">Metabolizma Hızlandırma Yolları Nelerdir? - bilgepanda

Metabolizma Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Metabolizma Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Metabolizma hızlandırma, büyümek, gelişmek ve hareket etmek için vücutta oluşan kimyasal tepkimelerdir. Metabolizma hızlandırma, genelde kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yol gibi görünse de, sağlıklı bir hayat sürmek için çok önemlidir. Vücudumuzdaki temel işlevler ve hareket etmek gibi birçok görevin yerine getirilmesi için gerekli olan enerjiyi üretir.

Metabolizma hızlandırma, bir insanın vücudundaki enerjiyi nasıl harcayacağı konusunda bir belirteç gibidir. Günde 3 farklı şekilde enerji harcarız.

1. %70 oranında uyumak, kalbin çalışması, nefes almak, göz kırpmak gibi vücudun kendi kendine harcadığı enerji.

2. %20 oranında yediğimiz besinleri sindirmek için harcanan enerji.

3. Aldığınız besinlere bağlı olarak, %10 ile %300 arasında ise yaptığımız iş, hareket, egzersiz gibi durumlar için harcanan enerji.

Metabolizmanın hızlı ve düzgün çalışması için bu enerjiyi mutlaka yerine koymak gerekir.

Hayatta birçok şeyin yenisine sahip olabilirken, yeni alamayacağımız tek şey vücudumuz. Bu yüzden vücudumuza çok iyi bakmak, bize verilen bu armağanı en iyi şekilde kullanmak gerekir. Genç yaşta farkedilmeyen, yapılan birçok yanlış sağlığımızı çok kötü etkilemekte. Şimdi ise ilerleyen teknoloji sayesinde tıp ile ilgili bilgilere erişmek hiç zor değil. İşte sağlığımızı korumak için bize fırsat.

Metabolizma Hızlandırma Yolları?

1. Uyku

Metabolizma hızlandırmak ve doğru çalışması için mutlaka düzenli, kaliteli ve yeterli uyumak çok önemlidir. Gün ışığı ile uyanıp akşam uyumak, melatonin ve büyüme hormonları açısından oldukça önemlidir. Uyku odasında bulunan telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik aletler uyku düzenini oldukça etkilemektedir. Kaliteli ve yeterli bir uyku için elektronik cihazları uyku odasında bulundurmayay özen gösterin.

2. Sağlıklı ve dengeli beslenme

Yapılan yanlışlardan yüksek proteinli diyet yapılırken, vücuda karbonhidrat almamak. Kemik erimesi, damar sertliği gibi birçok problemi beraberinde getireceğinden proteinli beslenirken ek olarak düşük karbonhidratlı besinler almalısınız. Tam tersi durumda ise yeterli protein alınmazsa, vücudun yapı taşı olan kaslar yıkıma uğrar.

Sabah kahvaltısında en az 1 adet yumurta ve 1 dilim peynir ile protein almak önemlidir. Sabah saatlerinde vücuda verilen enerji oldukça önemlidir.

Gün içerisinde en az 3 bardak ayran, süt veya yoğurt almaya özen gösterin.

Haftada en az 2-3 kez kırmızı et, 2-3 kez balık eti ve 2-3 kez kuru baklagiller tüketmek, metabolizma için büyük bir yatırımdır.

3. Su

Günde en az 2 litre, yani 8-10 bardak su tüketmelisiniz. Ayran, maden suyu veya sadece su tüketin. Diğer şekerli, asitli meşrubatlar, çay ve kahve kesinlikle su yerine geçmez. Kahve, beyin için faydalı olduğundan günde 2 fincan/kupa kadar tüketebilirsiniz.

Ne zaman yemek yenmeli, fizyolojik ihtiyaç olduğundan acıktığımızda yemeliyiz. Yani azar azar ama sık sık yemek yemelisiniz değil, acıktıysanız yiyin. Ancak yemek aralarını uzun tutarsanız, 4-5 saat beklemek gibi, organların dinlenmesi için faydalı olacaktır.

4. Sigara ve Alkolü Kullanma

Metabolizmanın en büyük düşmanları olan sigara ve alkolü kesinlikle kullanmamak gerekir. Beyni küçülten, düşünmeyi zorlaştıran, damarları harap eden ve bağımlılık yapan alkol kullanılmamalıdır.

5. Egzersiz

Düzenli yapılan egzersizler, yürüyüş ve hareketlilik metabolizma için oldukça faydalıdır. Metabolizma için kas kütlesini artırmak önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir