">Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? 9 Farklı Egzersiz - bilgepanda

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? 9 Farklı Egzersiz

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? 9 Farklı Egzersiz

Boyun ağrısı, çoğumuzun yaşadığı en yaygın sağlık sorunlardan biridir. Araştırmalar, insanların % 30’unun boyun ağrısı yaşadığını, kadınların erkeklerden daha sık etkilendiğini göstermektedir. Boyun, segmentler arasında amortisör görevi gören disklere sahip yedi segment (veya omur) içerir. Omurlar, desteği koruyan ve hareket etme fonksiyonuna izin veren 18 kas grubu tarafından desteklenir. 

Peki boynumuzu nasıl sağlıklı ve güçlü tutarız? Cevap hareket ve kuvvet egzersizlerini sürdürmektir. Tüm egzersizleri yapmak zorunda değilsiniz. Size en kolay gelen ve ağrı vermeyen egzersizleri tercih edin. Eğer çok ağrı ve zorlanma hissederseniz yapmayın ve doktorunuza danışın.

BOYUN AĞRISI İÇİN EGZERSİZLER

Hareket egzersizleri olarak 3 adet egzersiz yöntemi vardır.

1.Egzersiz

Otururken veya ayaktayken yapabilirsiniz. Önce tavana doğru bakın ve 5 saniye kadar bekleyin, sonra yere doğru bakın ve 5 saniye kadar bekleyin. Bu şekilde birkaç kez tekrar edin.

boyun ağrısı egzersiz 1

2.Egzersiz

Şimdi kafamızı sağa doğru yatırıp, kulağımızla omzumuza dokunuyormuş gibi yapmamız gerek. Dokunuyormuş gibi çünkü, omuz yukarıya doğru gelmeyecek, sadece mümkün olduğu kadar, boyun hareket etmeli. 1-2 saniye bekleyip, ardından sol tarafa doğru aynı hareketi yapıyoruz. Yavaş ve düzenli bir hız ile birkaç kez tekrarlayın.

boyun ağrısı egzersiz 2

3.Egzersiz

Son olarak, çenenizi omuz çizgisine döndürmeye çalışarak boynu önce bir tarafa, sonra diğerine çevirin. Her yönde beş kez tekrarlayın. Biraz ağrısız çatlama hissederseniz veya duyarsanız, tehlike için bir neden yoktur, ancak herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

boyun ağrısı egzersiz 3

4.Egzersiz

Servikal fleksiyon hareketinde ise çenemizi göğsümüze yaklaştırıp 5 saniye kadar bekleyip normal duruş pozisyonuna dönüyoruz. Ardından birkaç kez tekrarlayın.

boyun ağrısı egzersiz 4

5.Egzersiz

Bir çene gerdirme hareketi olan bu egzersiz hareketinde, çenenizin 10 cm kadar önüne parmağınızı getirin. Boynunuzu geriye çekerek, daha sonra ileri iterek çenenizle parmağınıza dokunun. Belki gün içinde çokça yaptığımız bir hareket, sanki bir yazıyı net göremediğmizde, boynumuzu ileri doğru uzattmak gibi. Çok kolay ve boyun ağrısı gidermek için oldukça etkili bir yöntem.

boyun ağrısı egzersiz 5

6.Egzersiz

Göğüs kaslarını boyun ile ilişkilendiremesek bile, gerçekten öyleler. Bir duvarın biraz gerisinde durarak, iki eliniz ile duvara dokunun. Ayaklarınız hafif açık durumda iken, kafanızı duvara doğru yaklaştırın. Sonra geriye gelin ve birkaç kez tekrar ederek göğüs kaslarını sıkılaştırın.

boyun ağrısı egzersiz 6

7.Egzersiz

Ön skalen kasları, boynumuzun ön tarafındaki baskılama ile kafamızı aşağı veya doğru çekebilir. Elinizi köprücük kemiğinin üzerine yerleştirin. Bakmak istediğiniz tarafa boynunuzu yavaşça döndürün ve ardında yukarıya doğru birkaç saniye bakın.

boyun ağrısı egzersiz 7

8.Egzersiz

Boynun arka kısmından omuzlara doğru olan, özellikle bir şeye odaklandığımızda hissedilen ağrıları gidermek için oldukça etkili bir egzersizdir.

Sağ elinizi bacağınızın altına alıp sol kolunuzu yana açın ve elinizi yukardan gelecek şekilde boynunuzun sağ tarafına koyun. Boynunuzu sola doğru hafifçe gerdirin. 10 saniye kadar bekleyin ve serbest bırakın. Sonra tekrar aynı hareketi birkaç kez tekrar edin. Daha sonra aynı hareketi diğer taraf için yapın.

boyun ağrısı egzersiz 8

9.Egzersiz

Boyun ağrısı geçirmek için etkili olan egzersiz yöntemlerinden sonuncusu. Bu egzersiz için sol elimizi sol omzumuzun arkasına doğru gerdirerek, sağ elimiz ile yere bakacak şekilde kafamıza hafifçe 10 saniye kadar baskı uyguluyoruz. Serbest bırakın birkaç saniye sonra tekrar edin. Daha sonra diğer taraf için yapıyoruz.

Boyun ağrısı egzersiz 9

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir