Kuşburnu Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kuşburnu Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yumuşak bir meyve olan kuşburnu, yapraklarından dikenlerine kadar faydalıdır. Genellikle kırmızı ve turuncu olan kuşburnu, sarı veya siyah renkli çeşitlere de sahiptir. İlkbahar ve yazın açan çiçeklerin aksine, sonbaharın ortalarına doğru büyür.

Besin maddeleri ve hastalıklarla mücadele özelliği bakımından zengin olan kuşburnu, cilt sağlığı ve kilo verme konusunda da etkilidir. İltihap önleyici ve ağrı kesici olarak ta halk arasında kullanılmaktadır.

Kırmızı ve turuncu renkleri, içerisinde bulunan likopen ve beta karoten pigmentlerinden alır. Bu pigmentler, göz sağlığı ve cilt sağlığı için faydalıdır. C vitamini ve kateşin gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle iltihap ve vücuda zararlı olan serbest radikaller ile savaşırlar.

KUŞBURNU FAYDALARI

1. Cilt Sağlığı

Kuşburnu, soğuk preslenerek yağı elde edilir. Yağı, güzellik ile ilgilenen kişilere göre yaşlanma karşıtıdır.

Tohumları, cilt zarını destekleyen ve cildinizi ultraviyole (UV) ışınları, sigara dumanı ve kirlilik gibi etkenlere karşı koruyan çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir.

Cildin nemlenmesine, kırışıklıkların giderilmesi ve cildin esnekleşmesine yardımcı olur. C vitamini içerdiğinden, doğrudan cilde uygulanan kuşburnu, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır.

Kuşburnu yağı, yaraların iyileşmesine yardımcı olurken, yara izi kalmasını da engelleyebilir.

2. Eklem Sağlığı

Kireçlenme olarak bilinen, eklem bölgelerindeki kıkırdak yapının bozulması, incelmesi ve aşınması gibi eklem hastalıkları için faydalıdır. Kireçlenme olan bölgedeki serbest radikaller ve iltihap ile mücadele ederek hafifletmeye yardımcı olur.

Kuşburnu, kireçlenme olan hastalarda ağrı ve şişliği azaltırken, hareket kabiliyetini iyileştirme konusunda biraz daha bilimsel kanıta ihtiyacı vardır.

3. Kilo Verme

Kuşburnu, potansiyel olarak yağ yakmaya yardımcı olan bir besindir. Kuşburnu tüketmenin, karın yağını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Uzmanlar bunu yağ metabolizmasını artıran tiliroside ismindeki antioksidana bağlamakta.

Çay olarak tüketerek, vücuttaki fazla tuz ve suyun atılması ile kilo vermekte mümkündür. Kilo verme konusunda yardımcı olan C vitamini ve içerdiği lif sayesinde, sağlıklı şekilde kilo vermenize yardım edebilir.

4. Kalp Sağlığı

Kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına oldukça faydalıdır. Kuşburnu çayı içerek, toplam kolesterol ve kötü kolesterol seviyelerinde düşüş görmek mümkündür.

Ayrıca antioksidanların yanı sıra içerdiği lif, kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir.

YAN ETKİLERİ VE ZARARLARI

Yaygın olarak güvenli kabul edilmesine rağmen, hamilelik ve emzirme dönemlerinde güvenli olup olmadıkları kesin bilinmemektedir.

Bilinen bir zararı olmamasına rağmen, yüksek miktarda C vitamini alınırsa, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve mide ekşimesine neden olabilir.

Aşırı tüketimi ile fazla C vitamini almak, böbrek taşı, orak hücre anemisi ve hemokromatozis demir hastalığı olanlara zarar verebileceğinden dikkat etmek önemlidir.

Sağlık problemleriniz varsa, tüketmeden önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir