">Boy Uzatmayı Sağlayan 10 Yiyecek - bilgepanda

Boy Uzatmayı Sağlayan 10 Yiyecek

Boy Uzatmayı Sağlayan 10 Yiyecek

Büyüme ve boy oranı, büyük ölçüde genlerimizle alakalı olsa da, doğru beslenme ile boy uzatmayı sağlayabiliriz. Bazı yiyecekler kemiklerinizi, eklemlerinizi ve vücudunuzu sağlıklı tutarak boyunuzun uzamasını veya korunmasını sağlayabilir. Doku gelişimini sağlayan protein ve kemik sağlığında önemli etkisi olan D vitamini, magnezyum, kalsiyum ve fosfor içeren besinler boy uzatmaya veya korumaya yardımcı olur.

1. Badem

Bir çok manganez, magnezyum, lif ve vitamin bakımından oldukça zengindir. İçerisindeki E vitamini ile büyümeyi sağlar ve kemik sağlığını geliştirir.

Osteoklast adıyla bilinen kemik dokusu parçalayan hücre, badem sayesinde vücudumuza aldığımız E vitamini ile engellenir.

2. Tatlı Patates

C vitamini, B6 vitamini, manganez ve potasyum, kemik sağlığı için önemli olan A vitamini bulundurur. Sindirim sistemine yardımcı olarak, büyüme için gerekli olan mineral ve vitaminleri almanız için besin emilimine yardımcı olur.

3. Çilek, Böğürtlen, Yaban Mersini

Çilek, Böğürtlen, Yaban Mersini gibi meyveler, içerdiği C vitamini sayesinde, hücre büyümesini destekler, önemli bir protein olan kolajen üretimini artırır ve vücudumuzdaki doku onarımını sağlar. Kolajen proteini, kemiklerin doku yoğunluğunu artırır ve boyunuzu uzatmak için kemik sağlığına fayda sağlar.

4. Fasulye

Fasulye, özellikle çocuklar için büyümeyi sağlayan protein ve anemiye karşı demir ve B vitamini çeşitlerini içerisinde barındırır. Besleyici ve bol protein içeren fasulye, gecikmiş olan doku büyümesi ve demir eksikliği için önemlidir.

5. Yeşillik

Roka, lahana, ıspanak gibi yeşillikler, genellikle C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve postasyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerdikleri K vitamini sayesinde, kemik yoğunluğunu artırabilir, büyümeyi destekler ve boy uzatmayı sağlar. Kemik hastalıklarını önlediği ise bilinen araştırma sonuçlarındandır.

6. Kinoa

Kemik yoğunluğunu artırabilecek magnezyum ve protein içeren besleyici bir tohumdur. Vücudumuz için gerekli olan bir çok amino asit bulunduran kinoa, kemik dokusunu ve mineral yoğunluğunu artırır.

7. Somon Balığı

Somon balığı omega3 yağ asitleri açısından zengin bir balıktır. Kalp sağlığı için faydalı olan somon balığı, kemik sağlığına etki ederek büyümeyi sağlamaktadır. Özellikler çocuklar da büyümeyi engelleyen uyku problemleri sorununu iyileştirerek boy uzamasına ve korunmasına yardımcı olur. Protein, selenyum, potasyum ve B vitamini çeşitleri bakımından zengindir.

8. Tavuk

Protein bakımından zengin olan tavuk, büyümeye etkisi olan B12 vitamini açısından da oldukça zengindir. Kemik oluşumu ve büyümesine yardımcı olan taurin amino asidini içerir. Pişirme yöntemlerine göre değişse de nisain, fosfor ve B6 vitaminleri de içerir.

9. Süt ve Yoğurt

Süt, içerdiği protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum sayesinde kemik sağlığı için faydalı ve önemli bir kaynaktır. Boy uzatma faydasının sıra, çocuklarda sağlıklı kilo alma ve kas oluşmasına yardımcı olur.

Yoğurt, protein kaynağı olmasının yanında, potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi kemik sağlığı için gerekli olan mineralleri içerisinde bulundurur. Bağırsak sağlığını iyileştirmek için probiyotik içermesi, bağışıklık sistemi ve iltihap temizleme gibi faydalarının yanı sıra, çocuklarda büyümeyi sağlama konusunda yoğurt’un faydalı olduğunu göstermektedir.

10. Yumurta

Protein kaynaklarından olan yumurta, ayrıca büyümeyi sağlayan kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Yumurta ile çocuklara verilen D vitamini takviyesi sonucunda, büyüme ve boy oranında artışlar görülmüştür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir