Kalp Sağlığı için Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalp Sağlığı için Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalp sağlığı, uzun ve rahat bir hayat yaşamak için, mutlaka korunmalıdır. Kalp sağlığı için değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz risk faktörleri bulunmaktadır. Genetik olarak ailemizde kalp sorunları varsa veya yaşımız ilerlediyse bunlar değiştirilemez risklerdir. Ancak değiştirebileceğimiz riskler elbette bulunmakta.

Kalp sağlığı için sigara ve alkol kullanımını bırakmak oldukça önemlidir. Solunum, cilt problemleri, kanser türleri gibi birçok hastalığın, kalbin en büyük düşmanlarından kurtulmak gerekir. Ayrıca stres ve üzüntüden uzak durmalı, zaman zaman egzersizler yaparak kalbi korumalıyız.

Kalp sağlığını korumak için; trans yağ içeren gıdalar, hazır işlenmiş gıdalar, şekerli ve şerbetli ağır tatlılardan uzak durmak gerekir. Ayrıca fast-food tarzı besinler, cips, aşırı un ve şeker tüketimi, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız.

Birkaç basit egzersiz sonrasında veya birkaç dakikalık yürüyüş sonrası nefes nefese kalıyorsanız, kalp sağlığınıza özellikle dikkat etmelisiniz. Aşağıda sıraladığımız besinler, kötü kolesterol seviyesini düşürmek, kan basıncını düzenlemek gibi birçok konuda kalbiniz için fayda sağlayacaktır.

Kalp sağlığı için hangi besinler

Su ile başlıyoruz çünkü günde en az 8-10 bardak su içmek sağlık için önemlidir.

Tavuk ve hindi eti göğsü, yağsız ve protein içerdiği için faydalıdır. Vücudun yapı taşı olan protein, kalp kaslarının onarımı ve yenilenmesi için faydalıdır.

Omega3 ve protein bakımından zengin olan somon, ton balığı, sardalya gibi yağ asitleri içeren balık tüketmeliyiz. Damar tıkanıklığına sebep olan plak oluşumunu  engeller. Kalp ritmindeki düzeni sağlar. Vücudumuz omega3 ihtiyacını karşılayamadığı için mutlaka haftada 2-3 kez balık tüketmelisiniz.

Ispanak, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, fesleğen, kara lahana, pazı, pancar gibi sebzeler, içerdiği lif ve vitaminler sayesinde kalbe faydalıdır. Avokado, portakal, greyfurt, incir ve nar kalp sağlığı için faydalıdır.

Çilek, böğürtlen ve yaban mersini gibi lif içeren meyveler, kan basıncı dengeleme ve damar sağlığı için fayda sağlar.

Yeşil ve kırmızı mercimek, nohut, fasulye gibi kuru baklagiller, içerdikleri lif ve b vitaminleri sayesinde kan şekeri dengelenmesine yardımcı olurlar.

Badem, fındık, fıstık,keten tohumu ve ceviz gibi lif ve doğal yağ içeren besinler kalp sağlığını korur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir