">C Vitamini ile Sivilce Tedavisi İşe Yarar Mı? - bilgepanda

C Vitamini ile Sivilce Tedavisi İşe Yarar Mı?

C Vitamini ile Sivilce Tedavisi İşe Yarar Mı?

Akne, yağlı cilt ve sivilce oluşumuna neden olurken, c vitamini ile sivilce tedavisi mümkün müdür? Birçok insan sivilceleri hafifletmek için topikal kremler, ilaçlar, yiyecekler ve takviyeler kullanır. Cilt bakım ürünlerinin çoğuna C vitamini eklenir. Yine de C vitamininin bu amaç için etkili olup olmadığını merak edebilirsiniz.

C VİTAMİNİ VE CİLT BAKIMI

C vitamini, cilt sağlığı dahil olmak üzere birçok sağlık yönünden ihtiyacımız olan suda çözünen bir vitamindir. Vücut C vitamini üretemediği için, dışarıdan besinler ile almak gerekir.

Ayrıca vücutta sayısı arttıkça hücrelere zarar veren serbest radikalleri de yok eden bir antioksidandır. Hem iç hem de dış etkenlerden dolayı cildiniz serbest radikallerden etkilenir. Ek olarak diyet, sigara kullanımı, kirli cilt ve güneş ışınları da cilt sağlığını kötü yönde etkiler.

Cildimizin insan gözüyle görülen tabakası olan epidermi, yüksek düzeyde C vitamini içerir. Cildin korunması, iyileştirilmesi ve üretilmesinde büyük rol oynar.

Çevresel faktörler akne oluşumuna ve şiddetlenmesine sebep olduğundan, C vitamini ile sivilce tedavisi faydalı olmaktadır.

 

C VİTAMİNİ VE SİVİLCE

Akne, tıkanmış gözeneklerin neden olduğu enflamatuar bir cilt sağlığı sorunudur. İçerisinde irin bulunduran, iltihaplı şişlik ve kızarıklık olarak ortaya çıkar. Akne birçok insanda enflamatuar yara izleri ve cilt hasarları bırakmaktadır.

C vitamini açısından zengin gıdalar ile beslenmek, sivilce tedavisinin yanı sıra birçok cilt problemi için fayda sağlar. Bilimsel olarak yeterli kanıt olmamasına rağmen, C vitaminini cildin sorunlu bölgesine uygulamanın da işe yaradığı yönündedir.

Sivilce İltihabını Azaltabilir

Akne oluşumuna neden olan risk faktörleri, genetik, yaş ve hormonlardır.

Anti-enflamatuar olduğu göz önüne alındığında, C vitamini ile sivilce tedavisi mümkündür. Topikal olarak cilde uygulandığında, akne ile ilgili kızarıklığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Böylece, akne ile oluşan doku bozulması görünümünü iyileştirebilir.

50 kişi ile yapılan araştırma sonucuna göre, C vitamini ile sivilce tedavisi, 30 dan fazla kişide oldukça fayda sağlamıştır.

8 hafta süren ve 30 kişi ile yapılan diğer araştırma sonucu ise, akne oluşumunda %50 oranına yakın iyileşme görülmüştür.

Bu sonuçlar ne kadar umut verici olsa da, henüz daha çok bilimsel kanıt ihtiyacı vardır.

Sivilce İzlerini Tedavi Edebilir

Sivilce kopmasından sonra, cildin iyileşmesi için zaman gerekir. Uygun iyileşme gerçekleşmez ise kalıcı izlere sebep olur.

Akne izleri genellikle cilt dokusunda kolajen kaybına neden olarak çukur şeklinde görülür. C vitamini, cildinizin yapısından sorumlu ve sağlıklı cildi yeniden oluşturmak için hayati bir protein olan kolajen sentezini artırarak akne izlerini tedavi eder . Sonuç olarak, bu vitamin akne izlerinin iyileşmesini hızlandırabilir.

C vitamini ile sivilce tedavisi, vücudun kolajen üretimini artırmasıyla gerçekleşir. Ayrıca genel cilt sağlığı için de birçok fayda sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir