">Uyku Sorunlarıyla Başa Çıkma - bilgepanda

Uyku Sorunlarıyla Başa Çıkma

Uyku Sorunlarıyla Başa Çıkma

Uyku Sorunlarıyla Vedalaşın

Geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bu basit adımlar, yaşadığınız sinir bozucu uyku sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Endişe, stres, zayıf bir uyku düzeni ya da saatlerinizi tavana bakarak geçirmek kimsenin hoşlanmayacağı bir şey. Güzel bir uykuyu herkes ister, ancak bunu başarmak her zaman kolay değildir. Peki, uyuyamadığınızı fark ederseniz ne yapmalısınız? Neyse ki uyku sorunları durumunda yapabileceğiniz birkaç şey var. Yani, aniden uyanıp kendinizi savururken ve yatağa dönerken bulursanız, bu ipuçlarından bazılarını deneyebilirsiniz.

1.Doğayı dinleyin

Bir yere göndermiyorum endişelenmeyin, dışarıya çıkmak zorunda değilsiniz. Ortam seslerini dinlemek, özellikle doğa sesleri, sizi uyanık tutacak gibi gelebilir, ancak aslında bu seslerin uyumanıza yardımcı olduğunu gösteren çok fazla kanıt var!
Doğa seslerinin bunu başardığına inanılmaktadır, çünkü sürekli ses beyniniz tarafından tehdit edici değildir. Bilinçaltı bir seviyede, bu sesler vücudunuzdaki uçuşu azaltmaya veya tepkiyle savaşmaya yardımcı olur. Birkaç adet doğa sesi içeren müzik veya videoyu önceden kaydetmek iyi olur.

2.Biraz egzersiz yapın

Kimse gerçekten egzersiz yapmak için yataktan çıkmak istemiyor, değil mi? Ancak uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, ne kadar etkili olduğuna şaşırabilirsiniz! Biraz orta ağırlık kaldırma veya orta derecede yoğun kardiyo gibi kısa yoğun egzersizler yaparak vücudunuzu yorup enerjinizi harcamanıza yardımcı olabilirsiniz. Ancak, bu seansları kısa tutmanız önemlidir, çünkü çok uzun süre egzersiz yaparsanız, kendinizi daha uzun süre uyanık tutabilirsiniz. Biraz uyumanıza yardımcı olmak için egzersizi kullanmanın bir başka yolu da gün boyunca birkaç egzersiz / egzersiz seansı yapmaya çalışmaktır. Biri sabah, diğeri öğleden sonra veya akşam, gün boyunca biriktirdiğiniz gerilimi / enerjiyi hafifletmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra daha sonra uykuya dalmayı çok daha kolay bulacaksınız.

3.Sıcak bir duş alın

Yatmadan önce ılık bir duş almak, yatmadan önce tam olarak istediğiniz gibi rahatlamanıza ve kaslarınızı rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sıcak bir duşun muhtemelen tam tersi bir etkiye sahip olacağı ve vücudunuzu etkili bir şekilde yeniden canlandıracağı ve böylece sizi daha uzun süre uyanık tutacağı konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekecektir. Ama soğuk bir duş da istemezsiniz, çünkü bu kendinizi uyanık tutmak için denenmiş ve test edilmiş bir yoldur. Bunun yerine, kaslarınızı hafifletmenize ve herhangi bir yorgunluğu sallamadan rahatlamanıza yardımcı olacak daha ılık bir duş alın.

4.Diyetinizi Düşünün

İnsanların geceleri uykuya dalmak için mücadele etmelerinin en büyük nedenlerinden biri diyetlerinden kaynaklanmaktadır. Ne yediğiniz ve içtiğiniz (ve ne zaman yediğiniz ve içtiğiniz) uyku düzeniniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak uykuya dalmak için mücadele ediyorsanız, diyetinizi düzeltmeye bakmalısınız. Bir kere, yatmadan önce en az birkaç saat önce herhangi bir şey yemekten veya içmekten kaçınmalısınız. Gece atıştırması, özellikle çikolata, şekerleme veya gevrek gibi şekerli atıştırmalıklar, uykuya dalma konusunda en büyük sorunlardan biridir. Ayrıca kahve, çay gibi kafein açısından zengin içeceklerden kaçınmalısınız. Bunun yerine, sıcak süt veya bitkisel çay gibi sıcak bir içecek tercih edin.

Sonuç olarak bu 4 ipucu, uyku sorunlarıyla başa çıkma konusunda yardımcı olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir