">Fizik Tedavi Nedir? Neden Önemlidir? - bilgepanda

Fizik Tedavi Nedir? Neden Önemlidir?

Fizik Tedavi Nedir? Neden Önemlidir?

Fizik Tedavi Nedir?

Fizyoterapi, ülkemizde kullanılan diğer adı fizik tedavi, kırık, astım, sporla ilgili yaralanma, eklem ağrısı gibi rahatsızlıkları teşhis, değerlendirme ve tedavi etmektir. Çeşitli egzersizler, masaj veya elektrikli ısıtma torbası gibi çeşitli tedaviler içerebilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon servisinde;

  • Tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarının,
  • Tüm romatizmal hastalıkların,
  • Ağrılı durumların,
  • Sinir sıkışmalarının,
  • Beyin-omurilik ve periferik sinir felçlerinin,
  • İnme ve serebral palsi,
  • Eklem sertliği ve katılığı-kısıtlılığı,
  • Spastisite,
  • Kırık ve travma gibi hastalık ve durumların akut ve kronik durumlarının tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır.

Neden Önemlidir?

Tedavi sürecinde ilaç vb. kullanımı yerine doğal ve fiziksel araçlar ile tedavi yöntemi tercih edilir.  Bağ yırtılması, kas çekilmesi, sinir hasarı ve hatta hareketsizlik gibi büyük problemleri bile tedavi edebilir. Bir diğer önemi ise vücuttaki hareketliliği artırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Rahatsızlıkların tedavisinin yanı sıra ileride yaşanabilecek rahatsızlıkları önemli ölçüde engeller. Son yıllarda neredeyse ameliyat için alternatif olarak görülmektedir.

Kas dengesizliği ve duruş bozukluğunu düzenleyerek hareket etme dayanıklılık ve yeteneğini arttırır. Hastalık yönetimindeki hedeflenen amaç, düzgün çalışan fonksiyonların seviyesini korumak ve yüksek bir yaşam kalitesi sunmaktır. Bu yüzden de fizik tedavi ve rehabilitasyon sağlayan merkezlerinin önemi oldukça büyüktür.

Neden Tercih Edilmeli?

Eğer fiziksel rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanmak yerine doğal bir tedavi istiyorsanız fizik tedavi tercih edilmelidir. Sadece lisansı olan fizik tedavi uzmanı tercih etmelisiniz. Beden eğitimi öğretmeni veya kırık çıkıkçı olarak adlandırılan kişilerden uzak durun. Fizyoterapist en etkili ve güncel yöntemleri uygulayarak, gerektiğinde yeni teknolojiyi kullanarak rahatsızlığınızı giderecektir. Eklem ağrısı ve sertliği gibi problemleri çözerek rahat hareket etmenizi sağlar.

Yaş fark etmeksizin bel ağrısı, diz ağrısı, spor yaralanmaları, omuz ve boyun ağrısı, felç gibi rahatsızlığı olan kişilerde uygulanabilir. Tedavi başlangıcında hissedilen ağrılar sebebiyle tedaviden vazgeçilmemeli, teşhis sonrası yapılan plana sadık kalınmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir