">Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? - bilgepanda

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır?

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır?

Makale İndex:

Çakra Nedir?

Çakra, kelimenin tam anlamıyla tekerleğe veya diske çeviren Sanskritçe bir kelimedir. Ayrıca girdap veya kasırga (chakravakam) anlamına da gelebilir. Bununla birlikte, yoga, meditasyon ve Ayurveda tıbbının pratiğinde, çakra vücuttaki enerji çarklarını ifade eder.

Çakra sisteminin binlerce karmaşık kanal ve noktadan oluşturduğu çeşitli haritalar vardır. Büyük sistemin yanı sıra yan kanallar mevcuttur. Ana çakra sayısı 7 olmasına rağmen bazılarına göre 114’e kadar uzanmaktadır. Merak etmeyin, bu yazımızda sadece 7 ana çakra hakkında konuşacağız:).

Çakralar, fiziksel ve bilincin buluştuğu yerde dönen enerji tekerlekleri gibidir. Bu enerjiye, bizi canlı, sağlıklı ve canlı tutan hayati yaşam gücü olan Prana denir. Her biri, büyük sinir merkezlerine ve vücuttaki büyük organlara karşılık gelir. 7 ana enerji diskinin her biri aynı zamanda psikolojik, duygusal ve ruhsal varlık durumlarımızı da içerir.

Amaç, 7 çakramızın açık, hizalanmış ve enerjinin her biri arasında akıcı hareket etmesi ve hepsini birbirine bağlamasıdır. Birinde veya birkaçında tıkanma varsa, enerji vücudumuz boyunca akamaz ve zamanla çeşitli dengesizlikler (duygusal, fiziksel vb.) ortaya çıkaran durgun enerji yaratır. Birini dengelemeye yardımcı olmak, diğerlerini de dengede tutmaya yardımcı olur.

Çakralar Nelerdir?

En baştan başlamak en iyisidir. Omurganın tabanından başlayıp yukarı doğru uzanan 7 enerji diskini sıralayalım.

1. Kök Çakra

İsmine göre, hayatta kalma içgüdülerimiz ve temel ihtiyaçlarla ilgilidir. Bizim temelimizdir ve tamamen güvenli ve güvende hissetmeyle ilgilidir. Yiyecek ve su, evimiz, sığınacak yer, para gibi konularda duygusal düzeyde güvenli hissetmek.

Amaç: Hayatta kalma, güvenlik, istikrar

Konum: Omurga tabanı, ayaklar, dizler, bacaklar, böbrekler, böbrek üstü bez, perine, omurganın tabanı, kalın bağırsaklar

Renk: Kırmızı

Element: Toprak

Kapalıysa: Çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Genellikle anksiyete bozuklukları, korkular, vücuttan kopma ve zayıf sınırlar dahil. Fiziksel olarak, ilk çakra kolon, mesane, bel, bacaklar veya ayaklardaki problemlerle ilişkilidir.

Pozitif Söz: Ben ilahi bir varlığım. Huzurlu, korunan ve güvendeyim.

2. Mide Çakrası

Yaratıcı ve cinsel enerjilerimizden sorumludur. Ayrıca başkaları ve yeni kişilerle bağlantılarımızın sağlıklı olması ile alakalıdır.

Amaç: Yaratıcı, ruh ateşi, cinsellik
Konum: Biraz göbek altında, üreme organları, boşaltım sistemi, dalak, bel.
Renk: Turuncu
Element: Su

Kapalıysa: Enerjik bloklar genellikle duygusal dengesizlik duygularına veya yaratıcı olmayan bir şekilde ilhamsız hissetmeye yol açar. Değişim korkusu, arzu eksikliği veya bağımlılık benzeri davranışlar da yaygındır. Fiziksel düzeyde üreme sistemi bozuklukları, adet zorlukları ve cinsel işlev bozukluğu ile bağlantılı olabilir.

Pozitif Söz: Doğru ve özgün, stressiz ve mutluluk dolu bir hayat yaratıyorum.

3. Güneş Sinir Ağı Çakrası

Kişisel saygı kaynağıdır. Kendine güvenme ve hayatımızı kontrol etme yeteneğimizle ilgilidir. Aynı zamanda korku, endişe ve amacımızla da ilişkilidir. Metabolik olarak sindirim ve mide ile ilgili her şeyi yönetir.

Amaç: Güç, kendine değer, kendine güven, kendine saygı.

Konum: Göbeğin biraz üstünde, omurga, dalak, üst karın, safra kesesi, pankreas, ince bağırsaklar, sindirim sistemi, metabolizma.

Renk: Sarı

Element: Ateş

Kapalıysa: Enerjik bloklar genellikle düşük benlik saygısı, karar vermede zorluk çekme ve öfke veya kontrol sorunları yaşayabilir. Fiziksel düzeyde çoğu dengesizlik sindirim sisteminde ve diyabet ve hipoglisemi gibi metabolik sistemlerde görülür.

Pozitif Söz: Tüm girişimlerimde güçlü, kendime güveniyorum ve başarılıyım.

4. Kalp Çakrası

Fiziksel ve ruhsalın buluştuğu yeri temsil eder. Göğsün tüm organlarını yönetmesine rağmen, aynı zamanda tamamen yetenek sevgimiz ve manevi farkındalığa uyanışımızla ilgilidir. Kalp çakranız hizalandığında ve dengelendiğinde, sevgi ve şefkat hem verme hem de almada serbestçe akar. İç huzurumuz.

Amaç: Aşk, sevinç, iç huzur

Konum: Kalp bölgesi, kalp, akciğerler, timus, göğüsler, kollar

Renk: Yeşil

Element: Hava

Kapalıysa: Genellikle kendinize ve başkalarına karşı keder, öfke, kıskançlık, ihanet korkusu veya nefret duyguları olur. Bu aynı zamanda depresyon, yalnızlık, yargısal duygular ya da sevgi fırsatlarınızı engelleyen kıskançlık yaratabilir. Fiziksel belirtiler genellikle kalp ve dolaşım sorunları veya akciğerler ve solunum sorunları ile ilişkilidir.

Pozitif Söz: Sevgiyi zahmetsizce ve koşulsuz olarak veriyorum ve alıyorum.

5. Boğaz Çakrası

Tüm iletişim alanlarını yönetir. İçsel duygularınızı ve gerçeklerinizi konuştuğunuzdan ve bunların doğru bir şekilde iletildiğinden emin olmak. Aynı zamanda dinleme yeteneğimizle de ilgilidir. Başkalarını dinliyor muyuz, ama daha da önemlisi kendimizi dinliyor muyuz?

Amaç: İletişim, duyguların kendini ifade etmesi, gerçeği söylemek, sır tutmak.

Konum: Boğaz – boyun merkezi, boğaz, tiroid, paratiroid, ses, boyun, çene, ağız, gırtlak, kulaklar

Renk: Mavi

Element: Eter / ses

Kapalıysa: Duygularınızda kaçarsınız ve gerçeği söylemezsiniz. Bir korku ya da konuşma, duyguları kelimelere dökmede zorluk, utangaçlık ya da zayıf bir ses olabilir. Genellikle başkalarının yargılama korkusu vardır. Aşırı aktif bir durumda çok fazla (muhtemelen bir savunma mekanizması olarak) konuşabilir veya başkalarını dinlemek için mücadele edebilirsiniz. Fiziksel sorunlar çoğunlukla boğaz ağrısı, tiroid sorunları, boyun ve omuz sertliği veya gerginlik baş ağrılarıdır.

Pozitif Söz: Açık ve doğru bir şekilde lütuf ve kolaylıkla konuşuyorum.

6. Göz Çakrası

Üçüncü göz sizin sezginizdir. Bu sizin algılamanız, hayal gücünüz, hafıza, bilgelik ve düşünme ve karar verme yeteneğinizdir. Aynı zamanda yüksek ve düşük benlik ve sezgisel netliğinizi de birleştiriyor. Sizinle dış dünya arasındaki bağlantı, net resmi görmek için yanılsamaları kesmenizi sağlar.

Amaç: Sezgi, hayal gücü, bilgelik, Birşey yapma ve karar verme yeteneği

Konum: Alnın ortası, beyin sağlığı, epifiz bezi, görme

Renk: Çivit mavisi

Element: Işık

Kapalıysa: Eğer alt çakralarınız dengesizse, üçüncü göz de muhtemelen dengesiz olacaktır. Daha yargılayıcı, küçümseyen ve hatta sık sık endişe ve depresyon duygularıyla iç içe geçebilirsiniz. Fiziksel düzeyde baş ağrısı, baş dönmesi, görme sorunları, hafıza sorunları veya diğer beyin sağlığı sorunları ile ilişkili olabilir.

Pozitif Söz: Amacıma giden yolu takip etmek için ilahi olarak uygun durumdayım.

7. Taç Çakrası

Fiziksel bedeniniz ile bireysel bilinç arasındaki buluşma noktasıdır; daha yüksek bir durum veya evrensel bilinçle buluşur. Manevi büyümeyi deneyimlemenizi ve evrene bağlı hissetmenizi sağlayan şey budur. Bu çakra, en yüksek netliğe ve aydınlanmış bilgeliğe erişerek materyalist ihtiyaçlarınızı aşmanıza yardımcı olur.

Amaç: Biliş, Maneviyat ve Yüksek Benlik ve yaşam amacımızla olan bağlantımız

Yer: Başın üstü – merkezi, hipotalamus, merkezi sinir sistemi, serebral korteks

Renk: Menekşe / beyaz

Element: Düşünce

Kapalıysa: Dengesiz olduğunda, kendinizi farklı hissetmenize ve bedeninize ve zihninize stres birikmesine neden olabilir. Bu, herkes ve her şeyden soyutlanma ve kopukluk hissi yaratabilir. Ayrıca materyalist ihtiyaçlardan kurtulma yeteneğinizi de engelleyebilir. Aşırı aktif olursanız, fiziksel bedeninizle ve dünyevi konularla olan bağlantınızı kesebilir ve hatta empati eksikliği yaratabilirsiniz. Bu nedenle evrenin genişlemesinde kaybolmamak için taç çakra ile iyi bir denge gereklidir.

Pozitif Söz: Ben daha yüksek benliğim ve İlahi Olan’ım.

Çakralar Nasıl Açılır?

çakralar-nasıl-açılır

Çakralarda dengeyi sağlamak için temizliğe ihtiyaç vardır.

Etkilenen enerji merkezine pozitif dengeyi sağlamak için tüm tıkanıklık ve / veya olumsuzluk giderilmelidir. Dengelemek için en yaygın yöntem aşağıdakileri içerebilen enerji iyileşmesidir:

  • Reiki
  • Bilinçli solunum
  • Tai Chi
  • Çakra meditasyonu
  • Aküpresür ve akupunktur
  • Yoga
  • Aromaterapi

Enerji iyileşmesinin bir başka yaygın şekli, şifa taşlarının kullanılmasıdır.

Şifa Taşları

Şifa taşlarının her biri bireysel enerji disklerine karşılık gelecek şekilde renklendirilir. Kullanımdan önce temizlenir ve şarj edilir, yedi taş vücudun enerji merkezlerine serilir. Her taş, üzerine yerleştirildiği çakranınkine uyan bir titreşim frekansına sahiptir. Çakra taşın frekansını emdikçe dengesi yeniden sağlanır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir