">Kemik Erimesi Nedir? Hangi Besinler ile Engelleriz? - bilgepanda

Kemik Erimesi Nedir? Hangi Besinler ile Engelleriz?

Kemik Erimesi Nedir? Hangi Besinler ile Engelleriz?

Kemik erimesi, özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Ağrı veya sızlama gibi herhangi bir belirtisi olmadığından, düzenli kontroller yaptırmalı ve sağlıklı ve dengeli beslenerek kemik erimesi riskini azaltabilirsin.

Kemik Erimesi Nedir?

Bilimsel adıyla osteoporoz, kemik yapısının azalması ve yeni kemik yapısı oluşturulmadığı zaman ortaya çıkan bir hastalıktır. Kemiklerin içerisinde boşluklar oluşmasına,dolayısıyla kemiklerde kırılma ve çatlamaya sebep olmaktadır.

Vücudumuzdaki en sağlam kemikler kaval ve uyluk kemikleridir. En zayıf kemikler ise el bileği, omur ilik ve kalça kemiğidir. Kemik erimesi hastalığında en zayıf olan el bileği, omur ilik ve kalça kemiği hasar görür.

Hastalık ilerleyene kadar, ağrı veya sızlama hissi gibi uyarılar vermez. Kemik erimesi için kemik yoğunluğu testi veya kırık çıkık gibi durumlarda çekilen röntgen ile öğrenilir. Eğer ileri seviyeye ulaştıysa kemik erimesi belirtileri;

 • Hafif hareketlerde kırık veya çatlama
 • Boyunuzun kısalması
 • Omur ilikte oluşan hasar sonucu bel ağrıları

Kemik Erimesi riski için;

Düzenli olarak kemik yoğunluğu kontrol edilmeli,

İltihaplı romatizma rahatsızlığı,

Kortizon kullanımı

Epilepsi için ilaç kullanımı

Kanser hastalığı ve kanser ilaçları kullanımı

1. tip şeker hastalığı olanlar özellikle dikkat ederek düzenli kontrol yaptırmalıdır.

Kemik Erimesi Nasıl Oluşur?

Kadınlar da daha çok karşılaşılan bu hastalık, ilerleyen yaşlar da erkekler için de problem oluşturmaktadır. Çocuk ve gençlik zamanlarındaki gibi kemik dokusu üretilmez. Nasıl oluşup ilerlediğini öğrenir ve bu bilgileri uygularsak, kemik erimesi riskini azaltır veya büyük oranda engelleriz. Bunun yanı sıra müdahale edebileceğimiz etkenler vardır. Bunlar;

 • Sigara ve alkol kullanımı.
 • Hareketsiz yaşam: Ağırlık ve direnç egzersizleri yapmalı, en az yarım saat açık hava yürüyüşleri yapmalısın.
 • D vitamini eksikliği: Besinlerden alamadığımız, güneş ışınlarıyla gelene D vitamini kemik sağlığı için çok önemli ve gereklidir. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği; 11:00 – 15:00 saatleri arasında güneş almaya özen göstermek gerekir.
 • Kalsiyum Eksikliği: Kemik yapısında bulunan kalsiyum, yeterli miktarda alınmalıdır.
 • İdeal kilonun altında olmak: Kemik yapısını korumak için yağ dokuları gereklidir. Bu yüzden ideal kilonun altına düşmemelisin. Öğrenmek için beden kitle endeksi hesaplama aracını kullanabilirsin. Ayrıca vücut için yağ oranı kadınlarda %20-30, erkeklerde ise %15-20 olarak önerilir.
 • Yüksek protein ve aşırı tuz kullanımı: Yüksek protein içeren diyetler, vücuda yeterli karbonhidrat alınmadığından kemik erimesi riskini artırır. Vücuda alınan fazla protein, vücuttan atılırken kemiklerde bulunan kalsiyumu emerek hastalık oluşumunu hızlandırır. Bu yüzden yüksek proteinli diyet yaparken, en azından düşük karbonhidratlı sebzeler ile desteklemeyi ihmal etme. Aynı şekilde tuz vücuttan atılırken kemikten kalsiyum çekmektedir. Günlük önerilen tuz miktarı 5 gram olmasına rağmen, ülkemizde ortalama günlük 18-19 gram tuz tüketilmektedir. Yemeklerde tuz kullanmasak dahi, peynir, zeytin, ekmek, fındık, fıstık gibi gizli tuz içeren besinlere dikkat etmelisin.

 

Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Kalsiyum ağırlıklı besinler tüketerek kemik erimesi engellenebilir. Tüketmemiz gereken besinler ise;

 • Tüm yeşil yapraklı sebzeler; Ispanak, asma yaprağı, bezelye, brokoli, lahana, karnabahar, pazı, bamya, su teresi, incir.
 • Balık: Sardalya, somon balığı
 • Tohumlar: Chia, susam ve haşhaş.
 • Kuru baklagiller: Fasulye, yeşil ve kırmızı mercimek.
 • Süt ürünleri: Süt, peynir, yoğurt, ayran ve kefir. Sevdiğiniz 1 tanesini günde 3 bardak tüketerek günlük kalsiyum ihtiyacını karşılarsın.

Kalsiyum açısından en zengin olan süt ürünleridir. Ancak sadece tek besin ile kalsiyum almak yerine her birinden almak önemlidir. Aşırı kahve tüketimi kemik erimesini tetikler. Eğer çok kahve kullanıyorsanız en azından günde 2 fincandan fazla içmemeye özen gösterin.

Kemik erimesine faydalı, unsuz, şekersiz kek tarifi için tıklayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir