">Doğal Diş Beyazlatma İçin Neler Yapılmalı? - bilgepanda

Doğal Diş Beyazlatma İçin Neler Yapılmalı?

Doğal Diş Beyazlatma İçin Neler Yapılmalı?

Yiyecek ve sigara gibi etkenlerden dolayı donuk ve ışıltısız dişlerden, doğal diş beyazlatma yöntemleri ile kurtulmak mümkün. Düzenli temizlik ve doğal diş beyazlatma için neler yapılabilir?

1- Yağ ile Çalkalama

Ağız hijyenini sağlamak ve toksinleri vücuttan çıkarmak için kullanılan geleneksel bir yöntemdir. Plaklara dönüşebilen ve dişlerin sarı görünmesine neden olabilecek bakterilerin çıkmasını sağlar.

Ayçiçek yağı veya susam yağı ile ağız çalkalama yapılabilir. Ancak hoş bir tat isterseniz hindistan cevizi yağı tercih edin. Hindistan cevizi yağı, iltihap azaltan ve bakteri öldüren laurik asit açısından da zengindir.

1 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ile 5-10 dakika kadar çalkalama işlemi yapın. Ağız çalkalama şeklinde değil, tükürük çıkarır gibi yapılmalıdır. Sonrasında çöp kutusuna tükürün çünkü gider borusunda katı hale dönüşebilir ve tıkanmalara sebep olabilir.

2- Karbonat

Doğal beyazlatma özelliğine sahip olan karbonat, birçok ticari diş macununda kullanılan popüler bir bileşendir.

Dişlerdeki yüzey lekelerini temizleyen, bakterilerin büyümesini önleyen hafif bir aşındırıcıdır.

Doğal diş beyazlatma için 1 çay kaşığı karbonat ve 2 çay kaşığı su ile macun oluşturun. Haftada 2-3 kez bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın.

Anında olmasa da zamanla etki ettiğini görebilirsiniz. Ancak hafif aşındırıcı olduğundan fırçalama sonrası iyice durulayın.

3- Elma Sirkesi

Dezenfektan ve doğal temizlik ürünü olan elma sirkesi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ana maddesi olan asetik asit sayesinde bakterileri öldürür. Antibakteriyel özelliği ile ağız temizliği ve doğal diş beyazlatma için yararlıdır.

Ancak asetik asit içerdiğinden dişlerinize uzun süre temas etmemeli, hergün kullanmamalı ve su ile seyreltmelisiniz. Karbonat ve su ile karıştırıp macun şeklinde veya sadece elma sirkesi ile ağız çalkalama yapılabilir.

4- Sebze ve Meyve Yiyin

Sağlık için mutlaka tüketmemiz gereken sebze ve meyveler, doğal diş beyazlatma yöntemleri arasındadır.

Fırçalamanın yerini tutmasa da, sebze ve meyve tüketirken diş plaklarının fırçalanmasını sağlar.

Ayrıca çilek ve ananas, evde diş beyazlatma için faydalı olabilecek iki meyvedir.

Karbonat ile çilek karışımı, diş beyazlatma ve diş üzerindeki lekeleri giderebilir. Bu karışım diş minesini çok az etkilese de uzun süre kullanılmamalı. Haftada en fazla 1-2 seferi geçmeyecek şekilde ezilmiş çilek ve karbonat karışımı ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Ananas tüketmenin direk faydası olmamasına rağmen, içerdiği bromelain enzimi bazı diş macunlarında diş lekelerini temizlemek için kullanılır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir