">Akne Nedir? Başa Çıkmanın 3 Yolu - bilgepanda

Akne Nedir? Başa Çıkmanın 3 Yolu

Akne Nedir? Başa Çıkmanın 3 Yolu

Genellikle ergenlik çağında ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığı olan akne, ilerleyen yaşlarda dahi görülebilir. Tehlike arz etmemesine rağmen, cilt izleri bırakabilir ve duygusal problemlere sebep olur. Tedavisi için erken teşhis ve etkili yöntemlerle kalıcı cilt hasarlarının önüne geçilebilir.

Akne nedir?

Kıl kökünde bulunan yağ üreten kesecik folikül adını alır. Vücuttaki foliküllerin ölü hücre veya yağ ile tıkanması sonucu oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt altında kalan beyaz renkli, cilt üzerinde görünen siyah renkli, cilt yüzeyinde pembe yumru ve hem cilt üstü hem altında bulunan acı veren çeşitleri vardır.

Neden?

  • Ergenlik ile yağ keselerinin etkinleşmesi
  • Yağlı kozmetikler
  • Duygusal stres
  • Hormonsal değişiklikler (Androjen hormonu)
  • Genetik

Stres ve hormonsal değişikliklerin etkisiyle de oluşabileceği için sebep sadece kirli cilt ve yağlı yiyeceklere bağlanmamalıdır.

Akne Tedavisi

Akne tedavisi için eğer kendiliğinden geçmeyen veya cildinizde iz bırakan akne var ise, sadece uzman doktorlardan yardım alın. Tedavi için karşınıza çıkan her yöntemi denemeden önce araştırmayı ihmal etmeyin. Reçetesiz ilaçlar kullanmak, cildinize zarar verebilir. Ayrıca baygınlık, nefes almada zorluk, göz ve yüzde şişmeler gibi zararlı yan etkilere sebep olabilir.

Akne ile Başa Çıkmanın 3 Yolu

1- Toksin bulunduran gıdaları yemeyin

Kırmızı et ürünler, bazı süt ürünleri, kahve, çikolata gibi düşük veya yüksek miktarda toksin barındıran gıdalar tüketiyorsanız, toksinleri vücuttan dışarı atmanızı sağlayan gıdalarla dengelemelisiniz. Bu yiyeceklerden sonra daha fazla sebze ve meyve tüketerek hem toksinlerden vücudunuzu kurtarın, hem de akneyi engelleyin.

2- Stres, Depresyon ve Endişe

Zihninizi sakin tutun, endişeye yer vermeyin, panik yapmayın ve depresyona girmeyin. Bu tarz durumlar akne sayısını artırabilir, akne probleminin büyümesine, şiddetlenmesine ya da cildinizde kalıcı olmasına sebep olabilir.

3- Yaşam tarzınızda değişiklikler

Yeterli uyku uyumuyor veya düzensiz uyku saatleriniz varsa öncelikle bunu değiştirerek başlayın. Yiyecek konusunda aşırı olarak et ve işlenmiş gıdaları tercih ediyorsanız, azaltın veya dengelemesi için öğünlerinizi sebze ve meyve ile oluşturun. Düzenli olarak egzersiz ve spor yapın, cildinizi nemli ve temiz tutmaya özen gösterin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir