">Kansızlık Türleri ve Nedenleri Nelerdir? Kansızlık Tedavisi - bilgepanda

Kansızlık Türleri ve Nedenleri Nelerdir? Kansızlık Tedavisi

Kansızlık Türleri ve Nedenleri Nelerdir? Kansızlık Tedavisi

Kansızlık olarak bilinen anemi, sağlıklı kan hücresinin az bulunması durumunda organ ve dokulara yeterli oksijenin taşınmamasıdır. Kan hücrelerinin oksijen taşınmasını sağlayan ve kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarının azalmasıyla kendini belli eder. Bağırsak ve mide kanseri gibi bazı hastalıklarında habercisidir.

Kansızlık, zayıf ve güçsüz hissetme, yorgunluk, uykusuzluk hissedilmesine neden olur. Vücutta oksijen yetersizliğinden dolayı görülen bu rahatsızlıklara vücut ağrıları ve el, ayak uyuşmaları eklenebilir.

Genellikle kadınlarda görülen kansızlık, çocuklarda ise hücre bölünmesiyle oluşan büyüme nedeniyle görülebilir. Kansızlık menopoz sonrası kadınlar da veya yetişkin erkekler de görülüyorsa ayrıca dikkat etmek gerekir. İlaç tedavisiyle kansızlığı gidermek yeterli olmayabilir. Uzman doktor ile görüştükten sonra kansızlığın neden oluştuğu veya ne gibi problemler ortaya çıkardığını öğrenmek gerekir.

KANSIZLIK TÜRLERİ VE NEDENLERİ

Demir Eksikliği

Kansızlık türleri arasında en çok görülen demir eksikliğidir. Vücutta yeterli demir bulunmaz ise kırmızı kan hücreleri için hemoglobin üretilmez. Ülser, kanser, ağır adet kanaması, çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf insanlarda görülmektedir.

Demir eksikliğinden önerilen ilaçların kilo aldırdığı düşünülse de doğru değildir. Kansızlık tedavisinden kullanılan demir takviyeleri ve vitamin hapları kilo aldırmaz. Vücudun günlük ihtiyacı olan kaloriyi almak gerekir. Demir tedavisi önerildiğinde, alınan takviyeye göre egzersiz ve hareketlerle alınan kaloriyi yakmak gerekir. Tedavi edilmezse demir eksikliğinin verdiği halsizlik ve yorgunluk belirtileri zaten hareketsiz kalmanızı ve kilo almanızı sağlar.

Demir eksikliği durumunda tedavi ile çözüme ulaşılmaktadır. Demir takviyesi almadan önce doktorunuzla görüşerek sebeplerini de öğrenmek gerekir. Takviyeler ile çözülen demir eksikliği problemini çözerken, aynı zamanda neden oluştuğunu veya ne gibi gizli rahatsızlıklara sebep olduğunu öğrenmek gerekir.

Kansızlık tedavisinde demir eksikliğini gidermek için alınması gereken demir açısından zengin besinler şunlardır:

 • Kırmızı Et
 • Karaciğer
 • Balık
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kayısı, üzüm gibi kuru meyveler ve fındık
 • Yumurta
 • Kuru Baklagiller.

Et yedikten sonra içilen kahve ve çay demir emilimini azaltır. Et yedikten sonra hemen peşinden çay ve kahve tüketmemeye dikkat edin. Ayrıca ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerle beraber tüketilen ayran ya da yoğurt, yine demir emilimini engeller. C vitamini içeren besinler demir emilimini artırır.

Vitamin Eksikliği

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri için folik asit(B9) ve B12 vitaminlerine ihtiyaç vardır. Bu vitaminler vucütta yeterli oranda bulunmazsa alyuvar üretimi azalmaktadır. Diğer bir durum ise vücutta yeterli vitamin bulunmasına rağmen, bazı insanların vücudu bu vitamini işleyemez ve pernisiyöz anemi durumu ortaya çıkar.

Tedavi edilmeyen pernisiyöz anemi, kalp rahatsızlıkları ve sinir hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olabilir. Tedavisi için b12 hapları veya iğneleri kullanılmaktadır.

B12 vitamini açısından zengin besinler;

 • Kırmızı et, ciğer
 • Süt ve süt ürünleri
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Yumurta

Kansızlık Yapan Hastalıklar

Kemik iliğindeki kan üretimini etkileyen lösemi ve miyelofibroz gibi çeşitli hastalıklar kansızlığa neden olur.

Erkekler de görülen mide kanseri, bağırsak kanseri veya prostat kanseri kansızlığa neden olabilir. Ölümcül sonuçlara yol açabileceğinden dikkat edilmesi önemlidir.

Kadınlar da rahim kanseri durumunda veya menopoz sonrası görülebilir.

Kansızlık problemi giderilirken aynı zamanda sebepleri ve hasarlarının kontrol edilmesi gerekir.

KANSIZLIK BELİRTİLERİ

 • Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi,
 • Uykusuzluk, sürekli uyuma isteği, erken yorulmak,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Ağızda yaralar, dudakta çatlama,
 • Saç Dökülmesi, tırnaklarda ayrılma, kulak çınlaması,
 • Üşüme hissi, kilo alma

KANSIZLIK TEDAVİSİ

Kansızlık türü ve şiddetine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir. Tedavi için önemli olan neden oluştuğunu öğrenip engel olmaktır. Demir eksikliği gibi durumlarda doktorun önereceği besinler veya ilaçlar kullanılır.

Demir ve C, B9, B12 vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Sığır eti, fasulye ve mercimek, kuru meyveler, koyu yapraklı sebzeler demir bakımından zengindir.

Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler içerdiği C vitamini sayesinde demir emilimini hızlandırır. Çilek, kavun ve kivi ayrıca C vitamini açısından zengin besinlerdir. Sebzeler arasından ise brokoli, ıspanak, biber gibi yeşil sebzeler C vitamini açısından zengindir.

İleri seviyede ve tehlikeli durumdaki kansızlık sorununda ilik kök hücre veya kan nakli yapılabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir