">Limonlu Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir? - bilgepanda

Limonlu Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Limonlu Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Yeni moda olan limonlu kahve içmek, sağlık için oldukça yararlı. Limonlu kahve içenlere göre, yağ eritmek, ishal ve baş ağrısı gibi problemleri giderdiği söylenmekte. Ayrı ayrı oldukça faydaları olan limon ve kahve, birlikte içilirse gerçekten fayda sağlar mı?

Kahvenin Faydaları

Kavrulmuş kahve çekirdekleri biyokaktif bileşikler içerir ve sayısı 1000’den fazladır. En çok öne çıkanlar antioksidan özelliğinden dolayı kafein ve klorojenik asitdir.

Kafein ve klorojenik asit, karaciğer büyümesini engeller. Prostat, endometriyal, meme, gastrointestinal ve kolorektal gibi kanser türlerinin risklerini azaltır.

Kahve içmek, kalp ve karaciğer sağlığı, parkinson hastalığı, alzheimer, tip 2 diyabet ve depresyon gibi sağlık problemleri konusunda da olumlu fayda sağlamaktadır.

Limon Suyunun Faydaları

Limon, güçlü antioksidanlar olan flavanoid ve C vitamini açısından zengindir.

C vitamini ve flavanoid, yemek borusu, mide, pankreas ve meme kanseri gibi daha düşük spesifik kanser riskleri açısından faydalıdır.

Her iki bileşen kalp sağlığı açısından fayda sağlarken, C vitamini ek olarak bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur.

LİMONLU KAHVE FAYDALARI

1. Yağ Eritmeye Yardımcı Olur Mu?

Limon kullanmanın yağ eritmeye yardımcı olacağı söylentisi yaygın olmasına rağmen, bilimsel olarak ne limon ne de kahve yağları eritemez.

Kilo vermek için yağ eritmenin tek yolu, kaloriyi az almak ve kalori yakmaktır. Yani kahve kilo vermenize yardımcı olsa da yağları eriterek değil, kafeinin metabolizma hızında artış sağlaması ile olur.

Bununla birlikte potansiyel kilo vermeye yardımcı olan etki limonlu kahve karışımından değil, sadece kahveden gelmektedir.

2. Baş Ağrısını Hafifletir Mu?

Baş ağrısı ve migren dünya çapından birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Tedavisi için evde doğal birçok yöntem mevcuttur.

Bazı uzmanların iddiasına göre kafeinin, kan damarlarını sıkarak başınıza doğru kan akışını yavaşlatarak ağrıyı azalttığı yönündedir. Ayrıca kafein, baş ağrısı için kullanılan ilaçların etkisini artırabilir.

Bazı iddialara göre ise kafein eğer limon veya alkol gibi diğer içeceklerle birleştirilirse baş ağrısını daha da artırabilir.

Sonuç olarak limonlu kahve baş ağrısını azaltabilir ve şiddetlendirebilir. Konumuza göre ise eğer baş ağrısını hafifletiyorsa bilimsel olarak limon değil, sadece kafein içeren kahve sayesinde gerçekleşmektedir.

3. İshali Hafifletir Mi?

Limonlu kahve ishal konusunda işe yarar iddialarının, bilimsel yönden hiçbir kanıtı yoktur.

Ancak kahve kullanımı, kolonları uyararak tuvalete çıkma ihtiyacını artırır. Limon ile birlikte içilmesine gerek yoktur.

Ek olarak kahve idrar söktürücü olduğundan, vücudun sıvı kaybetmesi konusunda dikkat etmek gerekir.

4. Cilde Faydalı Mı?

Bilimsel araştırmalara göre hem kahve hem de limon antioksidan içerdiğinden cilt sağlığı için fayda sağlar.

Kahve, derideki kan akışını hızlandırma ve sıvı üretimine destek sağlamaktadır. Bilimsel çalışmalar, kahvenin cildi pürüzsüzleştireceği, cildin aşınmasını engelleyeceği yönündedir.

Limon, C vitamini içerdiğinden cildi güçlendiren ve elastikiyetlik kazandıran kolajen üretimini artırır. Güneşe maruz kalındığında serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını azaltır.

Kahve ve limon ayrı ayrı tüketilerek bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Birlikte tüketildiğinde fayda sağladığına dair bilimsel kanıt yoktur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir