">Fayans ve Derz Temizleme Nasıl Yapılır? - bilgepanda

Fayans ve Derz Temizleme Nasıl Yapılır?

Fayans ve Derz Temizleme Nasıl Yapılır?

Fayans ve derz temizleme ihtiyacınız var ise, yazımızı okuyarak yeterli bilgiye sahip olabilirsin. Banyo ve mutfak gibi alanlarda, bazen de koridor gibi zeminde kullanılan fayanslar zamanla parlaklığını yitirir ve aradaki derz dolgular zamanla kararmaya başlar. Bir kaç basit kolay ve pratik yöntemle evde fayans ve derz temizliği nasıl yapılır?

1. Doğal Malzemeler Kullanarak

Doğal malzemeler ile temizlemek için ihtiyacımız olan malzemeler;

-Yarım bardak karbonat

-2-3 adet limon

-1 litre su

-Yarım su bardağı kadar sirke.

-Bez, fırça ve eldiven

Öncelikle eldiven kullanın. Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Derz aralarını bir fırça ile karışımdan dökerek rengi açılana kadar ovalayın. Fayansları silerken fırça yerine bez kullanın. 20-30 dakika bekletip durulama yapabilirsiniz.

Karbonat ve limon derz temizlemeye yardımcı olurken, sadece sirke kullanarak fayans parlatma yapabilirsiniz.

Arap sabunu ve sıcak su karışımı ile fayansları silerek hem parlaklık hem de hijyen sağlayabilirsiniz.

2. Kimyasal Deterjanlar Kullanarak

Çamaşır suyu sıkarak fırçalayabilir veya çamaşır suyu ile su karışımını kullanarak bez ile silebilirsiniz. Daha sonra tahminen 10 dakika bekleyip durulama yapabilirsiniz. Eldiven kullanmadan çalışmayın ve kapalı alan ise içeride kalmayın.

Fayans temizlemek için üretilmiş birçok farklı marka ve seçeneğimiz mevcut. Marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz bu malzemeler büyük ölçüde derz ve fayans temizlemeye yardımcı olur.  Sprey veya güçlü lekeler için  krem şeklinde satılan fayans temizlemeye özel ürünler, parlatıcı ve kireç sökücü gibi ekstra faydalar da sağlar. Silme işleminden bir kaç dakika sonra durulamak yeterlidir.

3. Derz Dolguyu Yenileyerek

Herşeyi denediniz ancak bu derz dolgu beyazlamıyor, temizlenmiyor diyorsanız, derz dolguyu yenileme vakti gelmiş geçiyor demektir. Derz yenileme gözünüzde büyütecek kadar zor değildir. Sadece eski derzi kazımak biraz yorucudur o kadar. Ancak yepyeni bir görünüm için buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

Derz yenilemek için gereken malzemeler:
-Beyaz çimento veya fayans derzi olarak satın alabilirsiniz. Dolgu malzemesini satın alırken hangi oranda su ile karıştırılacağı bilgisini satıcıdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

-Spatula yada tornavida ve çekiç (ihtiyaç varsa eski derzleri kazımak için silahımız)

-Sünger, eldiven, su ve kova.

Başlamadan önce eğer eski derzler çökmüş ve kazınmış olabilir. Kazımayla uğraşmadan üzerine yapılacak yarım dolgu işinizi görecektir. Eğer kazınmaya ihtiyaç varsa lütfen başlayın.

Dolgu malzememiz hazır ise fayansları ıslak süngerle hafif ıslatarak derzin hemen kurumamasını sağlayabiliriz.

Dolgu malzemesini spatula ile alıp fayans aralarına yediriyoruz. Eğer ufak alanlar için yapıyorsanız eldiven yardımıyla parmağınıza alarak derzi yedirebilirsiniz.

Hafif nemli sünger ile fayansları silerek fayans üzerinde derz lekesi kalmasını engelliyoruz. Nemli sünger aradaki derzlere dokunmadan sadece fayansları silecektir. Yaklaşık 12 saat kurumasını bekliyoruz. Fayans ve derz temizleme işlemi tamam.

Okumak isterseniz: Leke çıkarma için 9 yöntem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir