">Obezite Nedir? Nedeni ve Belirtileri Nelerdir? - bilgepanda

Obezite Nedir? Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

Obezite Nedir? Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

Obezite genç yaşlı demeden birçok insanın aşırı kilodan dolayı sağlığını etkilemektedir. Vücudun hormon dengesini bozar, uyku problemleri ve kalp sağlığı sorunlarına, iç organların yağlanmasına neden olur. Fiziksel aktiviteler ile yağ dokusu ve yağlanmayı azaltarak tedavi edilmektedir.

Obezite Nedir?

Kişinin aşırı kilolu ve aşırı yağlı olmasına neden olan kronik bir hastalıktır. Aşırı kilo sebebiyle birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Beden kitle endeksi değerleri ölçülerek obezite olup olmadığı anlaşılabilir.

Beden kitle endeksi nasıl ölçülür?

Kişinin kilogram olarak ağırlığının, kişinin metre olarak uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin 100 kilo ve 2 metre boyu olan bir kişinin beden kitle endeksi; 100/2 x 2=25’tir. Aynı şekilde bir örnek daha verirsek, 75 kilo olan ve 1.5 metre boyu olan kişinin beden kütle endeksi; 75/1.5 x 1.5=33,3’tür.

Normal kilolu ve fazla kilolu değerlerinden sonra, beden kütle endeksi 30 üzerindeyse obez, 40’ın üzerindeyse morbid obez olarak kabul edilir. Morbid obez beraberinde birçok kronik rahatsızlığı getirir.
Buraya tıklayarak pratik bir şekilde beden kitle endeksinizi hesaplama aracımızı kullanarak öğrenebilirsiniz.

Obezite Belirtileri

1. Mide

Obezite hastalığı bazı mide rahatsızlıklarına sebep olur. Mide ekşimesi, reflü gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Vücutta biriken fazla yağ, sindirim sistemine baskı uygular ve mide sıkışarak yiyecekleri mide asidi ile birlikte yemek borusuna iter. Boğazda yanma, ağrı ve basınç hissedilebilir.

2. Cilt Sorunları

Obezite kişilerde cilt renginin koyulaşması gibi cilt sorunlarına yol açar. Vücudun birbirine temas eden kısımlarında nemlenme olduğundan, mantar gibi cilt hastalıklarına sebep olabilir.

3. Eklem Sorunları

Obezite olan kişiler hem hareket etmedikleri için, hem de obezite sonrası hareket zorlaştığından eklem ağrıları sorunları yaşar. Yürümek, koşmak ve eğilmek gibi yaşamsal faaliyetler eziyet haline gelebilir. Özellikle diz kapaklarında, vücuda binen yükten dolayı ağrı hissedilebilir.

4. Nefes Alma Zorluğu

Obeziteyle birlikte azalan hareket aktiviteleri sonrasında, solunum yolları daralmaya başlar. Hafif hareket edilmesi durumlarında bile nefes alma da güçlük, hızlı nefes alıp verme gibi durumlar görülür. Horlamaya sebep olmasının yanı sıra ne kadar erken uyunsa bile uykuyu alamamış hissi görülebilir. Gün içerisinde sık sık yorgunluk ve uykusuzluk hissedilir.

5. Tip 2 Diyabet

Obezitenin sebep olduğu hastalıkların başında gelen tip 2 diyabet, genellikle obezite sonucu oluşur. Karın ve bel bölgesinde biriken yağ dokusu tip 2 diyabet riskini oluşturur. İnsülin direncine sebep olan obezite, diyabet oluşmasını sağlamaktadır.

6. Karaciğer Yağlanması

İnsülin direnci ve diyabet hastalığı olan obez kişilerde karaciğer yağlanması meydana gelmektedir. Obez hastalarında görülen karaciğer yağlanması basit ve kilo verdikçe düzelmesinin yanı sıra, siroz ve düşük oranda kansere de sebep olabilir.

7. Kalp Hastalıkları

Obezite, Dünya’da ve ülkemizde en çok ölüme sebep olan kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Obez olan kişilerin hareketsiz kalması ve egzersiz yapmaması, kolesterol ve damar tıkanması gibi kalp sağlığını etkileyen birçok probleme neden olmaktadır. Kesin bilgi olmasa da İngiltede’de yapılan bazı araştırmalar, kalp çevresindeki yağın, antioksidan özelliği ile iltihabı azaltarak kalp krizi sonrası hayatta kalma şansını artırdığını söylemektedir. Ancak aşırı yağ olarak değil, belirli seviye üzerindeki yağ seviyesi koruyucu olabilmektedir.

Obezitenin Nedenleri?

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenmek
 • Uzun süre aç kaldıktan sonra kontrolsüz beslenme
 • Egzersiz yapmamak, hareketsiz kalmak
 • Yüksek karbonhidrat içeren besinler
 • Fast-food yiyecekleri tüketmek
 • Şekerli içecekler
 • Sigara ve alkol kullanmak
 • Doğum aralarındaki süre ve doğum sayısı
 • Antidepresan gibi ilaçlar
 • Şeker hastalığı, böbrek üstü bezi ve tiroid besi hastalıkları gibi bazı hormonal hastalıklar obeziteye sebep olabilir.

Obezite Tedavisi

 1. Düzenli, sağlıklı beslenme ve kilo vererek basit bir tedavi mümkündür. Vücut kitle endeksine göre belirlenen planlı beslenme ve kilo verme ile hedeflenen endeks değerine ulaşılabilir.
 2. Egzersiz yaparak kilolardan ve fazla yağ dokularından kurtulabiliriz. Egzersiz yaparak vücuda tekrar kazandırılan hareket etme aktivitesi, tekrar kilo alımını engeller ve sağlık açısından birçok fayda sağlar.  Düzenli beslenme ve egzersiz birleştirilirse, olumlu sonuçlar almak mümkündür.
 3. Obezite tedavisi için doktorunuza görünerek, ilaç kullanımı ile farmakolojik tedavi mümkündür.
 4. Gastrik bantlama, bypass, gastrik balon, gastroplasti gibi estetik ağırlıklı tedavi yöntemidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir