">Çocuklarda Aşırı Göz Kırpma Nedenleri ve Tedavisi - bilgepanda

Çocuklarda Aşırı Göz Kırpma Nedenleri ve Tedavisi

Ebeveynlerin merak ettiği konulardan birisi çocuklarda görülen aşırı göz kırpma durumudur. Aşırı göz kırpma tipik olarak endişe vermese de, görüldüğünde göz doktoru ile görüşmek önemlidir. Nadiren de olsa nörolojik bir sorun olabilir ve görme kaybına yol açabilir.

Aşırı Göz Kırpılmasına Neden Olan Nedir?

16 yaşından küçük çocuklar üzerinde yapılan geniş bir araştırma, aşırı göz kırpmanın dört yaygın nedenini göstermiştir:

 • Kornea Sorunları: Bunlar kuru göz , batık kirpik , gözdeki veya göz kapağının altındaki yabancı bir nesne,  kornea aşınması (gözün önündeki çizik veya sıyrık), göz alerjileri veya konjonktivit (pembe göz).
 • Alışkanlık tikleri (istemsiz tekrarlayan vücut hareketleri): Yaygın olarak görülen istemsiz göz kırpmaya neden olur. Tikler genellikle stres / anksiyete, yorgunluk veya sıkıntıdan kaynaklanır. Çoğu durumda, tikler zararsızdır ve çocuklar bunları aşar.
 • Düzenli Kontrol Edilmeyen Gözlük: Gözlük ihtiyacı varsa veya doğru numara ile kullanılmayan bir gözlük sebep olabilir.
 • Yanlış hizalanmış veya çapraz gözler (şaşılık): Şaşılık, gözler doğru sıralanmadığında ve farklı yönleri gösterdiği zaman aşırı göz kırpma durumuna neden olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Göz doktoru muhtemelen hızlı bir muayene sonrasında göz kırpmanın neden oluştuğunu ivedi şekilde teşhis edebilir.

 1. Çocuğunuzun gözün önündeki korneayı etkileyen herhangi bir sorunu olup olmadığını görmek için parlak ışıklı özel bir mikroskop kullanır.
 2. Çapraz gözlerin (şaşılık) teşhisi kolay olmasına rağmen, şaşılık belirgin olmadığında, bir çocuk göz doktoru, gözlerin hareketini incelemek ve birlikte ne kadar iyi çalıştıklarını görmek için farklı testler kullanır.
 3. Çocuğunuzun görme yeteneğini, gözlük ihtiyacı olup olmadığını anlamak için göz tablosu kullanarak test eder.

Aşırı Göz Kırpma Nasıl Tedavi Edilir?

Nedenine bağlı olarak birkaç tedavi yöntemi uygulanabilir.

 • Batık kirpik / yabancı cisim. Kirpik veya diğer tahriş edici maddeler varsa gözden alınır.
 • Alerjiler, konjonktivit veya kuru göz. Doktorunuz reçetesiz veya reçeteli göz damlası veya diğer tedavileri önerecektir.
 • Kornea aşınması. Çocuğunuzun gözüne pansuman yapılabilir. Bu göz kırpmayı azaltır ve iyileşmesine yardımcı olur. Nemlendirici, antibiyotik göz damlası veya merhem de kullanılabilir.
 • Kırılma hatası. Aşırı göz kırpma, yakın görüşlülük (miyopi) gibi kırma kusurlarından kaynaklandığında gözlük reçete edilir.
 • Şaşılık. Bazen tek başına gözlükler bir çocuğun gözlerini düzeltebilir. Diğer çocukların gözleri hizalamak için göz egzersizlerine veya ameliyatlara ihtiyaçları vardır .
 • Tik, refleks. Bir tikten aşırı göz kırpma genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Tiklerin gitmesi aylar alabilir. Tikler, stres zamanlarında veya bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir veya daha da kötüleşebilir.

Yapılan Yorumlar

 1. tam aradığım bilgiler. teşekkür ederim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir