">Arı Sokması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri - bilgepanda

Arı Sokması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Arı Sokması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Arı sokması durumunda acil olarak iğne var ise çıkarılmalı, iğne derinlerde ise cımbız kullanabilirsiniz. Sıkarak çıkarmayı denemeyin çünkü zehrin içeride yayılmasına neden olabilirsiniz. İğne içerde kalırsa iğne içerisindeki zehir vücudumuza akmaya devam eder. İğneyi çıkardıktan sonra sabun ve su ile yıkayarak, bez veya naylon içerisine buz sarıp uygulayabilirsiniz. Kol veya bacak üzerindeyse kalp seviyesinden yukarıda tutarak ağrı ve şişlik engellenebilir. Nefes darlığı, bulantı veya güçsüzlük hissedilirse mutlaka sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Arı sokması durumunda tıbbi konuda probleminiz yoksa eğer (karaciğer ve böbrek vb.) ağrı kesici, kaşıntı için hidrokortizon krem kullanabilirsiniz. Enfeksiyon oluşturmadığı için antibiyotik önerilmez.

Arı Sokması Doğal Tedavi Yöntemleri

 • Bölgeye bal sürerek, ağrı hafifletmek ve zehrin alınmasını sağlayabiliriz.
 • Soğan ve sarımsak uygulayarak zehrin alınmasını sağlar ve iltihabı önleyebiliriz.
 • Karbonat ve su ile hazırlanan macun sürülmesi,  zehrin alınması ve şişliğin inmesi için faydalıdır.
 • Elma sirkesini bir parça pamukla uygularsanız, ağrıyı ve acıyı azaltmak için faydalıdır.
 • Çantamızda bal, soğan veya elma sirkesiyle gezmediğimiz zamanlar için ise toprak ve suyu karıştırarak elde ettiğimiz çamur, şişlik alma ve zehri çekmek için kullanılabilir.

Arı Sokması Belirtileri ve Alerji

 • Cilt üzerinde hafif kızarma ve şişlik olarak görülür. Hafif kaşıntılar olabilir ve 1 gün içerisinde geçecektir.
 • Diğer bir durum ise vücudumuzun göstereceği tepkiye göre aşırı kızarıklık veya ertesi gün şişlik oluşması gibi seviye de durumlar görülebilir. Birkaç saat sonra oluşan şişlik gibi durumlar söz konusu ise ortalama 1 hafta içerisinde şişlik geçecektir.
 • Arı sokması durumunda eğer alerjik bir durum söz konusuysa hayati tehlikesi mevcuttur ve acilen doktora görünmeniz gerekir.

Arı sokması alerji yapabilir ve alerji belirtileri şunlardır.

 • Nefes alıp vermede zorluk yaşanabilir.
 • Mide bulantısı, kusma veya ishal durumları oluşabilir.
 • Baş dönmesi, bayılma veya bilinç kaybı görülebilir.
 • Aşırı rahatsız eden kaşıntı ve kızarıklık gerçekleşebilir.

Arı Sokmasından Nasıl Korunuruz?

Aslında ne zaman nerede karşılaşacağımız belli olmasa da bazı önlemler alabiliriz. Arı sokmasını engellemek için eğer bağ, bahçe işlerindeysek uzun kollu kıyafetler, eldiven, uzun çoraplar kullanarak korunmak gerekir. Sürekli eldiven ile gezmek istemediğiniz durumlar için çiçekli ve açık renkli kıyafetlerden kaçınmak, parfüm kullanmamak gerekir.

Arılar sonra ölür mü? Arılara ne olur?

Arıların soktuktan sonra ölmesi olayı işçi bal arılarında gerçekleşir. İnsan derisi arı iğnesi için kalın olduğundan kaçmak isteyen arı iğne ile birlikte bazı iç organlarını da bizimle bırakırsa ölecektir. Diğer yandan arılar böcekleri defalarca sokarak hayatlarına devam edebilirler.

İsterseniz tırnak batması nasıl tedavi edilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir