">İlk Oruç Ne Zaman? Oruç Ne Zaman Başlıyor? - bilgepanda

İlk Oruç Ne Zaman? Oruç Ne Zaman Başlıyor?

İlk Oruç Ne Zaman? Oruç Ne Zaman Başlıyor?

İlk oruç ne zaman? Oruç ne zaman başlıyor? Herkesin merak ettiği soruların cevabını Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladı. Mübarek üç ayların sonuncusu 11 ayın sultanı Ramazan ayı 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak. Şubat ayında başlayan üç aylar’ın sonuncusu olan ramazan, bu ay içerisinde gerçekleşecek. İslam’ın 5 şartından farz olan oruç ibadeti, müslümanlar tarafından yerine getirilecek.

İLK ORUÇ NE ZAMAN?

Yani ilk oruç için 23 Nisan Perşembe’yi 24 Nisan Cuma’ya başlayan gece, imsak saatinde sahur yapılacak. 23 Mayıs 2020 Cumartesi bitecek.

Türkiye genelinde ilk imsak ramazanın birinci günü Iğdır’da 03:33, ilk iftar ise 18:55’te Hakkari’de gerçekleşecek.

En uzun oruç, ramazan sonunda Sinop ilinde 16 saat 58 dakika olarak gerçekleşecek. 16 saat 9 dakika ile Hatay en kısa orucu tutacak.

Nefsimizi ve bedenimizi terbiye etmek, açın halinden anlamak için ve ibadetimizi yerine getirmek için oruç tutulur.

RAMAZAN BAYRAMI 2020 NE ZAMAN?

23 Mayıs 2020 Cumartesi günü Ramazan Bayramı Arefesi olacak.

24 Mayıs 2020 Pazar – 1. Gün

25 Mayıs 2020 Pazartesi – 2. Gün

26 Mayıs 2020 Salı – 3. Gün olarak gerçekleşecek.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur’an’ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gece olan, “Bin Aydan Daha Hayırlı” Kadir Gecesi tarihi ise 19 Mayıs 2020 Salı günü.

RAMAZANDA TERAVİH NAMAZI OLACAK MI?

16 Mart tarihinde yapılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın açıklamasına göre cami ve mescitlerde toplu halde namaz kılınması yasaklanmıştı. Ramazan ayında gerçekleşmesi gereken teravih namazı kılınacak mı?

Camilerden uzak kalmamızın hüznünü yaşadığımız şu günlerde, teravih namazlarımızı, mukabelelerimizi evimizde ifa etmek, dualarımızı ve istiğfarlarımızı hep birlikte hanemizden Rabbimize yöneltmek, Ramazan ayının maneviyatından azami derecede istifade etmeye vesile olacaktır. İdrak edeceğimiz Ramazan ayının, bu salgın hastalıktan bir an önce kurtuluşumuza vesile olmasını; milletimize, ümmet-i Muhammed’e ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir