">Beynimizi Korumanın Yolları Neler? 12 Basit ve Kolay Yöntem - bilgepanda

Beynimizi Korumanın Yolları Neler? 12 Basit ve Kolay Yöntem

Beynimizi Korumanın Yolları Neler? 12 Basit ve Kolay Yöntem

Her zaman karşımıza çıkan vücut bakımı, göz sağlığı koruma, güçlü kaslara adanmış kitap ve dergiler varken, beynimizi korumanın yolu neden bu kadar ilgi görmez. Karın kaslarınız, kalp, cilt maskeleri özel ilgi görürken, beynimizinde bu ilgiye ihtiyacı olduğu çok açık.

Yaşlanmanın getirdiği en korkulu ve tehlikeli olan alzheimer hastalığı, ilerleyen ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Kısmen genetik olsa da, beslenme ve yaşam tarzı sonucu ortaya çıkabilir.

Beynimiz için özel olarak ayrılan bir kitap rafı olmasa da, daha önemli ve hayatı değiştiren yöntemler vardır. Düzenli beslenme ve belirli bedensel ve zihinsel egzersizler ile beynimizi koruyabiliriz. İşte beyni korumak için ipuçları:

BEYNİMİZİ KORUMANIN YOLLARI

1. Hareket Edin

Günlük fiziksel aktivite, Alzheimer hastalığı geliştirme riskini azaltabilir. Egzersiz beyne kan akışını arttırır, beynin beslenmesini ve oksijen almasını sağlar. Egzersiz ayrıca kardiyovasküler hastalık, inme, diyabet ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Bütün bunlar Alzheimer hastalığı riskini arttırır. Yürümek, yüzmek, bisiklete binmek, golf oynamak veya yürüyüş yaparak günde 30 dakika mümkünse çalışın.

2. Düşünür Olun

Zihni aktif tutmak, Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Masa oyunları, kartlar ve bulmacalarla beyninizi canlandırın. Bir kitap, dergi veya gazete okuyun. Bir şarkı söyleyin, bir enstrüman çalın veya yeni bir dil öğrenin. Bu beyin zorlayıcı faaliyetler kan akışını arttırır, beyin hücreleri arasında daha fazla bağlantı kurar ve beyin hücresi büyümesini artırır.

3. Balık ile Beslenin

Omega-3 yağ asitleri açısından yüksek olan balık ve sağlıklı yağ içeren gıda kaynaklarını tüketmek, beynimizi korumanın bir yoludur. Omega-3 yağ asitleri beyin hücrelerinin önemli bileşenleridir ve beynin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitleri ayrıca arterleri korumaya ve beyne kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Somon, sardalya, ton balığı, karides, kabuklu deniz ürünleri, ceviz, zeytin, zeytinyağı, kanola yağı, soya fasulyesi yağı, keten tohumu ve keten tohumu yağı tüketmeye özen gösterin.

4. Yağı Azaltın

Beynimizi korumanın yollarıdan biri, doymuş yağ ve trans yağ asitleri içeren besinlerden uzak durmaktır. Bu sağlıksız yağlar, yüksek yağlı etlerde, yüksek yağlı süt ürünlerinde, birçok margarinde ve diğer işlenmiş gıdalarda bulunur. Kötü kolesterol olan Düşük Yoğunluklu Düzey Lipoproteinlerin (LDL) oluşumunu teşvik ederler. Bu, arterlerin daralmasına neden olabilir, beyne kan akışını azaltabilir ve iltihaplanmaya neden olabilir.

5. B Vitaminleri

Bazı araştırmalar folat, B-12 vitamini ve B-6 vitamini alımı ile beyin sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Alzheimer hastalığı olan kişilerin kanlarında daha yüksek düzeyde homosistein (arterlerin tıkanmasına neden olan bir vücut kimyasalı) olduğu görülmektedir. Homosistein seviyeleri doğal olarak yaşla birlikte artmasına rağmen, yüksek seviyeler folat, B-12 vitamini ve B-6 vitamini bakımından düşük bir diyetten kaynaklanmaktadır. Bu kimyasalın beyindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi bulunana kadar, B vitaminleri açısından zengin olan besinleri tercih edin. B-12 vitamini için yağsız et, balık, tavuk, süt ve peynir isteyin. B-6 vitamini ve folat için lahana, ıspanak ve collard yeşillikleri, brokoli, portakal, portakal suyu, lima fasulyesi, kuşkonmaz, kepekli tahıllar ve güçlendirilmiş tahıl ürünleri gibi daha koyu yeşil yapraklı sebzeler içerir.

6. Antioksidanlar

Beyin, vücuttaki serbest radikaller ve oksidasyon etkileri nedeniyle zarar görebilir. Bu nedenle, antioksidanlar (E vitamini ve C vitamini) açısından yüksek gıdalarla beslenmek, bu zararlı etki riskini azaltmaya ve beyni korumaya yardımcı olabilir. E vitamini diyet kaynakları arasında tam tahıllar, fındık, tohumlar, süt, yumurta sarısı, buğday tohumu ve bitkisel yağlar bulunur. C vitamini kaynakları arasında turunçgiller, kivi, brüksel lahanası, brokoli, lahana, domates, çilek, patates ve biber bulunur.

7. Yaban Mersini ile Güçlendirme

Yaban mersini, kısa süreli hafızayı, seyir becerilerini, dengeyi ve koordinasyonu geliştirebilecek bileşikler içerir. Mevcut araştırmalar yaban mersini tüketmenin, zayıflamış nöron sinyallerini artırabilirdiğini gösterir. Yaban mersini taze, dondurulmuş veya kurutulmuş olan tüm durumlarda işe yarar. Avucunuza alıp direk,  kek veya krep ile veya bir yaban mersini-yoğurt karışımı olarak tüketebilirsiniz.

8. Sigarayı Bırakma

Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı iki kattan fazladır. Sigara içmek beyne giden kan akışını azaltır, oksijen ve besin maddelerinden mahrum bırakır. Beynimizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır, ancak gıdalarda bulunan beta-karoten ve flavonoidler, sigaranın etkilerini bir dereceye kadar dengelemeye yardımcı olabilir. Sigara içmeye devam ederseniz, diyetinize daha renkli meyveler ve sebzeler ekleyin. Daha fazla lahana, havuç, brokoli, ıspanak, kızılcık, yeşil ve siyah çay ve baklagiller yiyin.

9. Sağlıklı Kalp

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri, kardiyovasküler hastalık ve diyabet hastalığı da Alzheimer hastalığı riskini artırabilir. Vücuttaki kan damarları hasar gördüğünde, beyne kan akışı etkilenebilir. Kan basıncı okuma, lipit profili testleri ve kan şekeri testlerinizi yaptırın ve değerleri takip etmeye özen gösterin. Doktorunuza düzenli olarak başvurun. Vücudunuzu en yüksek performansta tutmak için gerekli diyet, yaşam tarzı ve ilaç değişikliklerini yapmaya dikkat edin.

10. Stres

Araştırmalar, kronik, aşırı stresin beyin yapısını değiştirebileceğini göstermiştir. Bu, beyni vücuttaki serbest radikallerin verdiği hasara daha duyarlı hale getirir ve sinirsel hasara neden olabilir. Stresi yönetmek için meditasyon, kas gevşemesi, yoga uygulamayı deneyin. Stres yaşıyorsanız, bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmaktan çekinmeyin.

11. Beden Kitle Endeksi

20-27 arasında olması gereken ideal kilosunu koruyan insanlar da Alzheimer hastalığı oluşma riski daha az olasıdır.

Kilo değişimi, Alzheimer hastalığı teşhisi konan kişilerde çok yaygındır:

  • Hastalığın erken evrelerinde, bazıları başlangıç ​​vücut ağırlıklarının% 5’inden fazlasını kazanır.
  • Daha sonraki aşamalarda, % 5 -% 10 arasında kilo kaybı yaygındır. Aşırı kilo kaybı riski, hastalığın şiddeti ile artar.

12. Zerdeçal
Sarı baharat zerdeçal, Alzheimer hastalığı riskini azaltabilir. Bu baharat Hint mutfağında kullanılır ve köri tozunda önemli bir bileşendir. Patates çorbası, tavuk çorbası, omlet, tavuk mezeleri, dana eti ve kremalı soslara serpin.

Beden Kitle Endeksi hesaplama aracımız ile ideal kilonuzu öğrenmek için buraya tıklayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir