">Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır? - bilgepanda

Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır?

Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır?

Baza başlığı boyama nasıl yapılır? Eski yatak başlığınızdan sıkıldınız veya dekorasyon değişikliğine ihtiyaç duyuyorsanız, yazımızı dikkatle okuyun. Baza başlığı boyama işini kendiniz hallederseniz, hem bütçenizi zorlamazsınız, hem de dilediğiniz her an istediğiniz model ve renkte başlığa sahip olabilirsiniz.

Baza Başlığı Boyama Nasıl Yapılır?

ahşap baza başlığı

Örnek olarak eski bir ahşap ranzadan alınmış olan yatak başlığı kullandık. Ranzanın üst katına uzanan bacakları bir el testeresi yardımıyla kestik.

Ahşap boyama için tebeşir boya kullanabiliriz. Tebeşir boya kullanmamızın amacı ise zımpara ile uğraşmamaktır. Aksi durumda boya öncesi zımpara bir hayli yorucu ve keyif filan bırakmaz.

Eğer eski mobilyada bazı çukurlar veya kırıklar gibi hasarlı alanlar var ise ahşap dolgu malzemesi kullanabilirsiniz. Ufak delik ve çukurları direk ahşap dolgu ile kapatabiliriz ancak daha derin çukur veya kırık gibi durumlarda kontrplak ile destekleyip üzerine ahşap dolgu malzemesi kullanabiliriz.

kontrplak ile ahşap boşluk doldurma

Daha sonra tebeşir boya kullanarak yatak başlığını tebeşir boya ile boyadık. Baza başlığı boyama için 2 kat beyaz renk tebeşir boya kullandık ve zımpara yapma ihtiyacımız olmadı.

tebeşir boya ile baza başlığı boyama

Şimdi sıra da geometrik şekilleri çizmek için sınırları belirlemek var. Bunun için mavi maskeleme bandı kullanıyoruz. Bu bandı tercih etme sebebimiz, kavisler için kullanımı kolay ve söktükten sonra iz bırakmaması. Maskeleme bandı veya ressam bandı gibi isimlerle bulabilirsiniz.

Aşağıdaki örnek maskeleme işleminde büyük üçgenler ile başlandı ve daha sonra içlerine küçük üçgenler oluşturuldu. Kağıt üzerinde biraz deneme ile bir kaç farklı geometrik desen elde etmek mümkün.

Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır?

Gri renkli tebeşir boya ve ufak bir boya rulosu kullanarak üçgenlerin içini rastgele boyuyoruz. Örnek resimde 2 farklı tonda gri rengi tercih edildi.

Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır?

Baza başlığı boyama işi bittikten sonra sırada en zorlu adım olan boyanın kurumasını beklemek var.

Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır?

Boyamız da kuruduysa bantları sökebiliriz. Muhtemelen en çok keyif alacağınız ve en heyecanlı kısım burası. Sonunda bitti galiba.

 

Baza Başlığı Boyama Evde Nasıl Yapılır?

Umuyorum ki ahşap başlık boyama konusu ilginizi çekmiştir. Daha farklı şekil ve desenler ile daha güzel dekorasyonlar ortaya çıkarabilirsiniz. Daha fazla dekorasyon önerisi için kendin yap kategorisine göz atabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir