">Aloe Vera Nedir? Faydaları? Zararları? - bilgepanda

Aloe Vera Nedir? Faydaları? Zararları?

Aloe Vera Nedir? Faydaları? Zararları?

Yüzyıllar önce insanlar, bitkilerin sadece görüntü değil, sağlık için birçok faydası olduğunu fark ettiler. Bu bitkilerin arasından genellikle Kuzey Afrika’da görülen, kimisi için kısa bir bitki olan aloe vera, kimileri için mucizevi bir bitkidir.

Aloe Vera Nedir?

Yapraklarından elde edilen jel ile sağlık açısından çok faydası olan bir bitkidir. Çok eski zamanlarda kullanılan bu bitkinin, mısır firavunları zamanında ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırıldığı bilinir.

Piyasada jel ve sıvı olarak temin edilebilen, sabun, güneş kremi ve losyonu, tıraş köpüğü gibi birçok kozmetik ürün yelpazesinde kullanılmaktadır.

Aloe Vera Faydaları

1. Diş ve Diş Etleri

Yapılan bazı testlerde aloe vera jeli, diş macunlarıyla aynı etkiyi göstermesinin yanı sıra, bazı ağız içi bakterileri yok etme konusunda ticari diş macunlarından etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Diş ağrısını azaltmak ve iyileşmesinde fayda sağladığı görülmüştür.

Aloe vera içeren diş macunları, diş üzerinde oluşan plakları ve diş eti iltihabını önlemek için faydalıdır.

2. Cilt tedavisi, Sedef Hastalığı ve Maske

Cilt yanıkları veya güneş yanıkları durumunda yatıştırma, soğutma ve nemlendirme gibi tedavi olarak kullanılabilir.

Cildi sakinleştirici ve sedef hastalığı ve akne tedavi edici özelliği vardır. Ciltteki kaşıntı ve iltihabı azaltır. Akne ve sivilce tedavisinde diğer tedavi yöntemlerine göre daha az tahriş eder.

Güney Kore’de yapılan bazı bilimsel araştırmalar da güneşin yaydığı ultraviyole ışınlara karşı koruma sağladığı bulguları elde edilmiştir.

Ayrıca kuru ciltler, yağlı ve akneli ciltler, hassas ciltler için birçok maske uygulama metodu mevcutdur.

Kuru ciltler için maske malzemeleri: 2 yemek kaşığı yoğurt, 6 yemek kaşığı salatalık suyu ve 4 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Cildinize sürüp 20 dakika kadar bekletip daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. 1 hafta içerisinde 3 kere tekrar edebilirsiniz.

Yağlı ve Akneli Ciltler için maske malzemeleri: 3 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı bal, 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı arpa ununu karıştırın. Cildinize maske olarak sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bir hafta içerisinde 2 kez yapabilirsiniz.

Hassas ciltler için yapılacak maske malzemeleri: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 4 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırarak cildinize maske olarak uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez tekrar edebilirsiniz.

3. Sindirim Sistemi

Antrakinon bileşeni içerdiğinden doğal bir müshildir. Kabızlık tedavisinde kullanılır. Karında şişlik, geğirme, kusma, ishal veya kabızlık gibi sorunlara yol açan bağırsak sendromu tedavisi için faydalıdır.

4. Diyabet

Tıp 2 Diyabetli hastalarda aloe vera suyu içilmesi sonucu kan şekerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Aloe Vera Zararlı mıdır?

Cilt bakımı için kullanmak güvenlidir ancak yanık ve iltihap gibi durumlar için önce bir doktorunuza danışmanız gerekir. Vücudunuzun alerjik bir tepki vermesi gibi durumla karşılaşabilirsiniz. Soğan ve sarımsak alerjisi olan kişilerin dikkat etmesi gerekir.

12 yaşından küçük çocuklar, hamile ve emziren kadınların ağız yolu ile kullanması önerilmez.

Sürekli kullanımdan kaçının birkaç hafta kullandıktan sonra 1 hafta kadar ara verebilirsiniz.

Satın alırken güvenilir markalar veya güvendiğiniz satıcılardan temin edin.

Hemoroid, kalp rahatsızlıkları, diyabet, böbrek hastalığınız var ise kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Böbrek sorunları, idrarda kan, mide bulantısı, kas yorgunluğu ve ishal gibi yan etkiler görülebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir