">Ağız ve Diş Sağlığı için Hangi Gıdalar Tüketilmeli? - bilgepanda

Ağız ve Diş Sağlığı için Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Ağız ve Diş Sağlığı için Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Evde kalarak kendimizi karantinaya aldığımız şu günler de, ağız ve diş sağlığı özellikle dikkat etmek gereken konulardan. Sıkıntıdan patlamak üzereyken çareyi sürekli bir şeyler tüketerek geçirmemek çok zor. Özellikle fazla karbonhidrat içeren besinleri tüketmek, diş çürümesi oluşma riskine sebep olabilir. Sosyal izolasyona girdiğimiz şu zamanlar da, günde en az 2 kez dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve alışkanlık haline getirilmesi önemlidir. Antiseptik gargaralar, ağız ve diş sağlığı için faydalı ancak virüse zarar verecek kadar güçlü alkol içermediğinden, aşırı ve çok sık kullanmamak gerekir.

Asitli ve gazlı içecekler, şeker oranı yüksek gıdalar tüketmekten kaçınmalı, yüksek lif içeren ve kalsiyum açısından zengin gıdalar ile beslenerek ağız ve diş sağlığı korunmalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığı için Hangi Gıdalar

1- Su

İlk sırada yer verdiğimiz su, ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle şekerli gıda tükettikten sonra mutlaka su içmeli, yemek parçalarının temizlenmesini sağlamalıyız. Ağızda bulunan bakteriler, şekeri aside dönüştürdüğünden, asit miktarını azaltmak oldukça önemlidir. Ayrıca florürlü su içmek, dişleri güçlendirmeye yardımcı olur.

2- Süt, Yoğurt ve Peynir

Süt ürünleri ile beslenmek diş ve diş eti sağlığı için oldukça önemlidir. Diş minesini kaplayarak korunmasına ve içerikleri kalsiyum ve fosfor ile mineral oluşmasına yardımcı olurlar. Şekerli gıda sonrasında alınan bir parça peynir ile diş çürümesine karşı koruma ve yeni çürük oluşmasını sağlamış olursunuz.

Yoğurt tüketmek, diş köklerindeki iltihabı azaltma, sallanan ve gevşek dişlerin iyileşmesine yardımcı olur. Kalsiyum açısından zengin olduğundan diş kayıplarını önlemek için de tavsiye edilmektedir.

3- Çay

Ağızdaki bakterilerin yok olması için katesin maddesi içeren yeşil çay tercih edilebilir. Ağızdaki bakterileri yok etme ve ağız kanserine karşı korumak için faydalıdır. Aynı zamanda ağız kokusu gidermek içi yeşil çay önerilmekte.

Ayrıca siyah çay florür içerdiğinden dolayı çürük önlemek için faydalıdır. Siyah veya yeşil çay tüketilirken faydalı olması için şekersiz tüketmeye dikkat edin.

4- Meyve ve Sebzeler

Kivi tüketimi ile dişlerin ihtiyacı olan C vitamini eksikliğini giderebiliriz. C vitamini eksikliği nedeniyle, diş etleri zamanla hassaslaşır ve bakterilere karşı dirençsiz kalır. Diş kayıplarının çoğu, diş ve diş etlerini destekleyen dokuların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Korunmak için ise C vitamini zengini kivi tüketmek önemlidir.

Çilek tüketmek, diş ve diş etlerine faydalı olmasının yanı sıra, doğal yöntemle diş taşlarından kurtulmak için de oldukça yararlıdır. Çilek içerisinde bulunan çeşitli doğal asitler, diş taşlarını eritir ve diş taşı oluşmasını engeller.

Elma ve havuç tüketmek bir yandan dişleri güçlendirirken, diğer yandan içerdikleri maddeler sayesinde dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Havuç ve elmanın ısırarak yenilmesi, özellikle elmanın kabuklu tüketilmesi önerilmektedir.

Kereviz tüketimi sırasında fazla tükürük salgılandığından, çürüklere sebep olan bakterileri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca lifli ve sert yapısı olduğundan diş aralarını temizler ve diş etlerine masaj yapar.

Maydanoz ise ağız kokusu veren gıdalardan sonra tüketerek ağız kokusunu gidermek için oldukça faydalıdır. Ispanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebze tüketmek, diş ve diş eti sağlığı için gerekli vitaminleri içerdiğinden, diş eti ağrısı rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar.

5- Balık

Balık tüketimi ile alınan fosfor minerali, dişler için oldukça faydalı ve gereklidir. Kemik ve diş için temel maddelerden biri olan fosfor, dişlerin sert bir yapıda olmasını sağlar. Haftada en az 1 kez de olsa balık tüketmek önemlidir.

6- Kuruyemiş

Çekirdek ve badem gibi kuruyemişler, içerdikleri doğal yağlar sayesinde dişleri kaplayarak, bakterilere karşı koruyucu etki gösterirler. Kuruyemiş çekirdeklerinde bulunan kalsiyum, diş minesinin güçlenmesine ve çürüklere karşı dayanıklı hale getirir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir