">20 Yaş Dişi Sorunları ve Çözümleri Nelerdir? - bilgepanda

20 Yaş Dişi Sorunları ve Çözümleri Nelerdir?

20 Yaş Dişi Sorunları ve Çözümleri Nelerdir?

20 yaş dişi, çoğu insanın geç gençliğinde veya yirmili yaşların başında aldığı üçüncü ve son azı dişidir. 20 yaş dişi ağız içinde düzgün hizalanırsa değerlidir. Ancak genellikle yanlış hizalanmış olarak çıkar ve çekilmesi gerekir.

Ne zaman yanlış hizalanmış şekilde çıkarsa, bitişik dişlere, çene kemiğine ve sinirlere zarar verebilir. Diş eti içerisine gömülü şekilde yarım çıkan 20 yaş dişi, bakterilerin yerleşmesine, iltihap ve enfeksiyonlara, ağrı, şişme ve çene sertliği gibi birçok genel hastalığı da beraberinde getirir.

20 Yaş Dişi için diş hekimine gidip röntgen çektirilmeli, problem oluşturacaksa çekilmelidir. 20 yaş dişi problemi varsa, erken yaşlarda müdahele etmek gerekir. Kemik yapısı daha az yoğun ve diş kökleri gelişmeden yapılırsa, ağrılı ve karmaşık bir ameliyat önlenmiş olur.

20 Yaş Dişi Nasıl Çekilir?

Dişin konumuna ve gelişmesine bağlı olarak değişebilir. Tamamen çıkan bir 20 yaş dişi, diğer dişler kadar kolaylıkla çekilebilir. Enfeksiyon oluşmuşsa, ilaç tedavisi ile enfeksiyonun geçmesinden sonra diş çekimi yapılır.

Diş etlerinin altında bulunan ve çene kemiğine gömülü olan bir diş, diş etlerinin kesilmesi ve daha sonra dişin üzerinde bulunan kemik kısmının çıkarılmasını gerektirir. Çoğu durumda çıkarılan kemik miktarını azaltmak için diş çıkarılırken parçalar halinde çıkarılır.

Diş çekilmeden önce diş ve etrafındaki doku, lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu nedenle çekim sırasında ağrı ve acı hissetmezsiniz.

20 Yaş Dişi İyileşme Süreci

Diş çekiminden sonra iyileşme süreci, tamamen çıkmış veya gömülü bir dişe göre farklılık gösterecektir. Ayrıca erken yaşta çekilen ve ileri yaşta çekilen diş yine iyileşme sürecini etkilemektedir.

İlk 24 saat

  • Diş çekildikten sonra birkaç saat kanama görülebilir. Kontrol etmek için diş çekimi sonrası uygulanan tamponu, en az yarım saat – 1 saat kadar tutmaya özen gösterin. Sonrasında az miktarda kanama gerçekleşirse temiz gazlı bez ve pamuk ile hafif tamponlar yapın. Kanama artar ve devam ederse doktorunuza ulaşın.
  • Ağız çalkalama ve tükürmek gibi emme eylemlerinden kaçının. Sigara kesinlikle içmeyin. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler tüketmeyin.
  • Bazı durumlarda dişin çekildiği bölgede yüz şişmesi görülebilir. Şişliği indirmek için yüzün bu bölgesine bez içerisine sarılmış buz ile tampon uygulayabilirsiniz. 10 dakika kadar uygulayıp 20 dakika kadar ara vermelisiniz.
  • Doktor tavsiyesi ile reçete edilmiş ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Diş çekimi öncesi antibiyotik reçete edildiyse, kullanılmaya devam edilmelidir. Ağrı kesmesi için alkol kullanmayın.
  • Anestezi uyuşukluğu geçene kadar sadece sıvı ve yumusak gıdalar ile beslenin.
  • İlk 24 saat dişleri fırçalamayın, ikinci gün yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalayabilirsiniz. Ticari satılan ağız çalkalama ürünleri kullanmayın, tahriş edebilir.

24 Saat Sonra

  • Diş çekiminden sonra şişlik oluşursa buz ile tedavi edileceğini söylemiştik. 24 saat sonrasında şişlik tedavisi için buz değil ısı kullanmak gerekir. 20 dakika kadar nemli bir sıcak havlu uygulayabilirsiniz. Şişlik genelde 2-3 gün sonra zirve yapabilir.
  • Yemeklerden sonra ve yatmadan önce mutlaka ılık tuzlu su ile gargara yapın. Diş hekimi önermediği sürece, hatta önerse bile ticari olarak satılan ağız çalkalama ürünlerini kullanmayın. Bir bardak ılık su içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yapmak yeterlidir.
  • Dikiş atıldıysa ve kendiliğinden çözünen tipte değilse, yaklaşık 1 hafta içinde ağız sağlığı uzmanınız tarafından çıkarılmalıdır. Dikiş atıldı ise hangi tip olduğunu mutlaka öğrenin.
  • Tam iyileşme için birkaç ay bile geçmesi gerekebilir. Bununla birlikte 1 – 3 hafta arasında ağzınızın içinde yeterli bir iyileşme gerçekleşir.

Diş Çekimi Sonrası Yan Etkiler

Görülen en önemli yan etkiler;

Kuru Soket

Diş çekildikten sonra kan pıhtısı oluşmazsa veya oluşan kan pıhtısı yerinden çıkarsa görülen bir durumdur. Pıhtı oluşumu olmazsa iyileşme gecikebilir.

Diş çekiminden 3-4 gün sonra ortaya çıkabilir ve kötü bir ağız kokusu verir. Diş hekimi ilaç ile tedavi eder.

Parestezi

20 yaş dişi çekiminde nadiren de olsa görülebilen belirtidir.

Çene kemiğine sıkışan 20 yaş dişi genellikle sinirlere yakındır. Bazen bu sinirler diş çıkarma işlemi sırasında çürük veya hasar görebilir. Sonuç olarak birkaç gün, hafta, aylar sürebilen veya hatta kalıcı olabilecek dil , dudak veya çene uyuşmasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir