">Hint Yağı Faydaları ve Yan Etkileri - bilgepanda

Hint Yağı Faydaları ve Yan Etkileri

Hint Yağı Faydaları ve Yan Etkileri

Hint yağı, özellikle Afrika ve Hindistan gibi sıcak iklime sahip bölgelerde yetişen Hint yağı bitkisinin tohumlarından elde edilir. Saçları güçlendirmek, sivilce izlerini yok etmek, iltihap önlemek Hint yağının faydaları arasından sadece bir kaçıdır. Hint yağı, doymamış yağ asidi olan risinoleik asit kaynağıdır. Genellikle kokusuz olmasına rağmen bazen keskin veya hafif kokulu olarak tanımlanabilir.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Parlak ve Sağlıklı Saçlar

İçerdiği E vitamini ve omega 6 yağ asidi sayesinde saç derisini besler, saçların uzamasına yardımcı olur, canlı, sağlıklı ve parlak gözükmesini sağlar. Ayrıca iltihap önleyici özelliğine bağlı olarak saç derisinde oluşan kepeklenme sorununa çözüm sunar. Ev yapımı veya ticari marka şampuanların içerisinde Hint yağı kullanımı yaygındır.

Hint Yağı Sivilceyi Temizler

Cilt temizleme ürünleri, cildinizdeki yağı sökerek aslında cildimizdeki keselerin daha çok yağ üretmesini sağlar ve dolayısıyla akne oluşumuna davetiye çıkarmış olur. Yağ asitleri, cildin doğal nem oranını düzenlemek için faydalıdır. Dairesel hareketler ile hafifçe cilde sürülen Hint yağı, gözenekleri açar ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Akne ve sivilce izleri yok etme konusunda kayda değer fayda sağladığı görülmüştür.

Kırışıklıkları Önler, Tedavi Eder

Cildimizin yumuşak ve nemli olmasını sağlayan kolajen üretiminin artmasını sağlar. Pürüzsüz ve yumuşak cilt ile kırışıklık önleyerek genç kalmanızı sağlar. Kırışıklık olan bölgeye az miktar Hint yağını sürün ve gece boyunca bekletin.

Kabızlık Tedavisi

Doğal bir müshil ilacıdır. İçerisinde bulunan ana madde rinoleik asit, bağırsak duvarındaki kas hücreleriyle etkileşime geçerek dışkı itilmesini kolaylaştırır. Gereğinden fazla kullanılması ishal oluşmasını sağlar. 10 veya 15 ml gibi bir tüketim yeterlidir.

Eklem Ağrıları

Ayak ve el bileği, diz gibi eklemlerin iltihaplanması, şişmesi ve sertleşmesi gibi durumlarda iltihap önleyici ve ağrı hafifletici faydaları vardır.

Hint Yağının Olası Yan Etkileri

  • Vücudun potasyum ve sıvı kaybetmesi
  • İshal
  • Baş dönmesi, Bayılma
  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı
  • Karın Krampları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir