">Baş Ağrısı için Doğal Tedavi Yöntemleri - bilgepanda

Baş Ağrısı için Doğal Tedavi Yöntemleri

Baş Ağrısı için Doğal Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısı ve migren neredeyse hepimizin sık sık yaşadığı sağlık problemidir. Kronik olmasının yanı sıra vücudumuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin habercisi olabilir. Sürekli tekrar eden baş ağrısı probleminiz varsa, hemen ilaç kullanmak yerine aslında baş ağrısını sebebini bulmaya çalışmak veya bir uzmandan yardım almak gerekir. Hatta bazı migren ve baş ağrısı için doğal tedavi yöntemlerini denemekte fayda sağlar.

Doğal Tedavi Yöntemleri

  • Sıcak bir küvet.

Sıcak bir küvete girmek, migren ve baş ağrılarında çok yardımcı olacaktır. Sıcak su ve özellikle boyun ve sırt bölgelerindeki kasları uyarır.

  • Masaj yapın.

Masaj yaptırmak kan dolaşımını iyileştirir ve böylece baş ağrılarının neden olduğu ağrıyı hafifletir. Bu geçici bir rahatlama sağlar, ancak ağrı kesicilere daha az bağımlılık için kesinlikle iyi bir seçenektir. Baş, boyun ve sırt bölgenize hafif dairesel hareketler ile masaj yapın.

  • Kaslarınızı gerin.

Özellikle boyun bölgesi etrafındaki gergin kaslarınızı gevşeterek başınızdaki gerginliği azaltacaktır. Boyun ve omuzlar için hafif egzersizleri deneyin.

  • Yoga yapın.

Yoga, vücut duruşu pozisyonlarının, zihinsel meditasyonun ve nefes egzersizlerinin faydalarını birleştirir ve bunların hepsi fiziksel ve zihinsel stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Daha sonra rahat hissederek ve dolayısıyla baş ağrısına daha az eğilimli olacaksınız.

  • Aerobik yapın.

Baş ağrısı problemleriniz var ise bisiklet, yüzme ve yürüyüş yapabilirsiniz. Bir görev olarak değil,  günlük plan haline getirebilirsiniz.

  • Isı ve soğuk uygulayın.

Alnınıza bir buz torbası yerleştirirken aynı zaman da boyun gerginliğini hafifletmek için boynunuzun arkasına bir sıcak su torbası yerleştirin.

  • Nitrat ve Nitritler içeren besinlerden kaçının.

Genellikle salam, sosis, jambon gibi et ürünlerinin bozulmasını engellemek ve kırmızı rengini korumasını sağlamak için kullanılır. Kafein, alkol ve çikolata içerisinde bulunur. Baş ağrısı dâhil olmak üzere birçok sağlık sorunu getirmektedir. En azından fazla tüketmeyin ve beraberinde meyve veya sebzelerle dengeleyin.

Baş Ağrısı İçin Doğal Bitkiler

Baş ağrısı tedavisi söz konusu olduğunda birçok insan alternatif ilaçlara yönelmektedir. Bunun nedeni, baş ağrılarının çok fazla insanı rahatsız etmesi ve geleneksel tedavi yöntemlerinin aşırıya kullanıldığında zararlı olabilmesidir. Örneğin, çok fazla parasetamol veya diğer ağrı kesici ilaçlar almak karaciğerinizde sorunlara sebep olabilir.

Baş ağrısı tedavisi için bitkisel ilaçlar arasında aromaterapi de kullanılan ve doğrudan cilt üzerinde kullanılabilen lavanta, birkaç esansiyel yağdan biridir.  Baş ağrılarının hafifletilmesin de yardımcı olabilir.

Zencefil kökü ayrıca baş ağrıları tedavisi için faydalıdır. Bulantıyı tedavi etmek için yüzyıllar öncesinden kullanılmaya başlanan zencefil, baş ağrısı, özellikle de menstrüel kramplardan kaynaklanan rahatsızlıkları tedavi etmek için bir çayda da kullanılabilir.

Çeşitli bitkisel ilaçlar deneyebilirsiniz, ancak baş ağrısı için bitkisel ilaçları denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Doğal otlar genellikle zararsız olsa da, bitkisel ürünler ile şu anda aldığınız ilaç arasında hiçbir etkileşim olmayacağından emin olmalısınız.

Biberiye, migren tedavisine yardımcı olabilecek popüler doğal bitkilerden biridir. Yemeklerinizde biberiye kullanarak etkisini test edebilirsiniz. Baş ağrısını tedavi etmek için doğal bitkiler kullandığınız zaman, bitkileri evde yetiştirerek ve mümkün olduğunca taze kullanmak daha faydalıdır. Baş ağrılarının oluşumuyla ilgili olarak havada bulunan toksinlerin sebep olduğunu düşündüren bir teori mevcuttur. Doğal bitkileri evinizde yetiştirmek pestisit kullanımını ortadan kaldırabilir ve tüketim için daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Belirtileriniz devam ederse, bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca ağrı kesicilerden kaçınmanızı öneririz, çünkü bunlar özellikle altta yatan tıbbi durumlarınız olduğunda durumunuzu kötüleştirebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir