">Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? - bilgepanda

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde diş beyazlatma, kolay ve etkili şekilde doğal yöntemler ile yapılabilir? Sigara, kahve ve yiyecekler gibi etkenlerle zamanla yıpranan dişler, beyazlığını kaybedebilir. Sosyal hayatta ihtiyacımız gülümsemek ve kaliteli bir yaşam için ihtiyacımız olan beyaz dişlere, kimyasal ürünler veya doğal çözümler ile sahip olabiliriz.

Diş beyazlatmak için birçok kimyasal ürün ve diş beyazlatma operasyonlarını tercih edebilirsiniz. Diş beyazlatma operasyonları maliyetli olduğundan, kimyasal içeren ürünler sık kullanılmaktadır. Ancak kimyasal kullanmak istemiyor ve doğal yollar ile sağlıklı ve beyaz dişler istiyorsanız işte çözüm:

Evde Diş Beyazlatma Yolları

1. Limon ve Karbonat

1 çay kaşığı karbonat ile limon suyu karıştırdıktan sonra, 3-4 dakika kadar fırçalayın. Asit içerdiği için haftada 1 veya en fazla 2 kez yapmalısınız.

Limon suyu hariç sadece karbonat kullanabilirsiniz. Islattığınız diş fırçanızı karbonata batırın ve fırçalayın. Haftada 2-3 kez yapmanız önerilir.

Bitki uzmanı Suna Dumankaya‘nın önerisi ile, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı adaçayını, rendelenmiş yarım limon kabuğu ile karıştırın. Haftada 2 yada 3 kez uygulayabilirsiniz.

2.Hindistan Cevizi Yağı

Yarım çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı kabartma tozu, macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Karışım ile dişlerinizi 3-4 dakika fırçalayın ve ağzınızı su ile çalkalayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı zerdeçal, üzerine 1-2 damla nane esansiyel yağı eklenerek karıştırılır. Dişler bu karışımla fırçalandıktan sonra 3-5 dakika bekleyip ağzınızı su ile çalkalayın.

3.Tuz, Karbonat ve Sirke

1 tatlı kaşığı karbonat ile 1 çeyrek kaşığı elma sirkesi karıştırın. Sonra çay kaşığının ucuyla az miktarda tuz ekleyin. Diş fırçanızı bu karışım ile fırçalarsanız beyazlatmanın yanı sıra tuz sayesinde bakteri temizleme ve oluşumunu engelleyebilirsiniz.

4. Hidrojen Peroksit

Amerika Diş Hekimleri Birliği %3 lük hidrojen peroksit ile beyazlatmanın mümkün olduğunu söylemekte. Eczanelerden temin edebileceğiniz %3lük hidrojen peroksiti, 2 tatlı kaşığı olacak şekilde ve 3 tatlı kaşığı karbonat ile karıştırın. Az miktarda tuz ekleyerek diş macunu kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışım ile dişinizi fırçalayarak 2 dakika bekletin. Sonrasında ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz.

5. Muz Kabuğu

Evde diş beyazlatmak için magnezyum, manganez ve potasyum içeren muz kabuğu kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğu ile 3-5 dakika ovalayın. Sonrasında bir diş fırçası ile diş macunu kullanmadan temizleyin.

6. Gliserin

Diş beyazlatmak ve antibakteriyel özelliği sayesinde ağzınızdaki mikropları öldüren gliserin kullanabilirsiniz. Diş macunu ile dişler fırçalandıktan sonra, birkaç damla gliserini dişlerinize uygulayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir