">El Uyuşması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? - bilgepanda

El Uyuşması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

El Uyuşması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğumuzun yaşadığı el uyuşması veya parmak uyuşma hissinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenle internette el uyuşma sebepleri, sol el de uyuşma gibi birçok benzer soru aranmaya başlandı. Günlük işlerde sıkça elimizi yormak veya bilgisayar başında uzun zaman geçirmek gibi sebepleri olabilir.

Omuriliğimizden çıkan sinirler, el, kol veya parmağa giderken sıkışma olursa, uzuvlarımızda uyuşma, kuvvetsizlik gibi durumlar görülür. Sinirlere yapılan baskı kan akışını yavaşlatır. Parmak veya el uyuşma durumlarında çözüme giderken sebebini de öğrenmek oldukça önemlidir. Çünkü bu uyuşma hisleri, bazı hastalıkların belirtisi olabilir veya daha büyük sorunlara yol açabilir.

El Uyuşması Nedenleri

Travma ve yaralanma: Travma veya darbe ile alınan yaralanmalar sonucu sinirler hasar görebilir.

Sigara ve alkol kullanmak: Uzun süre sigara ve alkol kullanmış olmak el ve parmaklarda karıncalanma ve uyuşma gibi sorunlara yol açmaktadır.

Karpal tünel hastalığı: El bileği seviyesinde bulunan karpal tünel adı verilen kanalda sinir sıkışmasıyla oluşur. Süreklilik, bilgisayar kullanımı ve hormonal durumlar sonrası oluşabilir.

Kübital tünel hastalığı: Dirsek kemiğindeki ulnar sinirinin sıkışması sonucu parmak ve el uyuşma sorunlarına neden olur.

Boyun kireçlenmesi: Yaşın ilerlemesi, kemik hastalığı, hormon bozukluğu gibi sebeplerden dolayı sinirlerin sıkışmasına neden olur. Ağrı ve parmaklarda uyuşma gibi belirtiler gösterir.

Dolaşım sorunları: Kalp ritim bozukluğu veya yeterli kan pompalamaması, vücutta organlara kan ile taşınan oksijen yetersizliği gibi durumlarda parmak ve el uyuşması görülebilir. Ayrıca yüksek kan şekeri uzun süre tedavi edilmezse, sinirlerin hasar almasına sebep olur. Kalp ve sinir sıkışması durumlarında sol kolda uyuşma görülebilir.

Vitamin ve mineral eksikliği: Kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi minerallerin eksikliği veya B12 vitamin eksikliğinden dolayı parmak uyuşması görülebilir.

Tedavisi

El uyuşması için hangi doktora gidilir?

El uyuşması için nöroloji bölümüne gidilmesi gerekir. Sonrasında medikal tedavi, fizik tedavi veya gerekirse cerrahi operasyon yapılır.

Uzun süre parmak ve el uyuşma problemi yaşanırsa kaygılanma ve panik gibi sorunlara da yol açmaktadır. Tedavinin yanı sıra mutlaka sebepleri araştırılmalı, hastalık belirtisi veya yeni hastalıklara yol açabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Egzersiz yaparak veya uyuşma olan bölgeye yapılan masaj ile kan akışı hızlandırılabilir.

B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren besinler tüketilmeli ya da doktor önerisi ile takviyeler kullanılmalıdır. Düşük kolesterol, fazla lif ve antioksidan bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

Dr. Feridun Kunak tarafından önerilen lapa tarifini uyuşma olan bölgeye uygulamak işinize yarayabilir. Zencefil, nane yağı ve ozon yağını karıştırarak ısıtın ve uyuma olan bölgeye uygulayın. Soğuduktan sonra temizleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir