">Kan Yapıcı Besinler Hangileridir? - bilgepanda

Kan Yapıcı Besinler Hangileridir?

Kan Yapıcı Besinler Hangileridir?

Kan yapıcı besinler, belirli vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki kırmızı kan hücrelerini artırmak ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi belirtiler gösteren kansızlık, demir, B9 ve B12 vitamin içeren kan yapıcı besinler alarak önlenebilir.

Kansızlık ülkemizde çok görülen ancak dikkat edilmeyen bir rahatsızlıktır. Vücuttaki metabolizmayı etkileyen en önemli etkendir. Vücudumuzdaki organlara gönderilen oksijenin taşınmasını kan yapar. Ayrıca organların ihtiyacı olan oksijen yeterli oranda gitmediğinde, kalp daha fazla kan pompalamaya başlar. Kalp çarpıntıları ve yorgunluk gibi farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Kansızlık genelde kadınlar da ve büyüme çağındaki çocuklar da görülür. Erkekler de görülme oranı az olmasına rağmen, ortaya çıktığında mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kansızlık varsa doğru tedavi ederek ve doğru beslenme ile bunları düzeltmek gerekir.

Kırmızı et, karaciğer, dana eti, hindi eti, tavuk ciğeri ve kuru baklagiller demir bakımından zengindir. Genellikle et çeşitlerinin demir için tercih edilmesinin sebebi, vücut tarafından kolay emilmesidir. Yeşil yapraklı sebzelerden özellikle ıspanak ve pazı mutlaka demir eksikliğini gidermek için tüketilmelidir. Ancak yeşil yapraklı sebzeler fazla pişirilirse demir kaybı ortaya çıkabileceği için dikkat etmek gerekir.

Deniz ürünleri arasında ise somon, ton balığı, sardalye ve uskumru balığı tüketmek kan yapımına fayda sağlamaktadır. Uskumru tüketmek günlük demir ihtiyacını büyük oranda karşılar.

Çay ve kahve gibi içecekler ise günlük tükettiğimiz demirin emilimini azaltır. Yemekten sonra içilen çay ve kahve alışkanlığı, aldığımız demirin vücuttan atılmasına neden olur. Kansızlık problemi var ise mutlaka yemekten hemen sonra çay, kahve içme alışkanlığından kurtulmak gerekir.

Yoğurt ve ayran tüketimi ise eğer yemeklerle beraber alınırsa, içerisinde bulunan kalsiyum, demiri bağlayarak vücut için kullanılmasını engeller. Yoğurt veya ayran, özellikle yeşil yapraklı sebzelerin içerisindeki demirin emilmesini etkiler. Eğer kansızlık probleminiz varsa, sebzeleri tüketirken yoğurt ve ayran ile birlikte tüketmeyin. Farklı bir yöntem ile ara öğün olarak tüketebilir. Kansızlık problemi yoksa tabi ki sebzelerle beraber tüketmek sorun olmaz. Yeterli alınmayan yoğurt, ayran gibi süt ürünleri, kemik erimesine ve boy kaybına sebep olur.

Kan yapıcı besinler olarak pekmez, yumurta, kuru kayısı, kuru üzüm ve baharatlar demir için güçlü kaynaklardır. Pekmez için demir kaynağı tabiri kullanılmasına rağmen içerdiği demir oranı düşüktür. Ancak yine de tercih edilebilir.

Vücuda alınan demirin emilmesi için mutlaka c vitamini ile desteklemek gerekir. Vücuda alınan demir emiliminin hızlandırılması için limon, portakal, mandalina, kivi gibi meyveler tüketmek gerekir. Yemeklerin veya salataların üzerine limon sıkarak bunu sağlayabiliriz.

Ay çekirdeği, şam fıstığı, badem içi ve kavrulmuş fıstık içi gibi besinler kan yapıcı besinlerdir. 100 gram ay çekirdeği veya şam fıstığı tüketmek yaklaşık 7 miligram demir alınmasını sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir