">Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları - bilgepanda

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

Zamanla borularda biriken artıklar,  akışkanlığını kaybederek yavaş tahliye olur veya gider borularını tamamen kapatarak tahliyeyi engeller ve gider açma ihtiyacı doğar. Lavabodan gelen kötü koku ise tıkanmanın gelmek üzere olduğunu haber verir. Kimyasal ürünler ve pratik yollar ile banyok ve mutfak gider açma işlemi oldukça kolaydır.

Gider Açma Yöntemleri

1. Kimyasal ilaçlar

Borularda biriken donmuş yağlar, çay ve yemek artıkları gibi organik atıkların oluştuduğu tıkanıklıkları çözmek için lavabo açıcı olarak bilinen kimyasallardan satın alabilirsiniz. Hemen hemen tüm marketlerde bulunmaktadır ve uygun fiyatlı lavabo tıkanıklık açma yöntemidir.

Kullanımı ise kimyasal lavabo açıcı ürünü tıkanan gidere dökerek 5-15 dakika arasında etkisini göstermesi için bekleyin. Ardından tahmini 1 çaydan sıcak su gönderirseniz tıkanıklığı çözmesi muhtemeldir. Daha sonra 2-3 dakika kadar normal su göndererek biriken artıkların ana borulara gidene kadar akmasını sağlayabilirsiniz.

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

2. Karbonat ve Sirke

Neredeyse her an erişebileceğimiz karbonat ve sirke, tıkanan gider borularına dökülerek yaklaşık 10-15 dakika beklenir. Bu süre içerisinde karbonat ve sirke, tıkanmaya sebep olan atıklar ile reaksiyona girerek çözünmesini sağlar. Ardından sıcak su döküp çözünen atıkların akmasını sağlıyor ve bir kaç dakika normal su göndererek atıkların tamamen akmasına yardımcı oluyoruz.

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

3. Elbise Askısı

Bazı gider tıkanıklık problemlerinde yukarıda kullandığımız yöntemler belki işe yaramayabilir. Örneğin banyo giderinde biriken saç ve donmuş sabun artıkları olabilir.

Eğer tıkanıklık nerede eminseniz ve erişebileceğiniz kadar yakınsa bu yöntem işinize yarayacaktır. Yapmamız gereken tel elbise askısını düz bir çubuk şekline getirmek ve uç kısmının kanca şeklinde olmasını sağlamak. Gider borusuna göndererek ileri geri hareketlerle tıkanıklık açılmasını veya kanca ile atıkları çekerek evde banyo ve mutfak gideri açabilirsiniz.

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

4. Lavabo Açma Teli

Kimyasal maddeler, elbise askısı işinizi görmediyse, boruların içinde rahatça kıvrılabilen ve biraz daha uzun olan lavabo açıcı tel işinizi görebilir. Borulara giren kısmında kanca şeklinde atıkları tutmak için bir kanca ve size yakın ucunda kancayı kontrol etmek için mini bir kol bulunur. Neredeyse kimyasal ilaç fiyatına bir kaç çeşit uzunlukta çeşitleri satılmaktadır.

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

5. Basınçlı Pompa

Piyasadan kolaylıkla satın alabileceğiniz basınç makinesi ile mutfak ve banyo giderlerini kolaylıkla açabilirsiniz. Neden tercih etmeliyim konusunda ise kimyasal kullanarak borulara zarar vermeyi engellemiş olursunuz. Sıradan pompalara göre daha etkili ve işe yaramasının yanı sıra kolay kullanımı ile sizi yormaz. Ayrıca değiştirilebilen başlık özellikleri ile mutfak ve banyo gider tıkanıklığı açmak için ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

Banyo ve Mutfak Gider Açma Yolları

Nasıl Önlerim?

– Mutfak giderlerine dökülen yiyecek artıkları zamanla birikerek tıkanmaya sebep olur. Yiyecek artıklarını dökmemek için özen gösterin veya süzgeç kullanın.

– Yağ artıkları büyük ölçüde tıkanmaya sebep olur. Sıcak halde dökülen yağlar, soğudunda donar ve kalıcı olur. Yağ artıklarını dökmemek için özen gösterin. Sıcak yağı bir kapta soğumaya bırakarak daha sonra çöpe atabilirsiniz.

– Banyo giderlerine atılan izmarit, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, bazen inşaat tadilat sonrası banyo giderine dökülen inşaat artıkları büyük sorun oluşturabilir. Daha dikkatli davranarak tıkanmayı engelleyebilirsiniz.

– Saç ve donmuş sabun da borularda tıkanmaya sebep olmaktadır. Saç ve kıl artıklarının birikmemesi için daha fazla özen gösterebilir ve süzgeç kullanabilirsiniz.

– Bunların dışında doğru eğim verilmeden döşenmiş borular akışı engeller, ufak atık birikmesiyle tıkanmaya sebep olur. Özellikle binalarda tüm giderlerin tek bir ana boru da toplandığı düşünülürse, ne kadar dikkat etseniz de dikkatsiz komşuların gönderdiği artıklar tıkanmaya sebep olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir