">Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz Nelere İyi Gelir? - bilgepanda

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz Nelere İyi Gelir?

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz Nelere İyi Gelir?

Kiraz sevenler için iyi haber, yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Kirazın faydaları, sağlıklı bir beslenmenin yanında sağlık koruyucu bir meyve olmasıdır.

Kiraz antioksidanlarla doludur

Kirazlar güçlü bir antioksidan kaynağı ve antienflamatuar bileşiklerdir. Kirazın faydaları, yaşlanmayı yavaşlatır ve kalp hastalığı, kanser, Alzheimer, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıkları önler.

Diyabete karşı korur

Kirazın faydaları arasında iltihap önleyici etkisinden dolayı vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olur; ama dahası, kirazlar glisemik endeksteki birçok meyveden daha düşük sıradadır. Bu, kan şekeri ve insülin seviyelerinizdeki ani ve çökmeleri tetiklemedikleri anlamına gelir. Bu, onları hem şeker hastalığına karşı koruyucu hem de zaten varsa, durumu kontrol etmek için önemli kılar.

Sağlıklı uyku uyumanıza yardımcı olur

Özellikle tart kirazı, uyku-uyanıklık döngülerinizi kontrol etmeye yardımcı olan bir hormon olan melatoninin birkaç gıda kaynağından biridir. Uykusuzluğu olan erkek ve kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre, sabah içilen 1 bardak kadar vişne suyunun ve tekrar yatmadan bir ila iki saat önce içilen vişne suyu, uyku süresini bir saat 24 dakika artırmaktadır.

Eklem ağrılarını rahatlatır

Birçok çalışma, kiraz tüketiminin osteoartrit hastaları için yararlı olduğunu göstermiştir . Kiraz veya %100 vişne suyunu düzenli olarak yemeğinize veya atıştırmalık rutine dahil etmek eklem ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gut atakları riskini azaltırlar

Dünya’da milyonlarca yetişkin insan gut hastası. Bu enflamatuar artrit, ürik asit adı verilen bir atık ürün eklemlerde kristalleştiğinde, acı verici ağrıya ve şişmeye neden olduğunda tetiklenir.Bir çalışmada, sadece iki gün boyunca kiraz tüketen gut hastalarında (hem taze meyve, hem kiraz özü hem de meyve suyu), kiraz yemeyenlere kıyasla % 35’lik bir gut atak riski görülmüştür.

Kolesterolü düşürür

Araştırmalar, vişne suyu içmenin , LDL olarak bilinen “kötü” tipi de dahil olmak üzere toplam kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir . Bu önemlidir çünkü kolesteroldeki %1’lik her azalma, kalp hastalığı riskini %2 azaltır. Ve yüksek bir LDL, kalp krizi riski ile ilgili olarak özellikle endişe vericidir.

Egzersiz sonrası ağrı azaltır

Egzersiz sonrası hissedilen ağrının azalmasında etkilidir. Ayrıca kirazın faydaları arasında egzersiz ile ortaya çıkan hücresel yıpranma ve aşınmayı karşı korumak ve kas iyileşmesine yardımcı olmak vardır.

Özellikle profesyonel sporlarda sıkça tercih edilen vişne suyu, aktif ve düzenli kullanıldığında çok faydalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir