">Mide Yanması Evde Tedavi Yöntemleri - bilgepanda

Mide Yanması Evde Tedavi Yöntemleri

Mide Yanması Evde Tedavi Yöntemleri

Özellikle yemek sonrası kendini gösteren mide ve yemek borusunda oluşan mide yanması, evde deneyeceğiniz tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Doğal tedavi yöntemlerine rağmen geçmiyorsa doktora görünmelisiniz.

Mide Yanması Nedir?

Besinlerin sindirilmesi için midede üretilen asidin, sindirim problemi gibi sağlık sorunlarından dolayı yemek borusunda ve midede oluşturduğu yanma hissidir. Bazen ağzımıza kadar ulaşabilir ve acı bir tat verebilir. Genellikle akşam saatlerinde yemek sonrası, uzanıldığında veye eğilme gibi durumlarda görülür. Beslenme alışkanlıkları değiştirerek çözmek mümkün olabilir. Kronik bir hastalık olma ihtimalinden dolayı sadece yediğimiz besinlerden diyemeyiz. Bu durumda acilen doktora görünmelisiniz.

Mide Yanmasının Nedenleri?

Besinler: Yüksek yağlı gıdalar, kızartmalar, narenciye ve gazlı içecekler, çikolata, baharatlı yiyecekler, domates, kahve ve soğan gibi besinler mide yanmasına neden olur.

Reflü: Mide asidinin, yemek borusuna kaçarak göğüste yanma şikayetine sebep olur. Yanmanın yanı sıra besinler ve acı suyun ağıza gelmesine sebep olur. Genelllikle baharatlı ve yağlı yiyecekler, çikolata ve alkol tüketimi sonrasında şikayetler artar. Reflü, boğaz ağrısı, öksürük ve diş çürümesine sebep olabilir.

Gastrit: Mide asidinin içeride mide çeperlerine zarar vermesi sonucu oluşur. Tedavi edilmez ise midenin koruyucu kısmında iltihaplanmaya sebep olur. Uzun süren ve geçmeyen mide yanması yaşıyorsanız, gastrit olma ihtimali yüksektir. Reflü hastalığı var ise sonrasında gastrit’e dönüşmüş olması muhtemeldir.

Ağrı Kesiciler: Nonsteroid antienflamatuvar olarak bilinen ateş düşürücü ve ağrı kesicilerdir. Yan etki olarak mide yanmasına sebep olabilirler. Aspirin, ibuprofen, ibuprofen, naproksen vb. ilaçlar, steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlardır.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Evde birkaç doğal yöntem ile mide yanmasını tedavi etmek mümkün. Yine de doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Süt: Mide yanması için soğuk veya ılık ve 2 yudum süt içmek önerilir. Ancak laktoz intolerans rahatsızlığınız varsa laktozsuz süt içmelisiniz. Mide ülseri var ise süt içmeyiniz.

Bitkisel Çay: Papatya, meyan kökü ve kekik çayı mide yanmasına iyi gelen çaylardır. Papatya ve meyan kökü çayı içerek mide yanmasını engellemek mümkün. Sindirim sistemini rahatlatmak için ise kekik çayı tüketilebilir.

Muz ve Kavun: Bu meyveler az asit içerdiğinden dolayı mide yanması için önerilmektedir.

Yeşil Sebzeler: Kereviz, fasulye, brokoli ve ıspanak gibi sebzeler düşük oranda yağ, şeker ve asit içerir. Bu yüzden mide yanması durumunda faydalıdır.

Zencefil: 1 çay kaşığı taze veya kuru zencefil ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak yerseniz faydalı olur.  İsterseniz 1 bardak sıcak su içerisinde bal ve zencefil karışımı oluşturarak içebilirsiniz.

Elma Sirkesi: Su ile elma sirkesini biraz hafifletip, yavaş yavaş içmek mide yanmasına iyi gelir.

Patates: Sindirim ve mide problemlerini azaltması için haşlanmış patates tüketebilirsiniz.

Maden Suyu: Sindirim ve mide asitlerini düzenler ve mide yanması için maden suyu içmek önerilir.

Sakız: Yemeklerden sonra yarım saat sakız çiğnemek, sindirimi rahatlatır ve tükürük üretimini artırarak mide asidinin seyrelmesini sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir