">Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz? - bilgepanda

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Vücudun yaklaşık %60’ı su olduğundan, bu oranı korumak için günde ne kadar su içmelisiniz? Erkekler de bu oran %60, kadınlar da %50 ve çocuklar da %65-75 civarındadır. Bir insanın günlük ne kadar su ihtiyacını kesin olarak söylemek zordur. Aşırı terleme ve idrar, spor yapmak ve bazı hastalıklar ve ilaç kullanımlarına göre değişmektedir. Yaş ilerledikçe vücuttaki su oranı azalarak yerine yağ gelir.

Günde ne kadar su içmelisiniz sorusuna dair farklı uzman görüşleri vardır. Bazı uzmanlara göre günde 8-10 bardak, yani yaklaşık 2 litre su tüketmek gerekir. Bir diğer uzman görüşü ise aynı şekilde 2 litre su ancak gün içinde sürekli yudum yudum alarak faydalı olacağı yönünde. Aslında bu size bağlı, sağlık ve diğer etkenlerden dolayı tercih size kalmış.

Su İçmek Enerji ve Beyin Fonksiyonlarını Etkiler Mi?

su içmek enerji ve beyin fonksiyonlarını etkilermi

Birçok insan, gün içerisinde su içmediğinde bitkin hissettiğini ve beyin fonksiyonlarının çalışmadığını iddia etmektedir. Aslında bunu destekleyen birçok araştırma da mevcuttur.

Kadınlar ile yapılan bir araştırmada, egzersiz ardından %1-2 oranında su kaybedilmesinin, ruh halinde ve konsantrasyonda bozulma, baş ağrısı gibi sorunlara neden olduğu görüldü.

Diğer araştırmalar da ise, ortalama olarak 0.7 – 1 litre su kaybedilirse, beynin fonksiyonlarının düzgün çalışmadığı yönündedir. Özellikle çok terlenilirse, bu miktar da su kaybına neden olabilir. Ayrıca su kaybı ile hareket fonksiyonlarında olumsuz yönde bir etki görülebilir.

Susuzluğun Belirtileri:

  • Donuk, kuru cilt
  • Kuru gözler
  • Koyu sarı idrar
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Kramplar

 

Su İçmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Artan su alımı, metabolizma hızını artırarak ve iştahınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yarım litre kadar su tüketmek, metabolizma hızınızı %20-30 oranında artırabilir. Bu artış geçicidir ve tahminen 1-2 saat aralığında sürebilir.

Kilo vermek için günde ne kadar su içmelisiniz? Araştırmalar, günde 2 litre su tüketirseniz, enerji tüketiminizin yaklaşık 100 kalori artacağını söylemektedir. Diğer bir konu ise suyu soğuk içmelisiniz. Soğuk suyu vücut sıcaklığına getirmek için, vücudun kalori harcaması gerekiyor.

Özellikle yemeklerden yarım saat önce yarım litre kadar su tüketirseniz, sağlıklı bir beslenme diyetiyle tatmin eden seviyede kilo verebilirsiniz.

 

Su İçmenin Faydaları

Su içmenin iyi geldiği bazı sağlık sorunlarını sıralarsak:

  • Kabızlık: Fazla su içmek, çok yaygın bir sağlık sorunu olan kabızlığa faydalı olabilir.
  • Kanser: Bazı çalışmalar, daha fazla su içenlerin mesane ve kolorektal kanser riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Böbrek taşları: Artan su alımı böbrek taşı riskini azaltarak önlemeye yardımcı olur.
  • Akne ve cilt: Suyun cildi nemlendirmeye ve akneyi azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair birçok anekdot raporu vardır. Bunun doğrulanması veya reddedilmesi gibi bir araştırma bulunmuyor.

 

Su Yerine Geçen Besinler?

Vücudun ihtiyacı olan sıvı, su harici başka besinlerden de alınabilir. Et, balık, yumurta, sebze ve meyvelerde önemli miktarda su bulunur.

Domates, ananas, kabak, kereviz, salatalık, karpuz, ıspanak, portakal ve çilek su açısından zengin sebze ve meyvelerdir.

Kola ve şekerli içecekler, su yerine geçmediği gibi, idrar sökücü olduklarından su kaybına bile sebep olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir