">Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır? - bilgepanda

Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır?

Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır?

Yeşil çayın saça faydaları, saçın büyümesini sağlamak, daha parlak saçlar ve saçın dökülmesini önlemek olarak söylenebilir. Dünyanın en popüler içeceklerinden yeşil çay, yüzyıllardır sağlık faydaları için tercih edilmekte. Yeşil çayın saça faydaları bilindiğinden dolayı birçok kozmetik şirketinin şampuan ve saç kremi gibi ürünlerine eklendi.

Yeşil çay, taze yaprakların kurutulması ile elde edildiğinden, oksitlenme ve mayalanma olmadığından daha yüksek oranda antioksidan içerir. Zengin antioksidanlar sayesinde saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Saçların büyümesini destekler ve daha canlı parlak görünmesini sağlar.

YEŞİL ÇAYIN SAÇA FAYDALARI

İşte yeşil çayın kozmetik ürünlerde kullanılmasına neden olan potansiyel faydaları:

Yeşil Çay Saç Dökülmesini Önler

Stres, diyet, hastalıklar ve hormonlardan dolayı birçok erkek ve kadın saç dökülme problemini yaşar.  Erkeklerin neredeyse yarısı bu problemi yaşarken, kadınlar da ise 50 yaşından sonra her 4 kadından 1’i saç dökülme problemi ile karşılaşır.

Saçın doğal büyüme dengesi 3 evreden oluşur. Saçın büyümesi ile başlar, geçiş evresi ve saçın dökülmesi ile son bulur. Bu 3 evre bilgisini verdim çünkü birazdan çok işinize yarayacak.

Testosteron ve dihidrotestosteron adı verilen iki hormon, saç büyüme evresini azaltır ve saçın dökülme evresini hızlandırır. Testosteron, erkeklerde testislerde bulunurken, kadınlarda yumurtalıklarda üretilir.Böbreküstü bezlerde ise düşük oranda testosteron salgılanır. Dihidrotestosteron ise testosteronun erkeklerde daha aktif olan halidir.

Yeşil çayın saça faydaları içerisindeki zengin antioksidanın, saç büyüme evresini uzatması ve saç dökülme evresini yavaşlatarak testosteron kaynaklı saç dökülmesini engeller.

Yeşil Çay Saç Büyümesini Destekler

Yeşil çayın saça faydaları arasında saç büyümesinin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi ve yeniden büyümeyi artırmak vardır.

Yapılan bazı araştırmalarda, yeşil çay özünü saç büyüme problemi olan kişilerin kafa derilerine uygulayarak, 4 gün sonra saç büyümesinde aktif belirtiler elde edilmiştir.

Yeşil çay özü ve D vitamini, omega3 ve omega6 ile desteklenerek yapılan bu çalışmalardan dolayı kesin sonucu öğrenmek için bilimsel araştırmaların devam etmesi gerekiyor.

Bu zamana kadar yapılan bilimsel çalışmalara göre, saç köklerini besleyerek büyümeyi artırdığı yönündedir.

Yeşil Çay Nasıl Fayda Sağlar

Derinin kıllar ve tırnaklar ile oluşturduğu bir sistem vardır. Saçlar, cildinizden uzar ve büyüme aşamasında kan ve besin maddelerine ihtiyaç duyar.

Yeşil çay tüketimi ile cildinizdeki kan akışı artar ve kan ile oksijen iletimi %30 oranında artar. Saç büyümesi ve canlılığı ise cilde iletilen oksijen ve besin maddeleri ile alakalıdır. Zayıf kan dolaşımı, saç dökülmesine ve cansız saçlara neden olur.

Yeşil çayın saça faydaları için direk saça uygulanmasının yanı sıra, yeşil çay içerek bile faydalarını görebilirsiniz. Yeşil çay içmek saç derinize besinlerin verilmesini ve saç büyümesini sağlar.

YEŞİL ÇAY SAÇA NASIL UYGULANIR?

Yeşil çayın saça faydalarını öğrendikten sonra, saçlarınız için yeşil çayı nasıl kullanabilirsiniz. İşte birkaç yol:

  • Şampuan. Yeşil çay özü içeren şampuanlar satın alıp kullanın. Şampuanı saç köklerine ve saç derisine nazikçe uygulayın.
  • Saç Kremi. Saçınızın köklerine ve saç uçlarına kadar yeşil çay saç kremi veya yeşil çay saç maskesini uygulayın. 5-10 dakika bekleyin veya ürün satın aldıysanız üzerindeki talimatlara göre uygulayın.
  • Ev yapımı. Kaynar su içerisine 1-2 adet yeşil çay poşeti ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra sıvıyı duş sonrası saçınıza uygulayın. 

Ayrıca vücudunuz için ek olaran antioksidan sağlamak için, günde 2 fincan/bardak kadar yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir