">Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olur? Püf Noktaları Nedir? - bilgepanda

Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olur? Püf Noktaları Nedir?

Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olur? Püf Noktaları Nedir?

Sağlıklı kilo verme yöntemleri ile kalıcı zayıflamak isteyenler için püf noktalar, yapılan yanlışlar nelerdir? Kilo vermek için gereken aşamalar nelerdir? Nerede doğru nerede yanlış yapılıyor?

Kilo verme konusunda umutsuzluğa kapılarak, ne yesem yarıyor, kilo veremem, çok zor nasıl yaparım gibi düşünceler ile baltalamanın anlamsız olduğunu aklınızdan çıkarın. Bu şekilde kafamızda oluşan duvarı yıkarak başlamalıyız. Kilolar üst üste binmeden, fazla kilolu olsanız bile daha da alma ihtimali olduğundan hemen şimdi işe koyulma zamanı.

Kendinize şunu sorarak başlayın. Neden kilo vermem gerekiyor? Kilo verdiğinizde hayatınızda neler değişecek? Bu soruları cevapladıktan sonra kilo verme sürecinde, amacınızı aklınızda bulundurun. Kilo verdikten sonra, eklemlerim daha rahat hareket edecek, kolay nefes alıp verebileceğim, çoraplarımı giymek istediğimde nefessiz kalmayacağım, hafif yürüme ve koşmanın ardından yorulmayacağım, merdiven inip çıkarken nefessiz kalmayacağım gibi cümleleri kendinize hatırlatın.

Kilo vermeye karar verme aşaması tamam, kilo verme sebebini belirleme aşaması da tamam. Şimdi sıra araştırmaya geldi. Nasıl kilo verebilirim? Hangi yöntemi kullanmalıyım? Yüksek proteinli diyetler ile kilo verilebilir. Düşük karbonhidratlı besinler sayesinde vücutta bulunan yağları yakarak kilo verebilirsiniz. Egzersiz ve spor konularına ağırlık vererek kilo verebilirsiniz. Sadece kilo verdiren meyveler tüketerek bile kilo vermeniz mümkün. Tüm bunları bir arada yaparak hızlı ve sağlıklı şekilde kilolardan kurtulmak kolaydır. Dikkat etmeniz gereken ise sevdiğiniz besinlerden vazgeçmeden bile kilo verebilirsiniz.

Şimdi seçtiğiniz yöntemi uygulamaya geldi. Araştırmalarınız sonucunda kendinize bir kilo verme planı buldunuz. Uygulamaya başladınız ancak şöyle bir sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Kilo vermeye başladıktan sonra, bu programı korumanız gerekiyor. Diyelim ki, çevrenizdeki insanlar fazla fazla herşeyden korkmadan yerken, siz bir yumurta, küçük parça peynir ile idare ediyorsunuz. Bu sizin kilo verme programınızı devam ettirmeniz de zorlanmanıza neden olabilir. Herkes tatlıya yumulurken sen sadece bakarak yetinebilecek misin? Bu yüzden seçtiğiniz kilo verme yöntemini, hayatınızda devam ettirebileceğiniz şekilde seçmelisiniz.

Sağlıklı kilo vermek için dikkat edilecek bir diğer konu ise, bir parça bundan, bir çatal şundan yedim birşey olmaz, demeyin. Yiyecekler, göründükleri kadar masum değildir. Günlük yediğiniz besinleri not alıp daha sonra kontrol edin. Yapılan bir araştırma, normal besinlerden fazla olarak günde 1 adet bisküvi yerseniz, 1 yıl sonunda 2.5 kilo alırsınız. 10 yıl sonra 25 kilo almanız demek ve bu sadece 1 adet bisküvi ile olur. Bu yüzden artık tadına baktım, azıcık bir parça aldım gibi durumların, kilo vermenin en büyük düşmanı olduğunu anlamalısınız. Yemek yaparken tadına bakmak, sofra toplanırken tabakta kalanlar, dolaba yerleştirirken bir parça almak istemeyin. Oturarak yemek yemeli ve atıştırmalıkları azaltmalı, hepsini not almalısınız. 1 haftalık not tutarsanız muhtemelen yeterli olacaktır. Daha sonra ne yemişim bu hafta diye kontrol ederek farkında olabilirsiniz.

Sevdiğiniz ancak zararlı olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri azaltın, bulundurmamaya özen gösterin. Ancak masanın üzerine bırakıp 1 haftadır orada duruyor, yememeliyim gibi kendinizi zorlamayın. Evde bulundurmayın, karşınıza yerleştirip kendinizi zorlamayın. Bunu yemek bana yasak diyerek kendinizi zorlamak yerine, tamamen keserek veya bunu seviyorum ama aslında yememeliyim düşüncesinde olun. Tamam yemezsiniz, yasaklarsınız doğru ancak ne zamana kadar? Birgün dayanamaz ve yeter diyerek 5 kat fazla yerseniz, al işte gitti tüm emekler:)  Yasaklamak yerine eğer illa yemek istiyorsanız, sonraki öğün için dengeleyici bir besin kullanın.

Son olarak dikkat etmemiz gereken ise bu süreci devam ettirmek. Hayatınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı anlatılan şekilde planlarsanız, kilo verdikten sonra tekrar kilo almayı da engelleyebilirsiniz. Burada okuduklarınızdan sonra, sağlıklı kilo verme konusunda yeterli bilgi ve dikkat etmeniz gereken kurallar hakkında gerekli tüm püf noktalara sahipsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir