">Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi - bilgepanda

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp krizi belirtileri, hareketsiz yaşam, sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlığı, aşırı kilo, diyabet gibi durumlar sonrasında ortaya çıkabilir. Eğer kalp krizi hakkında bilgi sahibi olur ve belirtileri bilirseniz, olası bir tehlike de hayat kurtarabilirsiniz.

Kalp Krizinin Belirtileri

Kriz anında hissedilen en önemli belirti göğüs ağrısıdır. Göğüste yanma, sıkışma ve baskı hissi oluşmaktadır. En önemli belirtileri şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Sol kolda veya iki kolda, sırtta ve boyunda ağrı ve uyuşma hissi
  • Şiddetli göğüs ağrısı ve sıkışma hissi
  • Soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı
  • Nefes darlığı
  • Mide bulantısı, bayılma veya baş dönmesi
  • Kalpte ritim bozukluğu, çarpıntı

Kadınlarda belirtileri; bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi, bayılma, genel halsizlik hali veya çarpıntı gibi şikâyetlerin olabileceği bilinmektedir.
Diyabet hastalarında ise bazen ağrı hissedilmez, sadece nefes darlığı ve soğuk terleme görülebilir. Hiçbir belirti vermeyen sessiz kalp krizi de görülebilir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılır?

– İlk olarak 112 Acil Ambulans aranarak yardım alınmalı.
– Hasta sakinleştirilerek rahat nefes almalı, bulunan ortam havalandırılarak oksijen girişi sağlanmalı
– Kıyafetleri gevşeterek ve öksürme ile kan dolaşımı hızlandırılmalı.
– Hastanın kalp için ilacı olup olmadığını öğrenin. Bunun dışında su ve aspirin haricinde bir şey verilmemelidir.
– Hasta iyi hissettiğini söylese dahi en yakın hastaneye gidilmesi gerekir. Tekrar edebileceği için kontrol ve müdahale etmek gerekebilir.

Neden Oluşur?

Ana nedenleri arasında diyabet, sağlıksız ve dengesiz besinler, hareketsiz yaşam, kolesterol, obezite, yüksek tansiyon, aşırı kilo, genetik ve sigara kullanımı sayılabilir. Genetik olarak kalp krizi riskini engellemek zordur. Diğer faktörleri değiştirerek kalp krizi riskini önleyebilir ve azaltabiliriz.

Tedavisi ve Sonrası

Kriz sonrasında hastaya doktorlar tarafından kan pıhtısı çözen ilaç, balon veya stent takarak, bypass ameliyatı arasından en uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi aşamasında en kısa zamanda tıkanan kalp damarlarının açılması hedeflenmektedir.

Ttekrar etme ihtimali her zaman bulunduğundan, doktor tavsiyelerine uyarak ve gerekiyorsa bazı yaşam alışkanlıkları değiştirilmelidir. Bunlar beslenme alışkanlıklarınız, sigara kullanımı, egzersiz yapmak gibi kalp krizi riskini azaltan değiştirilebilir etkenlerdir. Tedavi sonrası doktor önerileri dikkate alınmalı, göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi bazı belirtiler hissedilirse doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. Tedavi sonrası 15-20 gün cinsel ilişki olmamalı, çok soğuk veya çok sıcak duş alınmamalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir