">Koronavirüs Korunma Yolları - 7 Öneri - bilgepanda

Koronavirüs Korunma Yolları – 7 Öneri

Koronavirüs Korunma Yolları – 7 Öneri

Tüm dünyayı etkileyen ve pandemi ilan edilmesine sebep olan, şiddetli solunum yolu hastalığıyla savaşmak için koronavirüs korunma yolları nelerdir? Tüm ülkelerin yönetimleri salgın için önlem alsa da, korunmak için bireysel olarak bazı kurallara dikkat etmek gerekir.

Koronavirüs herkese bulaşabildiği gibi, bazı insanları daha fazla etkilemektedir. Grip hastalığına benzer semptomlar gösteren ancak daha şiddetli bir hastalıktır. Koronavirüs’e maruz kalan kişi, hastalanmasa dahi taşıyıcı olarak çevresindekilere bulaştırabilir. Kendimizi veya çevremizdeki insanları korumak için dikkat etmemiz gereken kurallar vardır.

Yaşlı insanlar, hamile kadınlar, astım hastalığı olan, kalp, akciğer ve diyabet gibi hastalıkları olan kişileri daha fazla etkiler. Çocuk ve gençlere bulaşabilen koronavirüs, hiç semptom göstermeyebilir. Bazen hafif semptomlar gösterebilir. Çevremizdeki insanları etkilememek için bu konu da dikkatli olmalıyız. Buraya tıklayarak Koronavirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Koronavirüs Korunma Yolları

1- Sosyal Mesafe

Koronavirüs havadan yayılabildiği için, öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ortaya çıkan buhar ile yayılabilir. Aynı şekilde eline öksüren veya hapşıran bir kişi, kapı kolu gibi ortak kullanılan yerlere dokunursa bu şekilde yayılma gerçekleşir.

Grip ve benzeri hastalıklar solunum yolu ile yayıldığından sosyal mesafeye dikkat etmek gerekir. Kalabalık ortamlar da bulunmamalı, çevremizdeki kişiler ile en az 1-1.5 metre mesafe bırakmalıyız. Mümkün olduğunca el sıkışmak ve tokalaşmaktan kaçınmalıyız.

2- Ellerini Yıka

Koronavirüs belasından kurtulmanın en önemli kuralı olan el yıkamaktır. Birden fazla kişinin dokunabileceği kapı kolu, ışık anahtarı gibi alanlara dokunduktan sonra mutlaka el yıkanmalıdır. Tüm solunum yolu hastalıklarında geçerli olan bu kural koronavirüs korunma yolları arasında oldukça önemlidir.

Ellerimizi en az 20 saniye, bileklere kadar sabunlayarak sonrasında su ile durulamak gerekir. Sabun ve su erişimi olmadığı durumlarda el dezenfektanı kullanılabilir. Aynı şekilde en az 80 derece alkol içeren kolonya ile el dezenfekte etmek önemlidir.

Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda, ağzınızı bir mendille kapatıp sonrasında atın veya dirseğinizin iç tarafına doğru öksürün. Sonrasında el yıkamaya dikkat edin, el yıkanmadan yüzünüze temas etmekten kaçının.

Dışarıdan geldiğimizde ev içerisinde dolaşmadan, mutlaka ilk önce eller yıkanmalı ve kıyafetleri değiştirmek gerekir. Dışarıdan gelme ihtimali olan koronavirüs’ün, evinizdeki diğer kişilere bulaşmaması için dikkat etmek gerekir.

3- #Evdekal

Yaşamın sürdürülmesi için dışarıya çıkmamız gerekse de, mümkün olduğu sürece evde kalarak korunabiliriz. Koronavirüs dışarıda dolaştığından, hastalığı taşıyan kişilerle teması en aza indirmek gerekir. Aynı havayı solumak veya hastalıklı bir kişinin dokunduğu yerlere dokunmamak için evde kalmak önemlidir. Evden çıkmanız gerektiğinde ise mutlaka korunmak için kurallara dikkat edin.

4- Yerel Önlemlere Uyun

Kısmen veya tamamen sokağa çıkma yasağı kurallarına uymaya özen gösterin. Devlet okulları, özel okullar, konser ve etkinlikler, futbol ligleri gibi birçok etkinlik askıya alındı. Zorunlu olmayan restoran, kafeler, kuaförler, giyim mağazaları kapatıldı. Elinizden geldiğince yerel uygulanan bu kurallara dikkat etmeye özen gösterin.

5- Maske

Hastalığın ilk zamanlarında sadece hasta kişilerin takması önerilen maskeler, şu an zorunlu hale geldi. Henüz test yapılmamış birçok insan bulunduğundan hasta veya taşıyıcı kişileri ayırt etmek mümkün değil. Bu durumda bizlere düşen görev, hastalığı almamak veya eğer taşıyıcı durumundaysak, maske ile koronavirüs dolaşımını engelleyebiliriz.

Tek kullanımlık maskeleri günlerce kullanmamalı, yıkanabilir maskeleri ise sık sık temizleme konusunda dikkatli davranmak gerekir. Ağız ve burun maske ile korunmalı ve yüz ile maske arasında boşluk olmamasına dikkat edin. Maske nemlendiği zaman değiştirmeniz gerekir. Maske giyerken dokunmadan giymeye özen gösterin.

6- Bağışıklık Sistemi

Tüm hastalıkları engellemek için dikkat edilmesi gereken konulardan bağışıklık sistemi koronavirüs için de geçerlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklarla savaşmanın en önemli yoludur. Aslında ihmal ettiğimiz bazı sağlık problemlerini çözmek için bir fırsat olarak düşünülebilir.

Bağışıklığı güçlendiren aktiviteler ve sağlıklı besinler ile sağlıklı bir yaşam için alışkanlık haline getirin. Yeterli uyku ve düzenli temiz hava ile güneş ışığı almaya özen gösterin. Yeterli su almaya dikkat edin ve elinizden geldiğince işlenmiş gıdalardan uzak durun. Sağlıklı ve faydalı beslenme için vitamin ve protein almaya özen gösterin. Yeşil yapraklı sebzeler ve meyve ile beslenmeye çalışın.

7- Soğukkanlı Olmak

Her ne kadar fiziksel sağlığımıza dikkat etmek gerekse de, şu dönemde psikolojik sağlığımız da önemlidir. Olumsuz düşünceler ve yüksek stres durumunda bağışıklık sistemi çökebilir. Koronavirüs hakkında oluşabilecek maddi ve manevi sorunlar hakkında endişelenmekten kaçının. Endişelenmek yerine elinizden geldiğince problemleri çözmeye çalışın. Aşırı endişe çözüm getirmeyeceği gibi sorunlara sebep olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir