">Göz Sağlığı Nasıl Korunur? En Yaygın Hastalıklar? - bilgepanda

Göz Sağlığı Nasıl Korunur? En Yaygın Hastalıklar?

Göz Sağlığı Nasıl Korunur? En Yaygın Hastalıklar?

Göz sağlığı son derece önemlidir. Görüş sağlamanın yanında, diyabet, hipertansiyon, alzheimer gibi birçok hastalığın tespiti için uyarı verirler. Genişletilmiş göz sağlığı kontrolleri ile düzenli olarak yapılan testler risk oluşturan hastalıkların tespiti için önemlidir. Bu yazımızda göz sağlığı nasıl korunur? Dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? gibi konuları ele alıyoruz.

En yaygın göz sağlığı problemleri

1. Göz Kırma Kusuru

Hastalık olmayan ancak çok sık rastlanılan bu göz kusuru; miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopi olarak karşımıza çıkabilir.

Presbiyopi: Genellikle 40 yaşından sonra karşılaşılan presbiyopi, yakında nesneleri görmeyi zorlaştırır. Esnekliğini kaybeden göz merceği, yakındaki cisim ve nesnelere odaklanamaz. Genellikle yazıları okumak için okuma gözlüğü ve ışıklı bir ortama ihtiyaç duyarlar. Beynimiz bu durumda göze yardımcı olmak için daha çok çalışır ve bu baş ağrılarına sebep olabilir. Yakın gözlüğü kullanıldığında geçen bu baş ağrısı, kişiye rahatlık ve konfor artışı sağlar.

Miyopi: Yakını görebilirken, uzağı görememe kusurudur. Uzaktaki cisimleri görmek için gözleri kısarak bakmak, latince kapalı göz veya kısık göz anlamına gelen miyopi ismini almıştır. Genetik problemle oluşabilen miyopi, ortalama 10 yaşındaki çocuklarda görülebilir. Görme konusunda problem yokken sınıf tahtasını görememeleri, miyopi olduklarının belirtisidir. Vücudun büyümesiyle artabilen miyopi, 20 li yaşlardan sonra yavaş ilerler veya aynı kalır. Gözün kırıcılığını azaltmak için (-) numaralı gözlükler kullanılır.

Astigmatizma: Kalıtımsal olan bu rahatsızlık, göz korneasında yatay veya dikey düzensizlik gibi durumlardır. Dalgalı veya bulanık görme problemlerine neden olur. Düşük derece görülürse tedaviye gerek duyulmaz. Görüntüyü retina üzerinde tek noktada toplayacak lens tedavisi uygulanır.

Hipermetropi: Hafif hipermetropi durumunda uzaktaki cisimler çok net görüldüğü için aşırı görme anlamına gelen ismi almıştır. Kalıtımsal olan bu rahatsızlık genelde çoğu çocukta görülmektedir. Çocuklar da şaşılığa neden olabilir. Yakını görmek için kasılan gözler, baş ağrısı ve okuma isteksizliği gibi belirtilere yol açabilir. Gençlik yaşlarında bu rahatsızlık ilerlerse, uzağı görebilirken yakını net görememe durumu başlar. 40 yaşından sonra ise hem uzak hem yakın görme sorunları oluşur. Kırılmayı artıran (+) numaralı gözlükler kullanılır.

2. Katarakt ve Göz Sağlığı

Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması, soluk renkler ve bulanık görme gibi rahatsızlıklara sebep olur. Günlük yaşantıyı oldukça etkileyen bu göz sağlığı problemi, körlüğe neden olabilmektedir. Genellikle 35-40 yaşlarından sonra görülen rahatsızlık, farklı durumlarda karşımıza çıkabilir. Kortizonlu ilaç kullananlar, şeker hastaları, yeni doğmuş bebekler ve göz yaralanması durumlarında görülebilir.

Katarakt Belirtileri

 • Soluk veya mat renkli görme
 • Görmede azalma ve bulanık görme
 • Göz kamaşması, ışığa hassas gözler
 • Çift görme, okuma zorluğu
 • Gece görme zorluğu olarak söylenebilir.

3. Makula ve Göz Sağlığı

Makula dejenerasyonu, halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen, gözdeki makula adı verilen bölgenin bozulması sonucu ortaya çıkar. Okumak, iğneden iplik geçirmek, önümüzü görmek gibi görme işlevini makula gerçekleştirir. Sigara kullanan, yetersiz beslenen ve 55 yaş üstünde görülebilen, ayrıca kalıtımsal olarak geçen bir rahatsızlıktır.

Makula Belirtileri

 • Çizgi ve desenleri eğri görme
 • Göz önünde kararma ve siyah nokta
 • Renk ve detayları görmede zorluk

Tereyağı ve kırmızı et tüketimi, kolesterol içeren besinlerin tüketilmemesi, akdeniz diyeti önerilir. Ayrıca C, E vitaminleri ve çinko önerilir. Göz sağlığı için vitaminler konusunu buradan okuyabilirsiniz.

4. Göz Tansiyonu (Glokom)

Glokom, halk arasında karasu veya göz tansiyonu adlarıyla bilinir. Göz sinirlerine zarar veren, göz içerisindeki sıvı basıncı sonucu oluşur. Genellikle belirti vermeyen, ilerlediğinde körlüğe neden olabilen bir rahatsızlıktır. Her yaşta karşılaşılabilen ancak özellikle 40 yaşından sonra görülebileceği için, düzenli göz tansiyonu kontrolleri önerilir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

 • Zaman zaman bulanıklık
 • Tv izlerken göz çevresinde ağrı
 • Işığa bakınca halkalar görme

Bir diğer çeşit olan Dar Açılı Glokom ise gözde kızarıklık, şiddetli göz ağrısı ve bulantı ile aniden ortaya çıkabilir. Düzenli göz tansiyonu kontorlü ile erken teşhis sonrası, lazer tedavisi ve ameliyat ile ilerlemesi önlenebilir.

5. Diyabetik Retinopati

Şeker hastalığı olan kişilerde, etkisiz insülin sonucu kan şekerinin artması sonucu ortaya çıkar. Retina ve kılcal damarların çalışmasını etkileyerek görme bozukluklarına sebep olur. Kan şekerinin ani yükselmesi ve düşmesi ve düzensiz kan şekeri, retinayı bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur. Böbrek hastalığı, gebelik ve hipertansiyon bu rahatsızlığın ilerlemesine neden olabilir.

Diyabetik Retinopati Belirtileri

 • Görüş alanında yüzen şekiller, çizgilerin hareket etmesi
 • Bulanık ve düzensiz görüş
 • Göz ağrısı ve kızarıklık
 • Göz hareket ettikçe görülen siyah veya beyaz noktalar

Göz Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Sigarayı bırakın. Makula dejenerasyonu ve katarakt riskinin yanı sıra, kalp ve akciğer sağlığınız için sigarayı bırakın.

Kış aylarında bile gerekirse gözlük takarak güneşin zararlı ışınlarından korunun. Güneşe bakmak ve ışığa bakmaktan kaçının.

Gözünüze metal parça veya cisimler sıçraması ihtimaline karşı riskli durumlar için koruyucu gözlükler kullanın.

A vitamini alımına özen gösterin. Havuç, kabak, balkabağı, ıspanak, lahana ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile beslenin. Göz sağlığı için gerekli vitaminler ve besinleri buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir