">Saç Maskesi Nedir? Saç Maskesi Nasıl Yapılır? - bilgepanda

Saç Maskesi Nedir? Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Maskesi Nedir? Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç maskesi, hazır satılan ürünlerin yanı sıra doğal bitkiler ve bitki yağları ile yapılan bir çeşit saç kremidir. Saç derilerini beslemek veya saçları canlı ve güçlü gösterebilirler. Ayrıca zayıf ve kırılgan saçların tekrar kendine gelmesi için yapılabilir. Doğal saç kremlerinizi oluşturup rutin bakımlar yaparak daha güçlü, yumuşak ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Maskesi Nedir?

Saç maskesi, bitkisel yağlar ve ürünler ile hazırlanan kremi saça uygulayarak emilimini sağlamaktır. Saçlara verilen şekiller, kullanılan şekillendiri ürünler, stres veya çevre faktörleri, saçların zayıflamasına, kırılmasına yol açabilir. Evinizde yapacağınız doğal saç maskesi ile, saçlarınızı iyileştirebilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle kuru, kıvırcık ve kırılgan saçlar için saç maskesi bakımı gereklidir. İçerdiği besleyici ve onarıcı bileşenleri içermektedirler.

Kuru saçlar için, shea, hindistan cevizi yağı, argan yağı ve avokado yağı, normal yağlar ile formüle edildikten sonra saçların yenilenmesi ve parlaklık kazanmasını sağlar.

Kıvırcık saçların yenilenmesinde botanik olarak avokado yağını tercih edebilirsiniz. Saç buklelerinin yumuşamasını sağlar.

Bal ve propolis ise hasarlı saçlar için tercih edilecek en iyi doğal maske yöntemlerindendir. Birkaç dakikada hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Ayrıca stresli veya keyifsiz hissetiğiniz durumlarda, burnunuza gelencek olan güzel kokular, bu durumu aşmanıza yardımcı olur. Seçeceğiniz doğal malzemeler ile saç kreminizi oluşturun ve uygulayıp sevdiğiniz kokuların tadını çıkarın.

Nasıl Kullanılır?

Saç maskesi, genellikle krem şeklinde olduğundan her zaman kısa sürede kulanıma hazırlanabilir.  Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra saç kremini maske gibi uygulayın ve yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında durulayın ve havlu ile kurulayıp, herzaman ki şeklini verin.

Hazırladığınız karışımı haftada en az 1 kez kullanmak önerilse de, zayıf ve kırılgan, güçsüz saçlarınız var ise haftada 3-4 kez olacak şekilde tekrarlayın. Zararı olmadığı için bu sayıyı isteğinize göre artırabilirsiniz.

Eğer çok kuru ve güçsüz saçlara sahipseniz, 5 dakikadan fazla bekleyin. Kuru saçların, doğal saç kremini emebilmesi için 20-30 dakika kadar beklemeniz faydalı olmaktadır.

İsterseniz gece boyu saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Saçlar fazla kremi emse bile zararlı olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz an durulayarak çözebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir