">Tırnak Batması Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri - bilgepanda

Tırnak Batması Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Tırnak Batması Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Genelde ayak parmaklarında görülen tırnak batması, tırnağın ete batmasıyla oluşur. Ciltte kızarma, ağrı ve şişkinliğe sebep olur. Evde tırnak batması tedavi etme yolları mümkündür.

Tırnak kenar veya köşelerinin, tırnak yatağı içerisinde kıvrılarak cilde batmasıdır. Evde birçok tedavi yöntemi uygulanır ve geçmezse doktora görünmek gerekir. Birkaç gün içinde geçmektedir ancak aksi durumda enfeksiyon oluşabilir. İltihap ve aşırı ağrı, kızarıklığın yayılması gibi durumlarda tıbbi yardım alınması gerekir.

Tırnak Batması Neden Oluşur?

  • Genetik olarak ailede görülen tırnak batması sizde de görülebilir.
  • Mantar vb enfeksiyonlar sonucu genişleyen ve kalınlaşan tırnak
  • Sivri uçlu, topuklu ve dar ayakkabılar veya çoraplar giymek
  • Tırnakları çok kısa kesmek
  • Yanlış şekilde kesilen tırnak: ayak tırnakları kavisli değl düz kesilmelidir.
  • Ayak tırnağını bir yere çarparak yaralanma
  • Normal olmayan kavisli ayak tırnakları
  • Düzgün yapılmayan manikür veya pedikür bakımı
  • Hamilelik döneminde ayakta oluşan şişlikler sebep olabilir.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak battığı zaman en sık görülen belirti ağrıdır. Ayrıca tırnak yatağındaki hassasiyet ufak temaslarda bile şiddetli ağrıya dönüşebilir. Geçmeyen şiddetli ağrılar ve rahatsızlık var ise doktora görünmelisiniz.

Cildin tırnak batığı bölgesinde kızarıklık ve şişlik oluşur. Kızarıklık geçmez ve yayılmaya başlarsa doktora görünmelisiniz.

Tırnak batan dokuda ısı artışı ve akıntı görülebilir. Enfeksiyon sonucu iltihaplanma görülebilir. İltihap oluşması ve irin gibi durumlarda doktora görünmelisiniz.

 

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Evde doğal yöntemler ile, krem ve tırnak çıkarıcılar veya bunlar işe yaramazsa doktor ile görüşerek ameliyat edilerek tedavi edilir.

Doğal Yöntemlerle Tedavi

1. Kekik Çayı

Tırnak batması sonucu oluşan iltihap ve enfeksiyon durumlarında, ağrı azaltılmasında kekik çayı uygulanabilir. Cezve içerisinde 1 bardak su ve 2-3 yemek kaşığı kekik karıştırıp kaynatın. Sonra soğumasını bekleyin ve tırnak batmış olan parmağınızı 10 dakika kadar kekik çayı içerisinde bekletin. Günde 1 kaç kez terkar edebilirsiniz.

2. Soğan Lapası

Soğan antiinflamatuvar içerdiğinden dolayı; ağrı kesici, iltihap önleme ve sökme özelliği vardır. 1 adet soğanı su içerisinde kaynatın ve ezerek lapa hale getirin. Steril gazlı bez içerisinde tırnak batması olan parmağa sarın. Mikrop kapma tehlikesinden dolayı steril gazlı bez kullanmanız önemli.

3. Pamuk Yerleştirme

Sıcak su içerisinde tırnak yumuşadıktan sonra bir cımbız yardımı ile tırnak çok zorlamadan hafifçe kaldırılır. Cilt ve tırnak arasına bir parça pamuk yerleştirilir. Tırnağın dışarı doğru uzamasına yardımcı olur.

tırnak batması pamuk nasıl yerleştirilir?

4. Elma Sirkesi

Sorunlu parmağı, bir kap içerisinde ılık suya yarım çay bardağı elmas sirkesi ekleyip 20 dakika içerisinde bekletin. Daha sonra ayağınızı iyice kurulayın.

5. Sabun ve Sıcak Su

Tırnak batması görülen parmağın sıcak suya sokulması, şişliği azaltmaya ve hafifletmeye yardımcı olur. Ilık ve sabunlu su içerisinde rahatsızlık görülen parmağı 20 dakika kadar bekletmek fayda sağlayabilir. Günde 3 kez tekrar edebilirsiniz.

6. Rahat Ayakkabı ve Çorap

Eğer şiddetli olmayan hafif bir tırnak batması durumu varsa, ayağınızı sıkmayan çorap ve ayakkabılar tercih ederek, kendiliğinden iyileşmeyi sağlayabilirsiniz. Enfeksiyon ve iltihap durumları yoksa ve sürekli olan bir durum değilse tercih edilebilir. Dışarısı için sandalet veya terlik kullanımı, ev içerisinde ise çıplak ayakla gezmek gerekir.

7. Tırnak Koruyucu Kullanmak

Parmağı tamamen saran halka şeklinde bariyer bir kılıf olan batık tırnak koruyucular satılmaktadır. Bazılarının beraberinde yumuşatma ve iyileşmeyi hızlandıran jel bulunur.

tırnak batması koruyucu halka

Krem veya Tırnak Batık Çıkarıcı Yöntemleri

Evde yapılan doğal çözümler yeterli değilse ya da enfeksiyon ve iltihap oluşması gibi durumlarda doktorunuz ile görüşerek ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bazı reçetesiz kremler eczanelerden alınarak kullanılmasına karşın öncesinde mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Şişlik ve ağrılı iltihap için tırnak batması durumlarında travazol krem kullananlar tarafından önerilmektedir. Ancak herhangi bir yan etki ve alerjik durumdan etkilenmemek için doktorunuza sormadan satın almayın.

Tırnak batık çıkarıcı alet kullanarak basit şekilde tedavi edebilirsiniz. Aşağıdaki resimdeki gibi yanlardan kaldırılan tırnak kenarları, tırnak yatağına baskı uygulamadan ileri doğru uzar.

batık tırnak çıkarma aleti

Tüm bu yöntemler sonunda çözülmediyse, tekrar edip duran tırnak batması problemleriniz var ise ameliyat gerekebilir.  Tırnak batması ameliyatı oldukça basittir ve birçok doktor tarafından yapılabilir. Genellikle SGK tırnak batması ameliyatını karşılamaktadır.

Tırnak batması ameliyatı için öncelikle tırnak, doku ve akıntı gibi durumlar için fiziki muayene yapılır. Bölgeye uygulanacak lokal anestezi için alerjik bir durum olup olmadığı, röntgen ile kemik enfeksiyonu gibi durumlar kontrol edilir. Tahmini olarak 15 dakika süren ameliyat sonrası 1-2 gün sonra işe dönülebilir. Bazı durumlar da iş için istirahat raporu verilebilir. 2 hafta ile 1 ay arasında tamamen iyileşme gerçekleşir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir