">Kalp Sağlığı için Egzersiz Yapın - bilgepanda

Kalp Sağlığı için Egzersiz Yapın

Kalp Sağlığı için Egzersiz Yapın

Kalp sağlığı için, tıpkı diğer kaslar gibi kalbinde egzersize ihtiyacı vardır. Düzenli olarak kullanılan kaslar daha güçlü ve sağlıklı olurken kullanılmayan kaslar zayıflar ve bir bakıma körelme olur. Egzersiz yapıldığında, kalp vücuda daha fazla kan pompalayabilir ve az gerginlikle optimum verimlilikte çalışmaya devam edebilir. Bu muhtemelen daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz, arterlerin ve diğer kan damarlarının esnek kalmasına yardımcı olarak iyi kan akışı ve normal kan basıncı sağlar.

Egzersiz Kalp Hastalığını Önleyebilir mi?

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, sağlıklı bir diyet ile birlikte düzenli yapılan egzersizin sadece kalp hastalığını önlemek için değil, aynı zamanda bazı risk faktörlerini tersine çevirmek konusunda en iyi yöntem olduğunu göstermektedir.

Her gün spor salonuna gidip çalışmak gerekiyor mu? Her gün 30-40 dakikalık yürüyüş yapmak yeterli mi? Aslında her ikisi de faydalı olacak ancak önerilen, yapmaktan zevk aldığınız ve aksatmadan düzenli ve planlı olarak hangisini yapabilirseniz onu seçmeniz yönündedir.

Hareketsiz Kalmayın

Hareketsiz veya pasif bir yaşam tarzı, daima kalp hastalığı için tehlike oluşturan risk etkenlerinden biridir. Diğer risk faktörleri yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sigara kullanımı ve obezite sayılabilir. Düşük fiziksel zindeliğe sahip insanlar, kalp krizi ve ölüm gibi daha yüksek seviye kalp ve damar hastalıklarına maruz kalabilirler.

Egzersizin Kalp Sağlığı Faydaları

Fiziksel aktivite eksikliği kalp hastalığı riskini arttırırken, düzenli egzersiz yapmak riski azaltır. Yapılan bazı araştırmalar sonuncu egzersizlerin kalp için nasıl faydaları olduğunu sıralarsak:

Kalp yetmezliği olan kişilerde, kalbin zaman içinde kan pompalama yeteneğini artıran ve yaşam kalitesini iyi yönde etkileyen değişiklikler görülmüştür.

Düzenli ve tempolu yapılan yürüyüş egzersizleri, iyi kolesterol seviyesini yükseltirken, kötü kolesterol seviyesinde azalmaya yardımcı olur. Damar tıkanması gibi koroner hastalıklar için faydalıdır.

Egzersiz yapmak, vücudumuzda nitrik oksit üretimini artırır. Nitrik oksit, kan damarlarını açık tutarak kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Nitrik oksit, kanı temizler ve kandaki oksijen oranını artırır.

Ne Kadar Süre Egzersiz Yapmalı

Vücudunuzu hareket ettirip kalori yakacaksınız. Örnek verirsek yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet veya merdiven çıkmak. Dolayısıyla bu aslında sizin belirlemeniz gereken bir süre. Ay içerisinde 1 kez yapılan egzersiz bile fayda sağlayacaktır. Hiç yapmamaktan kat kat daha faydalıdır. Günlük işleriniz arasında kendinize günde en az 30 dakika egzersiz yapmak için zaman ayırabilirsiniz. Ya da 10’ar dakikalık 3 kez, 15’er dakikalık 2 kez. Ne kadar egzersiz, o kadar sağlık.

Ayrıca okumak isterseniz: Kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyiz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir