">Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler - bilgepanda

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

Yüksek proteinli ve düşük yağlı yiyecekler, spor yapanların ve kilo vermek isteyenler için oldukça önemlidir. Kilo almadan enerji ve metabolizma ihtiyaçları için doğru besinler ile dengeli beslenmek gerekir. Proteinler ile kas tamiri ve oluşumunu sağlarken, aynı zamanda düşük yağ ile beslenerek kilo alımı engellenir.

Yüksek protein doyurucu olduğundan, açlık hissetmezsiniz. Kas inşa ederken vücutta depolanan yağ dokularını eritirsiniz. Güne başlarken yüksek protein almak, gün içinde size gereken enerjiyi vermenin yanı sıra tok hissetmenizi sağlar. Yüksek yağlı yiyeceklerin midede uzun süre kalır ve sindirimi zordur.

Günlük protein ihtiyacı, ortalama bir yetişkinin her bir kilosuna 0.8 veya 1 gram protein olacak şekildedir. Yani eğer 60 kilo iseniz, günlük hareket ve egzersiz durumunuza göre 48-60 gram protein aralığında olmalıdır.

Günlük protein alımı, vücudunuzun günlük yaktığı kaloriyi artırır, yağ yakmasının yanı sıra kaslarınızı da koruma altına alır. Egzersiz sırasında kaslarda meydana gelen çok ufak yırtılmalar olur. Protein içerisindeki amino asitler kas inşa eder ve kas yapısını onarır. Spor yaparken protein alınmaz ise, yırtılan kas dokuları yerine kemik mineralleri kullanacağından, yağ kaybetmek yerine kasları kaybederiz.

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

1. Kinoa

Vücudun ihtiyacı olan 9 temel amino asit ve lif, manganez, magnezyum gibi bileşenleri içerir. Düşük kalorili, yüksek protein ve mineral kaynağıdır. Gluten alerjisi olanlar için tercih edilen tahıl türüdür. Market ve pazarda bulunabilen kinoa, pirinç veya bulgur gibi kolaylıkla pişirilebilir. Sağlıklı olmasının yanı sıra lezzetli bir besindir. Birçok yemeğin yanında pirinç yerine veya salatalarda kullanılabilir.

100 gram pişmiş kinoa; 120 kalori, 2 gram yağ ve 7-8 gram protein içerir.

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

2. Soya Peyniri

Lezzet konusunda seveni az olmasına rağmen protein kaynağı soya peyniri. Soya peyniri, içerisinde 8 çeşit amino asit barındırır. Ayrıca kalsiyum, B1, demir, bakır ve selenyum zenginidir.

100 gram soya peyniri; 250 kalori, 4.8 gram yağ ve 8 gram protein içerir.

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

3. Kuru Et

Sığır eti, hindi eti veya somon eti gibi birçok çeşit ile yapılabilir. Dilimlenen eti nemsiz ve yağsız olarak kurutarak proteini koruması sağlanır. Spor yapanların tercih ettiği yüksek proteinli atıştırmalıktır.

100 gram kuru et; 220-270 kalori, 5-6 gram yağ ve 35-46 gram protein içerir.

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

4. Hindi Göğsü

Genellikle yılbaşı gecelerinde tercih edilen hindi göğsü, yüksek proteinli ve az yağlıdır. B3, B6 vitaminlerinin yanında potasyum ve çinko içerir. Kolesterol düşürmede etkilidir.

100 gram hindi göğsü; 84 kalori, 0.8 gram yağ ve 15 gram protein içerir.

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

5. Süzme Peynir

Az yağlı ve protein kaynağı olan süzme peynir, ayrıca içerdiği kalsiyum ile kemik ve diş sağlığı için faydalıdır. Kilo vermeye yardımcı olan sağlıklı bir besindir.

100 gram süzme peynir; 98 kalori, 4.3 gram yağ ve 11 gram protein bulunur.

Yüksek Proteinli Düşük Yağlı Besinler

6. Barbunya

Zeytinyağlı sıkça tüketilen barbunya içerisinde protein, demir, E vitamini ve çinko bulunur. Kemik sağlığı, böbrek, dolaşım sistemi, diyabet gibi sağlık sorunlarında birçok faydası vardır.

100 gram barbunya, 335 kalori, 1.2 gram yağ ve 23 gram protein içerir.

barbunya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir