">Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 9 Doğal Yol - bilgepanda

Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 9 Doğal Yol

Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 9 Doğal Yol

Son zamanlarda yaşlanmayı yavaşlatmak için birçok yerde karşımıza reklamlar çıkmakta. Kırışıklıkları gidermek için enjeksiyonlar ve kremler, ameliyat ve gri tonlarını kaplamak için saç boyaları var. Yaşlanma utanılacak bir şeymiş gibi; yolun her adımında saklamamız ve savaşmamız gereken bir şey.

Ancak yaşlanma kaçınılmazdır! Alternatif, veya seçme şansımız olan bir durum değil. Biriktiğimiz yıllarla gurur duymalıyız. Bunlara bilgelik, deneyim ve daha fazla öngörü eşlik eder. Fakat yaşlı görünmek? Henüz bu fikire çok sıcak değiliz.

Yaşlanma karşıtı kozmetikler ve prosedürler genel rutininizde bir yer olsa da, yaşlanmayı yavaşlatmak birçok doğal yol vardır. Genç görünmenin gerçek anahtarının daha genç hissetmek olduğunu unutmamalıyız . Bireyi hastalık, ağrı veya kronik stresden daha hızlı yaşlandıran hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, günlük olarak kendimize bakmak için yaptığımız şeylerin çoğu da genç bir görünüm elde etmemize yardımcı olacaktır.

İşte size pratik ve kolay, zarar görmeyeceğiniz, ancak canlı ve güçlü hissetmenizi sağlayacak birçok şeyin özeti. Yaşlanmayı yavaşlatmak için, proaktif olalım ve sonraki yıllarımıza zarif ve güzel bir şekilde ilerleyelim!

YAŞLANMAYI YAVAŞLATMAK İÇİN DOĞAL YOLLAR

1- Beden ve Zihin

Araştırmalar, en ciddi yaşlanmanın hücresel düzeyde meydana geldiğini bulmuştur. Egzersiz, beslenme alışkanlıkları, stres yönetimi ve uyku gibi yaşam tarzı alışkanlıklarımızın çoğu, vücudun yaşlandıkça kaçınılmaz olan hücresel hasarı onarma yeteneğini artıracaktır.

Geleneksel tıp, yaşamı uzatmak için hastalıkların tedavisine odaklanır. Ancak birçok sağlık uzmanı, bu odağı ilk etapta hastalığı önlemeye kaydırmak istiyor. Biz sadece hayatımıza yıllar eklemekle kalmıyor, yıllarımıza da yaşam katmak istiyoruz.

Hastalık, bedenlerimizi ve zihinlerimizi aktif tutamadığımızda ortaya çıkar; yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. Artrit, osteoporoz, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve hatta bunama, yıllar geçtikçe sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarının birikmesi nedeniyle sıklıkla ortaya çıkar.

Günlük olarak yapmaya karar verdiğiniz şeylerin çoğu sadece yaşamınızın süresini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda o yılların kalitesini de uzatır.

2- Egzersiz: Gençlik Pınarı

Egzersiz yapanlar daha uzun boylu dururlar, zahmetsizce yürürler ve egzersiz yapmayan çağdaşlarından 10 yaş daha genç görünürler. Duygulu ve iyi görünümlü genç bir tavır sergilerler. İşte 3 farklı egzersiz yolu:

  • Aerobik egzersiz vücutta dolaşımı arttırır, kalbi ve akciğerleri güçlendirir. Sindirime yardımcı olur, kaygı ve stresi azaltmamıza yardımcı olur ve uykumuzun kalitesini arttırır. Yürüyüş, koşu, dans gibi egzersizlerle birlikte ağırlık çalışarak yapılan aerobik egzersiz, kemik kaybını bile yavaşlatabilir.
  • Ağırlık çalışmanın, osteoporozu önlemeye ve yavaşlatmaya yardımcı olan kemik kütlesi oluşturduğu gösterilmiştir. Kas kütlesi oluşturmak bizi güçlü tutar ve sağlıklı bir vücut ağırlığı ve genç görünümü korumaya yardımcı olur. Ağırlık çalışmak, bizi rahatlatır ve dengeyi geliştirir, düşmeleri ve kırgınlıkları zayıflatır. Sonuçta, yaşlandıkça bile sizi bağımsız tutar.
  • Yaşam tarzı aktiviteleri, hem bedenimizi hem de zihinimizi genç tutarak hem fiziksel hem de zihinsel uyarımı içerir. Genel olarak uzmanlar, geleneksel egzersiz formları kadar yoğun olmasa bile, ne kadar çok hareket ederseniz, vücudunuzun ve zihninizin yaşlandıkça daha iyi olacağını söyler. Örnek, bahçe işleri, bale, tenis, düğünlerde aktif olarak dans etmek.

3- Cildinizi Besleyin

Gerçek yiyecekler vücudunuz ve cildiniz için takviyelerden daha faydalıdır ve çok çeşitli süper yiyecekler yemek, mümkün olan en fazla besin maddelerini emme şansınızı artırır.

Cilt sağlığını koruma endişeniz varsa, A, C ve E vitaminleri içeren gıdalar ve polifenoller (cildi koruyan ve fayda sağlayan anti-enflamatuar özelliklere sahip antioksidanlar) günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır. İşte bu temel besin maddelerini sağlayan lezzetli renkli yiyeceklere bazı örnekler:

  • A Vitamini : Tatlı patates, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak ve lahana gibi), kırmızı, sarı ve turuncu ürünler (kavun, havuç, biber gibi) ve kuşkonmaz
  • C vitamini : Kırmızı biber, brokoli, karnabahar, çilek, ananas, kivi, portakal ve kavun
  • E Vitamini : Fındık ve tohumlar, bitkisel yağlar, domates ürünleri ve ıspanak.
  • Polifenoller : Yeşil çay, kakao ve bitter çikolata.

Yiyeceklerin yaşlanma üzerindeki etkilerini inceleyen sağlık profesyonellerinin çoğu, çok çeşitli renkli meyve ve sebzeler, yağsız proteinler, az yağlı süt ürünleri, sağlıklı tekli doymamış yağlar, tohumlar ve fındıklardan oluşan dengeli bir diyetin, yaşlanma yavaşlatmak için uygun bir yol olduğunu söylemektedir. Şeker ve yüksek oranda işlenmiş gıda alımınızı en aza indirin ve bol miktarda arıtılmış su ve yeşil çay için.

4- Uykunuzu Alın

Yaşlanmayı yavaşlatmak için, düzenli bir uyku oldukça önemlidir. Uykusuz kaldığınız bir gece sonrası, solgun bir yüz ve gözlerin altındaki torbalar, yaşlı ve yorgun görünmenize neden olur. Birçoğumuz yeterince uyku alamıyoruz ve bu görünüş için önemli bir rol oynuyor. Bir gece 6 saatten az uyku alan bireyler, viral enfeksiyonlar, kalp hastalığı, obezite ve inme için artmış bir risk altında olabilir ve bu da zihinsel işlevlerde bir düşüşe neden olabilir.

Uyku eksikliğiniz her gün daha fazlasını yapma arzunuzdan kaynaklanıyorsa, uzun süre çalışmak zorunda kalıyorsanız, verimliliğinize müdahale eden yorgunluk nedeniyle harcadığınız zamanı düşünün. Tutumunuzu ve alışkanlıklarınızı ayarlayın ve bir gece 7-8 saat uyumaya çalışın.

Uyku eksikliğiniz, uykusuzluk, horlayan partner veya diğer gece rahatsızlıklarından kaynaklanıyorsa, bazı basit yaşam tarzı ayarlamaları yardımcı olabilir. Örneğin, kahve tüketimini azaltarak, vücuda kafein alınmasının önüne geçin. Uyku apnesini veya ihtiyacınız olan geri kalanını almanızı engelleyebilecek diğer tıbbi durumları ekarte etmek için doktorunuzla konuşun.

5- Stresten Uzak Durun

Kronik yönetilemez stres bedenimize zarar verir ve zamanından önce bizi yaşlı hissettirir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, obezite ve cilt iltihabı ile bağlantılıdır. Stresin ayrıca bağışıklık sistemimizi baskıladığı ve bizi hastalığa ve hastalığa daha yatkın hale getirdiği bilinmektedir.

Stresi yönetmek ve hafifletmek için yaptığınız her şeyin, yaşlandıkça nasıl göründüğünüz ve hissettiğiniz üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Sessiz olmak, kendinizi merkezlemek ve endişelerinizin kaybolmasına izin vermek için her gün birkaç dakika ayırmak akıllıca bir çözümdür. Derin nefes egzersizleri veya meditasyonu rutininizin bir parçası haline getirin. Yoga, sadece zihni sakinleştirmenin değil, aynı zamanda bedeni esnek ve güçlü tutmanın da yararına sahiptir.

6- Ağız ve Diş Sağlığı

Çoğu insan bu ikisinin bakımı için zaman ayırmaz, ancak ağzınızın sağlığı vücudunuzun sağlığını da etkileyebilir. Diş eti hastalığı olan bireyler kalp hastalığı ve akciğer problemlerine daha yatkındır. Diyabetli insanlar için dişeti problemlerinin tedavisi kan şekeri seviyelerinin kontrolüne de yardımcı olabilir. Ve hiçbir şey sizi sarı, lekeli veya eksik dişlerden daha yaşlı gösteremez.

Günde iki kez fırçalayın ve günlük rutininizin düzenli bir kısmını yapın. Diş hekiminizle yılda en az iki kez profesyonel temizlik planlayın. Boşluklar, kanayan diş etleri veya gevşek dişler problemi yaşıyorsanız, implant düşünün. Bir periodontist (dişeti hastalığının tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi), sizi daha genç bir gülümseme, daha taze bir nefes ve genel sağlık ile geri yükleyebilir.

7- Güneşten Korunun

Hiçbir şey cildi güneşe maruz kalmaktan daha hızlı yaşlandırmaz. Cildimizin yapısal proteini olan kolajen, UV radyasyonuna yanıt olarak parçalanır. Güneş ayrıca hücrelere zarar veren ve kolajeni de parçalayan serbest radikallerin üretimini arttırır. Güneş kremi bir miktar koruma sağlasa da, birçok insan bunun çok azını uygular ve neredeyse yeterince sık değildir.

Bir moda aksesuarı olmanın yanı sıra, güneş gözlüğü gözlerinizin sağlığını koruyacak ve güneşte şaşılığa eşlik eden kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Hem UVA hem de UVB ışınları için % 99-100 UV koruması sağlayan güneş gözlüğü satın alın. Ve geniş kenarlı bir şapka, daha uzun kollu ve güneşten koruyucu diğer giysiler giyerek, cildinizi UV ışınlarına maruz kalmaya karşı koruyun.

8- Kulak Sağlığı

Kulaklarımızda gürültüye tepki olarak titreşen küçük tüyler bulunur. Bu, işitsel siniri heyecanlandırır, sesleri duymamıza ve yorumlamamıza izin verir. Bununla birlikte, çok yüksek seslere aşırı maruz kalma nedeniyle oluşan fazla titreşim, bu tüyleri rahatsız eder ve zamanla işitme kaybına yol açabilir.

Elbette, müzik dinlemenin tadını çıkarın, ancak sesi kısın. Kulaklık kullandığınız zaman bile, dış sesleri duyabileceğiniz seviyede dinleyin.
Sizi sürekli yüksek gürültüye maruz bırakan bir ortamda çalışıyorsanız, sesi kısmak için kulaklık takın veya ses azaltan kulaklıklar kullanmayı düşünün. Hiçbir şey çevrenizdeki konuşmayı duymamaktan daha hızlı yaşlanmanızı sağlayamaz!

9- Sigara ve Alkolü Bırakın

Sigara içmek yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve ömrünüzü (ve yaşam kalitesini) önemli ölçüde kısaltabilir. Azalan akciğer kapasitesi, amfizem ve kalp hastalığı, görünümünüz üzerindeki zararlı etkisinden bahsetmemekle birlikte, sigara ile ilişkilidir. Sigara içmek dudak çevresindeki kırışıklıklar, dişlerin sararması ve yaşlanan cilt ile ilişkilidir. Daha genç görünmek, daha genç hissetmek ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, sigarayı bırakın!

Alkol, daha genç görünmek ve hissetmek için vazgeçmeyi düşünmeniz gereken başka bir araç. Kalp sağlığı için, yararlı etkisi olduğu öne sürülen bazı içkiler önerilmekteydi. Ancak yeni yapılan araştırmalar sonunda, Ulusal Alkol İstismarı ve Alkolizm Enstitüsü bize şunu hatırlatır: kronik alkol tüketimi erken ve abartılı yaşlanmaya neden olabilir. Zamanla, aşırı alkol tüketimi insan vücudundaki hemen hemen her fizyolojik sistemi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle, ara sıra içiyorsanız da yaşlanmayı yavaşlatmak için azaltmaya ve sonrasında bırakmaya çalışın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir