaza sebep olabilir.
 • Fazla tüketmek idrar yollarında tahrişe sebep olabilir.
 • Mide asiti problemleri olanlar tüketirken dikkat etmelidir.
 • Sodyum içerdiğinden, aşırı tuz alımına sebep olur. Tuz alımı konusunda sağlık probleminiz varsa, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve mide kanserine yol açabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir