">Egzersiz Yapanlar Nasıl Beslenmeli? Nelere Dikkat Etmeli? - bilgepanda

Egzersiz Yapanlar Nasıl Beslenmeli? Nelere Dikkat Etmeli?

Egzersiz Yapanlar Nasıl Beslenmeli? Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimizin bildiği gibi profesyonel sporcular, performans için yemek ve atıştırmalıklarını çok dikkatli şekilde planlar. Peki egzersiz yapanlar nasıl beslenmeli? Sağlıklı bir yaşam için haftanın çoğu günü 30-60 dakika egzersiz yapmak gerekiyor. Egzersiz yaparken de vücudun ihtiyacın olan kalori, ihtiyacınız olduğu kadar alınmalıdır. Fazla alınan kalorinin, yağ olarak depolanması hiç iyi olmaz.

SIVI ALIMINA DİKKAT EDİN

Egzersiz yapanlar için sıvı kaybetmek oldukça muhtemeldir. Egzersizden önce mutlaka yarım litre kadar su tüketmeye özen gösterin. Çok sıcak havada egzersiz yaparsanız veya aşırı terlediyseniz, egzersiz sonrası yeterli su içtiğinizden emin olun.

EGZERSİZ YAPANLAR NASIL BESLENMELİ?

Birçok insan, egzersiz sonrası muhtemelen çok aç hissedecektir. İhtiyacınız olandan fazlasını yememek, hangi gıdalar ile besleneceğinizi seçmek oldukça önemlidir. Egzersiz sonrası tüketilen yanlış besinler, kasları onarmak yerine vücutta yağ olarak depolanabilir.

  • Kalori

Egzersiz sonrası yaktığınız kalorinin yarısını tüketmeye özen gösterin. 500 kalori yaktıysanız, 250 kalori almaya dikkat edin. Kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız, yaktığınız kaloriyi geri alma konusunda endişelenmeyin. Belirlediğiniz kalori aralığında yediğiniz sürece hedefinize ulaşmanız mümkün.

  • Karbonhidrat

Beslenirken vücuda alınan kalorinin %60 oranında karbonhidratlardan gelmesi gerekir. Egzersiz sonrası vücudun en çok protein ihtiyacı olduğu düşünülmesine rağmen, kas yakıtı olan glikojen ve bir sonraki egzersize hazırlanmak için karbonhidrat almak gerekir.

Orta seviye bir egzersiz planınız varsa, 1 saatlik egzersiz sonrası yaklaşık 30-40 gram karbonhidrat almanız gerekir.  Yoğun bir egzersiz programınız varsa, her saat için 50-60 gram karbonhidrat almak gerekir.

Sağlıklı bir diyet için tam tahıllı ve lif içermeyen, karbonhidratlı işlenmiş gıdaları tercih ediyorsanız, tüketmek için ideal zaman egzersiz sonrasıdır. Karbonhidrat içeren işlenmiş gıdalar, vücutta egzersiz sonrası hızlı şekilde sindirilir.

  • Protein

Karbonhidrat almak zorunlu olsa da egzersiz sonrası yüksek kalite protein almak gerekir. Protein almak, vücudun enerji için kasları parçalamasını engeller, kasların oluşmasını ve tamirini sağlar.

Egzersiz sonrası almanız gereken kalorinin %25 kadarı protein olarak alınmalıdır. Ortalama olarak 10-15 gram protein demektir.

  • Yağ

Egzersiz sonrası size hiçbir faydası olmayan yağ, kilo verme ve zayıflama konusunda da size problem oluşturur. Ancak vücudun ihtiyacı olduğundan, alınacak kalorinin en fazla %15 kadarı yağ olmalıdır. Ortalama bir sayı vermek gerekirse en fazla 10 gram yağ alınmalıdır.

Egzersiz yapanlar nasıl beslenmeli konusunda örnek besin kombinasyonları:

Yapılan Yorumlar

  1. egzersiz yapınca çok acıkıyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir