">Kas Krampları İçin Doğal Çözüm 12 Yiyecek - bilgepanda

Kas Krampları İçin Doğal Çözüm 12 Yiyecek

Kas Krampları İçin Doğal Çözüm 12 Yiyecek

Kas krampları, kas veya kasın bazı bölümlerinde meydana gelen ağrılı kasılmalardır. Genellikle birkaç saniye veya dakika süren kas krampları, bacak ve ayak kaslarında sıkça görülmektedir.

Kas krampları, mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceğinden, özellikle D vitamini ve B vitaminleri eksikliğini gidermek gerekir. Vitaminler ve mineraller açısından zengin besinler tüketmek, kas krapmları etkisini azaltmak ve oluşmasını engellemek için faydalıdır.

Kas krampları, nasıl oluştuğuna dair kesin bir işaret vermese de, oluşmasına sebep olduğu düşünülen bazı risk faktörleri mevcuttur.

KAS KRAMPLARININ NEDENLERİ

  • Yoğun egzersiz, aşırı yorulma ve susuz kalmak.
  • Uzun süre hareketsiz kalmak.
  • İlaç kullanımı.
  • Yetersiz kan akışı.
  • Sinir sıkışması.
  • Mineral eksikliği.
  • Yaş etkisi, ilerleyen yaşlarda kaybedilen kas kütlesi daha kolay zarar görebilir.

KAS KRAMPLARI İÇİN 12 YİYECEK

1. Avokado

Özellikle vücutta elektrolit görevi gören ve kas sağlığı için önemli iki mineral olan magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Elektrolitler, vücuttaki kritik kas görevlerini yerine getiren maddelerdir.

Yoğun fiziksel aktiviteler sonrası elektrolitler dengesizleşirse, kas krampları belirtileri ortaya çıkabilir. Eğer sıkça kas krampları problemi yaşıyorsanız, avokado gibi elektrolit açısından zengin gıdaları tüketin.

2. Karpuz

Kas kramplarının olası nedenlerinden biri olan dehidrasyon, yani vücudun çok fazla sıvı kaybetmesi demektir. Sıvı eksikliği, kas hücrelerinin kasılmasını engelleyerek kramplara neden olabilir veya şiddetlendirebilir.

Karpuz, neredeyse %92 oranında su olduğundan vücudun sıvı ihtiyacı için harika bir seçimdir. Ayrıca magnezyum ve potasyum açısından zengindir.

3. Hindistan Cevizi Suyu

Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve fosfor mineralleri sağlayan mükemmel bir elektrolit kaynağıdır. Tüm bu mineraller, kas kramplarını engellemek için fayda sağlar. Özellikle egzersiz sonrası yaşanan kas spazmlarını azaltmaktadır.

4. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, kabuklarında dahi olmak üzere mineral, vitamin ve bitki bileşimleri açısından güçlü bir sebzedir. Kas için önemli olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir.

200 gram kadar patates püresi, vücudun ihtiyacı olan potasyumun %20, magnezyumun % 13 kadarını tek başına karşılar.

5. Yoğurt

Yoğurt, potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri ile dolu olan süt ürünüdür. Özellikle kasların düzgün çalışması ve düzenli kalp atışı dahil kas sağlığı için gereken kalsiyumu içerir.

Ayrıca kasların tamir edilmesi, yenilenmesinde rol oynayan protein açısındanda zengindir. Kas kramplarını önlemek, şiddetini azaltmak ve kas yenilenmesi için mutlaka yoğurt tüketmelisiniz.

6. Kemik Suyu

Hayvan kemiklerinin kaynatılmasıyla elde edilen kemik suyunu, elma sirkesi ve bazı bitkiler ekleyerek besin değerini artırabilirsiniz. Magnezyum, sodyum ve potasyum kaynağı olduğundan ve sıvı olarak tüketildiğinden vücudun sıvı ihtiyacını da karşılayarak kas kramplarını önler.

 

7. Papaya Meyvesi

Tropikal bir Meksika meyvesi olan papaya, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Magnezyum ve özellikle potasyum açısından zengin tropikal bir meyvedir.

310 gram kadar papaya, vücudun ihtiyacı olan potasyumun %15, magnezyumun %19 kadarını sağlar. Potasyum açısından zengin gıdalar tüketerek olası kas krampları engellenebilir.

8. Pancar Yeşillikleri

Pancar bitkisinin yaprakları olan üst kısımları, en besleyici yeşillikler arasındadır. Kas sağlığını destekleyen ve kas krampları riskini azaltan hediye paketi gibidir.

150 gram pişmiş pancar yeşilliği, vücudun ihtiyacı olan potasyum ve magnezyumun %20 den fazlasını karşılar. Kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

Ayrıca kan damarlarının işleyişini geliştiren ve kaslara kan akışını sağlayan nitratlarla yüklüdür. Doğal olarak kan akışını düzenler ve kas spazmlarının önüne geçer.

9. Turşu

Fermente bir gıda olan turşu, sodyum ve diğer mineraller açısından zengin olduğundan kas kramplarını azaltmaya yardımcı olur. Salatalık turşusu, lahana turşusu ve kore turşusu(kimçi) gibi fermente gıdalar, sodyum gibi elektrolitler açısından zengin olduğundan ve kas spazmları yaşayanlar için iyi bir seçimdir.

10. Somon Balığı

Somon balığı, B vitaminleri, potasyum, magnezyum ve fosfor dahil kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilecek inanılmaz derecede zengin bir protein, sağlıklı iltihap önleyici yağların kaynağıdır.

Somon balığı, sağlıklı kan hücresi üretimi, kas dokusunun oksijenlenmesi ve kan akışı için gerekli olan bir mineral olan demir bakımından yüksektir.

Somon balığı ek olarak D vitamini kaynağıdır. D vitamini eksikliği, kas krampları, kas ağrıları ve halsizlik gibi durumlara yol açar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir