">Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? - bilgepanda

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları, kilo vermeye yardımcı olmak, kolesterolü ve kan şekerini düşürmek, diyabet semptomlarını iyileştirmek olarak sıralanabilir. Elma sirkesinin faydaları bununla da bitmez. İnsanlar elma sirkesini yüzyıllardır muftakta ve tıpta kullandılar. Bilimsel olarak desteklenen birçok faydası mevcuttur.

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

 • Sağlıklı bileşenler içerir.
 • Zararlı bakterileri öldürür.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Kolesterol ve kan basıncını düşürür.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kalp sağlığını iyileştirir.
 • Cilt ve saç sağlığını iyileştirir.
 • Kanser riskini azaltır, kanser hücre büyümesini yavaşlatır.
 • Sindirim sistemine yardımcı olur.

1. SAĞLIKLI BİLEŞENLER

Elma sirkesi, bir beslenme merkezi gibi olduğundan sağlık için oldukça faydalıdır. Elma sirkesinin faydaları, içerdiği sağlıklı bileşenler sayesinde gerçekleşir. Üstelik bir yemek kaşığı elma sirkesi sadece 3 kaloridir. İşte elma sirkesindeki bileşenler:

 • Amino asitler
 • Antioksidanlar
 • Magnezyum
 • Demir
 • Fosfor
 • Manganez

2. ZARARLI BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜR

Elma sirkesinin faydaları arasında bakteri öldürmenin olduğunu biliyor muydunuz? İnsanlar, yaraların tedavisi ve dezenfekte edilmesi, saç biti yok etme, tırnak mantarı, kulak enfeksiyonlarını ve mantar problemini tedavi etmek için elma sirkesi kullanırlar.

Anadolu’nun kuzey illerini de gezen, tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, 2.000 yıl önce yaraları temizlemek için sirke kullanırmış. Elma sirkesi bakterileri kolayca öldürebildiğinden, enfeksiyonu tedavi etmek ve önlemek için harika bir yoldur.

Elma sirkesi faydaları arasından ayrıca bazı gıda bakterilerinin oluşmasını ve gıdanın bozulmasını engeller. Yiyecekleri korumanın doğal bir yolu elma sirkesidir.

 

3. KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Bugüne kadar elma sirkesinin faydaları arasında en ikna edici olanı, tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olmasıdır. İnsülin direncinin ve insülin üretememenin neden olduğu tıp 2 diyabet, yüksek kan şekerine neden olur.

Yüksek kan şekeri, yaşlanma ve birçok kronik hastalığa neden olduğundan, diyabet rahatsızlığı olmayanlar için de elma sirkesi faydalıdır. İşlenmiş gıdalardan alınan karbonhidrat ve şekerden uzak kalarak, kan şekeri seviyesi korunabilir.

Kan şekeri düşürmek için ilaç kullanıyorsanız, elma sirkesini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

4. KOLESTEROL VE KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Elma sirkesinin faydaları arasında kolesterol ve kan basıncını düşürmek vardır. Doğal antioksidan içerdiğinden, kötü kolesterolü azaltırken, iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur.

Renin adı verilen bir hormon, böbreklerinizin kan damarlarını genişletmek ve daraltmaktan sorumludur. Elma sirkesi faydaları arasında, renin hormonunun kan damarlarını kontrolüne yardımcı olması da vardır. Elma sirkesi, daralmış kan damarlarını gevşeterek kan basıncı oluşmasını engeller.

Yemekten önce bir çorba kaşığı elma sirkesi tüketirseniz, kötü kolesterolü düşürmek için fayda sağlar.

5. KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Çoğu insan, kilo vermek için elma sirkesinin faydaları hakkında bilgiye sahipken, birçoğu ise bundan haberdar değil. Tok hissetmeye yardımcı olan elma sirkesi, yüzyıllar boyunca kilo vermek için kullanılmıştır.

Kilo vermek için en önemli etkenlerden biri tok hissetmektir. Daha az kalori almanıza yardımcı olacağından kilo vermek için faydası olacaktır. Yüksek karbonhidrat ile beslenenler ile yapılan araştırmada, yemekten önce alınan 1 kaşık elma sirkesi, 200-250 kadar düşük kalori almalarını sağladı.

Elma sirkesinin faydaları arasında günde 2 yemek kaşığı tüketilirse, karın bölgesindeki yağları yaklaşık 2 kilo kadar erittiğide görülmüştür. Küçük bir değişim olsa da, sadece elma sirkesi tüketilerek alınan bu sonucu, kilo verme diyetinizle birleştirerek daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılırsa Zayıflatır?

Yemeklerden önce tüketilen 1 kaşık elma sirkesi, tok hissetmenizi ve az yemek yemenizi sağlar. Daha az kalori almanızı sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

 

6. KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Henüz kesin sonuçlar olmamasına rağmen, elma sirkesinin faydaları, kolesterol, trigliserit ve diğer kalp hastalığı risk etkenlerini azalttığı yönündedir.

Kalp sağlığı için önemli olan kan basıncını düşürdüğü yönünde araştırmalar mevcut olmasına rağmen, ıspat edilmesi için daha çok araştırma yapmaları gerekmektedir. Yani faydası olduğu bilinmekte, ancak kesin elma sirkesi sayesinde oldu demek için araştırmalar devam etmektedir.

7. CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Elma sirkesinin faydaları arasında, saç sağlığı ve cilt sağlığı da gelmektedir. Elma sirkesi, kuru cilt ve egzama için de kullanılan yaygın bir ilaçtır.

Hafif şekilde asidik yapıya sahip olan cilt, elma sirkesi sayesinde doğal pH seviyesinde dengelenmeyi sağlar.

Antibakteriyel özelliğini de göz önüne alırsak, egzama ve diğer cilt enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Bazı insanlar, bakterileri öldürmek ve bazı cilt lekelerini önlediği için yüzünü elma sirkesi ile yıkamaktadır.

Antibakteriyel özelliği, akne tedavisinde ve azaltılmasına yardımcı olur, yaşlandıkça karşımıza çıkan kırışıklığı cildi sıkılaştırarak önler ve güneş yanıklarının tedavi ve yatıştırılmasında kullanılır. Elma sirkesi su ile seyreltilerek güneş yanığı olan bölgeye uygulanırsa rahatlamaya yardımcı olur.

Açık Yaraya Elma Sirkesi Kullanılır Mı?

Cilt sağlığı için elma sirkesinin faydaları çok olmasına rağmen, açık yaraya elma sirkesi kullanmak güvenli değildir. Elma sirkesi içerisinde bulunan malik asit, cildin dış tabakasına, ölü hücrelerin dökülmesi için kimyasal peeling olarak uygulanır. Ancak açık yaraya uygulanması cildi tahriş edip zarar verebileceğinden önerilmez.

 

Saçın iç yapısını koruyan kütiküllerin kapanmasını sağlayarak saçın nemi tutmasını sağlar. Saçın düğümlenmesini ve kabarmasını engeller. Kepek sorununu gidermeye yardımcı olur.

8. KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Kanser hastalığı için birçok etken var ve tedavisi için henüz katedilmesi gereken uzun bir yol var. Ancak elma sirkesinin faydaları arasında kanser riskinin önlenmesi ve kanser hücresi(tümör) büyümesini yavaşlatmak vardır.

 

9. SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI OLUR

Elma sirkesinin faydaları arasında, mide ekşimesi, şişkinliği azaltmak ve genel sindirimi artırmaktan dolayı sindirim sistemine yardımcı olmakta sayılabilir.

Yemek sonrası hissedilen ağrı ve şişkinlik sonrasında, vücudumuzun dinlenmesi ve birşeylerin yolunda gitmediğinin farkında olmamız gerekmekte. Çok fazla yemek yemiş olabiliriz veya sindirim sistemimiz düzgün çalışmıyor.

Doğru sindirim, besinlerin emilmesi için midede uygun seviyede asit olması ile gerçekleşir. Yeterli ve düzenli seviyede asit olmadığında sindirim gerçekleşmez ve sindirim sorunlarına yol açar.

Basitçe söylersek, elma sirkesi tüketmek, midede asit üretimini artırarak doğru sindirime yardımcı olur.

ELMA SİRKESİNİN ZARARLARI

Elma sirkesinin yararları olduğu gibi zararlarına da dikkat etmemiz gerekir. Elma sirkesi tüketmek güvenli olsa da aşırı tüketilmesi veya sağlık problemleri olanların tüketmesi sorunlara yol açabilir. Asidik olduğundan, seyreltilmesine ve aşırı tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

 • Diş minesini zayıflatarak diş çürümesine sebep olabilir.
 • Potansiyel olarak bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceğinden, ilaç kullananların uzman tavsiyesi ile kullanması önerilir.
 • Ülser ve reflü gibi mide problemleri varsa, daha kötüye gitmesine sebep olabilir.
 • Seyreltilmemiş olan elma sirkesini güneş yanığı gibi durumlarda cilde uygulamak, cildin yanmasına sebep olabilir.
 • Sivilce ve akne tedavisi için, su ile iyice seyreltildiğinden emin olun.

En güvenli yol, salata sosları olarak tüketmektir. 1 bardak limon suyu içerisine 1-2 kaşık elma sirkesi eklenerek içilebilir. Eğer tadını önemsemeyip direk içmeyi istiyorsanız, elma sirkesini su ile seyreltin ve aşırı tüketmekten kaçının.

Yapılan Yorumlar

 1. cildimize kullanırken dikkat etcez

 2. 4 ay önce

  bal ile yapıldığını yeni duydum deniycem

 3. 4 ay önce

  teşekkürler

 4. 1 ay önce

  elma sirkesi tedavi için muhteşem

 5. 4 hafta önce

  canım elma çekti ya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir